Wiadomość wyświetla się nieprawidłowo? Zobacz wersję online.

:: Newsletter Gazeta samorządu i administracji :: Logo
 
Newsletter: 24 października 2024 r.
Porada dnia

Zmiany w podatku od nieruchomości
Zmiany w podatku od nieruchomości
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, który wprowadza istotne zmiany w podatku od nieruchomości. Jednolite zasady opodatkowania garaży w budynkach mieszkalnych i nowa definicja budynku i budowli w ustawie podatkowej to główne założenia nowelizacji, która ma obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.
Czytaj więcej »

Reklama
 

Polecany produkt

Reklama Gazeta Samorządu i Administracji nr 10/2024

Polecamy październikowy numer Gazety Samorządu i Administracji. W numerze przedstawiamy m.in. zasady tworzenia i zmiany aglomeracji wodno-ściekowych oraz ograniczenia w realizacji przydomowych oczyszczalni ścieków. Omawiamy rozwiązania prawne i pomocowe dotyczące usuwania skutków powodzi 2024, a także zasady udzielania świadczeń rzeczowych do celów obronności. Wskazujemy, jak prawidłowo unieważnić konkurs na dyrektora szkoły albo przedszkola oraz jak zatrudnić dyrektora gminnej instytucji kultury. W zakresie tematyki planowania przestrzennego analizujemy zagadnienie obszarów ograniczonego użytkowania, a w przedmiocie udzielania zamówień publicznych – kiedy może nastąpić zmiana w zakresie udostępniania zasobów przez podmiot trzeci. Polecamy także dodatek z serii Poradnik Samorządowca – tematem bieżącego numeru są działania w czasie kryzysu.
Zamów »
 

Polecane porady

Ile w 2025 r. samorządy dostaną z PIT i CIT oraz z subwencji

W 2025 r. samorządy otrzymają łącznie z tytułu udziału w podatku PIT ponad 173,4 mld zł, a z tytułu udziału w CIT blisko 28,1 mld zł. Kwota potrzeb finansowych wszystkich samorządów w 2025 r. to ponad 140 mld – wynika z wyliczeń resortu finansów przekazanych samorządom.

Przeczytaj »
Prezydent podpisał ustawę o dochodach samorządów

W dniu 21 października 2024 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 1 października 2024 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Przeczytaj »
Uelastycznienie reguł fiskalnych JST

Rząd planuje przyjęcie w IV kw. projektu nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych ze względu na potrzebę złagodzenia rygorów prowadzenia gospodarki finansowej przez jednostki samorządu terytorialnego (JST) od 2025 r. do 2029 r., wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Przeczytaj »
Projekt ustawy o bonie senioralnym - nowe obowiązki gmin

Bon senioralny jest realizowany przez gminę, jako jej obligatoryjne zadanie własne – wynika z projektu ustawy o bonie senioralnym. Zgodnie z proponowanymi przepisami gminy będą m.in. przyjmować i weryfikować wnioski oraz wydawać decyzje o przyznaniu bonu.

Przeczytaj »
Nowe standardy opieki w żłobkach

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało wprowadzenie nowych standardów opieki nad dziećmi do 3 lat. Standardy dotyczą pracy z dziećmi, organizacji pracy personelu, a także współpracy z rodzicami. Projektowane przepisy obejmą żłobki, kluby dziecięce oraz opiekunów dziennych.

Przeczytaj »
Jak prawidłowo rozliczać dofinansowanie „Aktywnie w żłobku”

Z wyjaśnień Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w sprawie rozliczania świadczenia „Aktywnie w żłobku” wynika, że podmiot prowadzący opiekę, określając wysokość opłaty podstawowej za pobyt nie wlicza opłaty za wyżywienie oraz nie odejmuje wprowadzonych ulg.

Przeczytaj »
Dyrektor szkoły bez konkursu. MEN wyjaśnia kiedy i komu można powierzyć tę funkcję

W przypadku, gdy konkurs na dyrektora placówki oświatowej nie przyniesie rozstrzygnięcia i żaden z nauczycieli zatrudnionych w szkole, w której odbył się konkurs, nie wyrazi zgody na powierzenie stanowiska dyrektora, przepisy nie zabraniają, aby kandydatem na stanowisko dyrektora była osoba, która nie jest zatrudniona w tej szkole – wynika z wyjaśnień Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Przeczytaj »
Nowe obowiązki JST w projekcie ustawy o wyrobach zawierających azbest

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o wyrobach zawierających azbest. Przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii regulacja wprowadzi kilka nowych obowiązków dla jednostek samorządu terytorialnego.

Przeczytaj »
NSA rozstrzyga wątpliwości dotyczące stawki podatku od nieruchomości

Naczelny Sąd Administracyjny wydał ważną dla przedsiębiorców uchwałę w sprawie stawki podatku od nieruchomości, jaka ma zastosowanie do opodatkowania budynków mieszkalnych, przeznaczonych do najmu, w ramach działalności gospodarczej. Dla zastosowania preferencyjnej stawki podatku istotne jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych, niezależnie od tego, kto je realizuje - orzekł NSA.

Przeczytaj »
Ministerstwo Sprawiedliwości wyjaśnia najczęstsze wątpliwości dotyczące stosowania tzw. ustawy Kamilka

Czy nauczyciel może przytulić przedszkolaka? Czy szkoła musi sprawdzić w rejestrze przestępców seksualnych woźnego lub kierowcę gimbusa? Czy dyrektor może zabronić rodzicom wejścia na teren szkoły? – na pytania dotyczące stosowania tzw. ustawy Kamilka odpowiada opublikowany przez resort sprawiedliwości materiał Q&A.

Przeczytaj »
Zwolnienie radnego z pracy. Czy rada musi podejmować uchwałę?

Zgoda albo odmowa zgody rady gminy na rozwiązanie z radnym stosunku pracy powinna być udzielona w drodze uchwały – wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Motywy podjęcia decyzji przez radę powinny wynikać z treści uzasadnienia uchwały.

Przeczytaj »
Powódź usprawiedliwia nieprawidłowe segregowanie - korzyści dla samorządów

Powódź wpływa na cały kraj – tak uważa rząd. Dlatego, wprowadzając zmiany dla powodzian (dofinansowanie dla zalanych gmin, zapomogi dla studentów czy przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności), wprowadza też takie, które mają obowiązywać w całej Polsce. W projekcie nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw przewidziano złagodzenie kar za nieprawidłowe segregowanie odpadów we wszystkich województwach.

Przeczytaj »
Reklama

Dołącz do nas Facebook   Twitter   Linkedin   Youtube

Administratorem Państwa danych osobowych jest: INFOR PL SA z siedzibą pod adresem: ul. Burakowska 14, 01-066 Warszawa

Z inspektorem ochrony danych można kontaktować się, pisząc na adres Administratora jak wyżej lub na adres e-mail: iod@infor.pl
Wysyłka newslettera jest zgodna z regulaminem serwisów, którego jesteś użytkownikiem.
Kontakt: bok@infor.pl.
Reklama: reklama@infor.pl

Jeśli nie chcesz otrzymywać newslettera, kliknij tutaj

Materiały chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie materiałów wyłącznie za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.