Wiadomość wyświetla się nieprawidłowo? Zobacz wersję online.

:: Newsletter Monitor księgowego :: Logo
 
Newsletter: 7 kwietnia 2025 r.
Porada dnia

Składka zdrowotna 2026. Jakie zmiany czekają przedsiębiorców?
Składka zdrowotna 2026. Jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

4 kwietnia 2025 r. Sejm przyjął rządowy projekt ustawy zmieniającej zasady rozliczania składki zdrowotnej od 2026 roku, który zakłada wprowadzenie dwuelementowej podstawy wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Składka zdrowotna do pewnego poziomu będzie ryczałtowa, a od nadwyżki dochodów - procentowa. Część zryczałtowana składki będzie wynosić 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, natomiast druga ma zależeć od formy opodatkowania przedsiębiorcy. Nowelizacja zakłada również, że od 2026 roku uchylona zostanie możliwość rozliczenia zapłaconych składek zdrowotnych w podatku dochodowym.

Czytaj więcej »

Reklama
 

Polecane porady

Czy paragony papierowe zostaną zlikwidowane - MF odpowiada

Obecnie to od kupującego zależy, czy wyrazi zgodę na otrzymania paragonu elektronicznego. Również sprzedawcy nie muszą wymieniać obowiązkowo kas, aby móc wydawać e-paragony. W przestrzeni publicznej pojawiła się ostatnio informacja o likwidacji paragonów papierowych. MF odpowiadając na pytanie naszego Wydawnictwa zaprzecza jednak, że są prowadzone prace, aby zastąpić paragony papierowe elektronicznymi. Jednocześnie MF nie wyklucza, że podejmie w przyszłości prace, aby przyśpieszyć ten proces.

Przeczytaj »
Jak rozliczać wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w związku z udzielonym skontem – zmiana interpretacji

Szef KAS wskazał, że zgodnie z art. 30a ust. 1a ustawy o VAT, w sytuacji, gdy podatnik nie otrzyma od kontrahenta dokumentu korygującego, co do zasady, skonto należy uwzględnić w okresie rozliczeniowym, w którym podatnik dokonał zapłaty, czyli spełnił warunki uprawniające do zastosowania skonta. Gdy zapłata za faktury dostawców unijnych dokonywana jest w miesiącu następnym po miesiącu wystawienia faktury dostawcy (przy dostawach otrzymanych pod koniec miesiąca), ale przed złożeniem rozliczenia VAT za miesiąc wystawienia faktury pierwotnej – dopuszczalne jest zmniejszenie podstawy opodatkowania WNT oraz podatku VAT o skonto w rozliczeniu za miesiąc powstania obowiązku podatkowego, tj. podatnik może wykazać od razu rzeczywistą wartość, jaka została zapłacona za towar.

Przeczytaj »
Małżeństwo może być jednym podatnikiem VAT - wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE

Małżonkowie, których łączy wspólność majątkowa, działają jako jeden podatnik, jeżeli wspólnie zlecili pośrednikowi przygotowanie sprzedaży należącego do nich gruntu – orzekł TSUE. Wyrok ma dalej idące skutki.

Przeczytaj »
Stawki VAT od 1 kwietnia 2025 r. – konsekwencje zmian

Od 1 kwietnia 2025 r. uległy zmianie stawki VAT na wybrane produkty. W niektórych przypadkach zmieniona została tylko podstawa prawna stosowania obniżonej stawki. Dotyczy to m.in. takich produktów jak nawozy, środki ochrony roślin, pasza dla zwierząt. W związku z tym, z dniem 1 kwietnia 2025 r. zostały wygaszone również WIS-y, dla tych produktów, mimo, że zmieniła się tylko podstawa prawna stosowania stawki obniżonej. Posiadacze tych WIS-ów utracili ochronę.

Przeczytaj »
Nowa wersja formularza VAT-REF

Pojawił się nowy formularz VAT-REF(6). MF poinformował, że został on przygotowany w związku z nową klasyfikacją kodów działalności gospodarczej NACE 2.1.

Przeczytaj »
Kolejne konsultacje w sprawie reformy ulgi B+R w celu dostosowania jej do systemu GloBE

9 kwietnia 2025 r. odbędzie się kolejne spotkanie konsultacyjne w sprawie ewentualnych zmian w przepisach dotyczących ulgi na działalność badawczo-rozwojową. Zgłoszenia uczestnictwa należy przesyłać do 3 kwietnia 2025 r.

Przeczytaj »
Nowe dane do wprowadzania w księgach rachunkowych i ewidencji środków trwałych od 1 stycznia 2026 r. – projekt rozporządzenia MF

Od 1 stycznia 2026 r. podatnicy PIT będą musieli uzupełnić księgi rachunkowe oraz ewidencję środków trwałych o dodatkowe dane. Ma to związek z wchodzącym od początku 2026 r. obowiązkiem prowadzenia ksiąg i ewidencji elektronicznie i przesyłania ich w strukturze JPK przez podatników PIT zobowiązanych do przesyłania JPK_V7M/JPK_V7K.

