Newsletter nie wyświetla się poprawnie? Obejrzyj go w oknie przeglądarki! Dołącz do nas facebook
NEWSLETTER INFOR IFK
wtorek, 19 listopada 2024 r.
 
Porada dnia

Zalecenie pracy w soczewkach kontaktowych jest wiążące, pod pewnymi warunkami, dla kolejnego pracodawcy

zdjęcie
Pracownik otrzymał orzeczenie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy, wydane w ramach badań okresowych, z jednoczesnym zaleceniem pracy w soczewkach kontaktowych korygujących wzrok z uwagi na pracę przy monitorze ekranowym. Pracownik nie zdążył zrealizować tego zalecenia u pracodawcy, który skierował go na badania, ponieważ został zwolniony w trybie dyscyplinarnym za nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Tydzień później znalazł nową pracę na takim samym stanowisku. Czy zalecenie pracy w szkłach kontaktowych jest wiążące dla kolejnego pracodawcy?
Czytaj dalej
 
Baner
 
Nowości na INFORFK
zdjęcie Biuletyn VAT Nr 11

Czasopismo

W najnowszym wydaniu między innymi:

  • Rozliczenie VAT od zakupu licencji za granicą
  • Ograniczenia w dokonywaniu korekt faktur i korekt deklaracji
  • Czy podatnik, kupując z żoną mieszkanie, może odliczyć VAT
  • Czy omyłkowy brak płatności za fakturę za pomocą mechanizmu
    podzielonej płatności pozwala podatnikowi na odliczenie VAT
  • Czy podatnik zaczynający działalność może kwartalnie rozliczać się z VAT

Zobacz

 
Baner
 
Polecane porady
Czy istnieje obowiązek badania sprawozdania finansowego prostej spółki akcyjnej powstałej z przekształcenia spółki akcyjnej
Prosta spółka akcyjna powstała w 2024 r. z przekształcenia spółki akcyjnej. W momencie przekształcenia skorzystano z przewidzianego w ustawie o rachunkowości uproszczenia i nie zamykano ksiąg rachunkowych ani nie sporządzano sprawozdania finansowego na dzień poprzedzający przekształcenie. Roczne sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r. zostanie sporządzone już jako prosta spółka akcyjna. Spółka akcyjna (z której powstała prosta spółka akcyjna) w 2023 r. nie spełniała warunków określonych w art. 64 ust. 1 pkt 4 ustawy o rachunkowości. Czy prosta spółka akcyjna powstała z przekształcenia musi poddać swoje sprawozdanie finansowe badaniu za 2024 r. z racji tego, że przez część roku funkcjonowała jako spółka akcyjna?
Przeczytaj odpowiedź na INFORFK
Jak rozliczyć w księgach rachunkowych kompensatę wierzytelności wyrażonych w dwóch różnych walutach
Spółka ma z kontrahentem wzajemne należności i zobowiązania w różnych walutach. Ze względu na trudności z płynnością finansową (brak płynnych środków pieniężnych), a także by nie musieć tych wierzytelności obejmować procedurą potwierdzenia salda, chciałaby je skompensować. W jaki sposób należy to zrobić? Według jakiego kursu dokonać kompensaty? Czy powstałe w wyniku kompensaty różnice kursowe można uwzględnić w rozrachunku podatkowym?
Przeczytaj odpowiedź na INFORFK
Czy można zastosować zwolnienie z VAT do sprzedaży mieszkań wydzielonych z mieszkania zakupionego na rynku wtórnym
Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) zajmuje się zakupem mieszkań z rynku wtórnego, następnie ich remontem i dostosowaniem do potrzeb rynkowych, a ostatecznie sprzedażą. Ostatnio zakupił na rynku wtórnym mieszkanie (odrębna własność lokalu wraz z udziałem we własności gruntu) spełniające wymogi art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Zakupione mieszkanie ma 140 m2 (mieszkanie wybudowane, oddane do użytkowania i sprzedane przez dewelopera w 2005 r.). Przy zakupie nie został odliczony podatek VAT naliczony, gdyż podstawą zakupu od osoby fizycznej był akt notarialny. Zakup mieszkania został przez przedsiębiorcę potraktowany jako towar handlowy. Mieszkanie zostało podzielone na dwa mniejsze mieszkania - każde z nich ma około 70 m2. Pierwsze z wydzielonych mieszkań pozostało z pierwotnym wejściem do mieszkania oraz pierwotnym ustawieniem podstawowych funkcji, tj. łazienka czy kuchnia. Dla drugiego z mieszkań ustanowiono nowe wejście oraz nowe funkcje, tj. łazienka czy kuchnia - choć obie te funkcje bazują na tym samym węźle sanitarnym. W trakcie remontu i dostosowania obu mieszkań do potrzeb zbycia wydatki na remont i dostosowanie wyniosły powyżej 30% wartości zakupu mieszkania przed podziałem. Czy w momencie sprzedaży obu tych mieszkań przedsiębiorca może skorzystać z przysługującego na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy zwolnienia od podatku VAT?
Przeczytaj odpowiedź na INFORFK
Jak dokonać korekty, gdy podatnik wystawił fakturę końcową, a pominął fakturę zaliczkową
Spółka otrzymała w październiku zaliczkę na dostawę towarów w wysokości 40% wartości zamówienia. Nie została wystawiona faktura zaliczkowa. W listopadzie dokonano sprzedaży towarów i wystawiono zwykłą fakturę sprzedaży na całość zamówienia bez uwzględnienia zaliczki. Faktura została wysłana do klienta. Zgodnie z przepisami ustawy o VAT w październiku powinna powstać faktura zaliczkowa, a w listopadzie faktura końcowa uwzględniająca kwotę zaliczki. System księgowy, z którego korzysta spółka, nie pozwala na wystawienie faktury korygującej przekształcającej fakturę sprzedaży w fakturę zaliczkową. Czy w zaistniałej sytuacji można wystawić fakturę korygującą "do zera" i wystawić fakturę zaliczkową oraz fakturę końcową? Jeżeli nie można tak postąpić, to czy w jakiś inny sposób można ten błąd naprawić?
Przeczytaj odpowiedź na INFORFK
Jak rozliczać koszty zakupu usług audytu, doradczych i prawnych poniesione pod kątem potencjalnych zakupów udziałów
Spółka holdingowa dokonuje zakupu usług audytu finansowo-podatkowego innych spółek oraz zakupu usług doradczych i prawnych pod kątem potencjalnych zakupów udziałów. Spółka nie osiągnęła jeszcze przychodów z dywidend, a jedyny przychód opodatkowany, jaki uzyskuje, dotyczy świadczenia usług księgowych, finansowych i zarządzania zasobami ludzkimi dla podmiotów powiązanych. Czy spółka ma prawo do odliczenia VAT z faktur dokumentujących zakup tych usług? Czy wymienione koszty stanowią koszty z zysków kapitałowych?
Przeczytaj odpowiedź na INFORFK
 
 



Administratorem Państwa danych osobowych jest: INFOR PL SA z siedzibą pod adresem: ul. Burakowska 14, 01-066 Warszawa

Z inspektorem ochrony danych można kontaktować się, pisząc na adres Administratora jak wyżej lub na adres e-mail: iod@infor.pl
Wysyłka newslettera jest zgodna z regulaminem serwisów, którego jesteś użytkownikiem.
Kontakt: bok@infor.pl.
Reklama: reklama@infor.pl

Jeśli nie chcesz otrzymywać newslettera, kliknij tutaj

Materiały chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie materiałów wyłącznie za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.