Przeczytaj »
Od 1 stycznia 2026 r. nowa ewidencja przychodów i nowy wykaz środków trwałych dla ryczałtowców – projekt MF

MF przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Rozporządzenie ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. Nowe rozporządzenie jest dostosowane do wchodzącego od początku 2026 r. obowiązku prowadzenia ewidencji przychodów oraz wykazu środków trwałych elektronicznie i przesyłania ich w strukturze JPK przez podatników zobowiązanych do przesyłania JPK_V7M/JPK_V7K.

Przeczytaj »
Fiskus akceptuje wymianę udziałów - opinia zabezpieczająca wydana przez szefa KAS

Wymiana udziałów, która jest przeprowadzona w celu restrukturyzacji biznesu i rodzinnego majątku, nie jest unikaniem opodatkowania – potwierdził szef Krajowej Administracji Skarbowej.

Przeczytaj »
Liczy się wartość bilansowa z dnia przekształcenia - wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego

Przy dobrowolnym umorzeniu udziałów koszt uzyskania przychodu wyznacza wartość bilansowa spółki jawnej z dnia ustania jej bytu prawnego, będąca zarazem wartością bilansową spółki z o.o. z dnia jej powstania – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w trzech wyrokach.

Przeczytaj »
Od zagranicznej emerytury trzeba zapłacić w Polsce podatek - wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego

Emerytura z Austrii jest opodatkowana w Polsce, jeśli otrzymuje ją osoba, która tu zamieszkuje. Bank wypłacający świadczenie ma obowiązek pobierania zaliczki na podatek zgodnie z art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Przeczytaj »
Bezpłatna kwatera dla delegowanego policjanta jest bez PIT - wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

Zapewnienie zakwaterowania w miejscu pełnienia służby, znajdującym się poza miejscem zamieszkania policjanta, leży wyłącznie w interesie formacji, a nie samego funkcjonariusza. Dlatego płatnik nie powinien pobierać z tego tytułu też zaliczki na PIT – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

Przeczytaj »
Dom jednorodzinny dwulokalowy - łatwo stracić zwolnienie z PCC

Zakup na współwłasność domu, w którym są wydzielone dwa mieszkania, pozbawia prawa do zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych przy nabyciu pierwszego lokum – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Przeczytaj »
Od kwietnia wzrosło jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy

Osoba ubezpieczona, która na skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznała stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, ma prawo do jednorazowego odszkodowania. Od 1 kwietnia 2025 roku za każdy procent uszczerbku na zdrowiu ZUS wypłaci 1636 zł.

Przeczytaj »
Obowiązki pracodawcy w zakresie sporządzania harmonogramów czasu pracy

Podstawą dobrego planowania czasu pracy są tworzone harmonogramy, które powinny być przekazywane pracownikom, co najmniej tydzień przed rozpoczęciem okresu, którego dotyczą. Pracodawca w trakcie okresu rozliczeniowego może tworzyć także harmonogramy cząstkowe – nie mniejsze jednak niż miesiąc.

Przeczytaj »
Pomoc finansowa dla rolników poszkodowanych suszą i powodzią w 2024 r.

Rolnicy, którzy doznali szkód w uprawach rolnych mogą ubiegać się o pomoc. Chodzi o szkody w gospodarstwach spowodowane wystąpieniem w 2024 roku suszy, a także powodzi, w związku z którą wprowadzono stan klęski żywiołowej.

Przeczytaj »
Ochrona przedsiębiorców przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi dostawców usług pośrednictwa internetowego i wyszukiwarek internetowych - projekt

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, którego celem jest m.in. ochrona przedsiębiorców w zderzeniu z platformami cyfrowymi i nieuczciwymi praktykami rynkowymi. Nowe przepisy mają też poprawić egzekwowanie prawa.

Przeczytaj »
Reklama

Dołącz do nas Facebook   Twitter   Linkedin   Youtube

Administratorem Państwa danych osobowych jest: INFOR PL SA z siedzibą pod adresem: ul. Burakowska 14, 01-066 Warszawa

Z inspektorem ochrony danych można kontaktować się, pisząc na adres Administratora jak wyżej lub na adres e-mail: iod@infor.pl
Wysyłka newslettera jest zgodna z regulaminem serwisów, którego jesteś użytkownikiem.
Kontakt: bok@infor.pl.
Reklama: reklama@infor.pl

Jeśli nie chcesz otrzymywać newslettera, kliknij tutaj

Materiały chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie materiałów wyłącznie za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.