Wiadomość wyświetla się nieprawidłowo? Zobacz wersję online.

:: Newsletter Gazeta samorządu i administracji :: Logo
 
Newsletter: 20 grudnia 2024 r.
Porada dnia

Kiedy przysługuje zwiększone wynagrodzenie za nadgodziny w samorządach
Kiedy przysługuje zwiększone wynagrodzenie za nadgodziny w samorządach
Formę rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych, wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze, ma prawo wybrać pracownik składając wniosek – wyjaśniła Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku. Pracownikom samorządowym nie przysługuje dodatek do wynagrodzenia określony w przepisach Kodeksu pracy, natomiast może go ustanowić pracodawca w regulaminie wynagradzania.
Czytaj więcej »

Reklama
 

Polecany produkt

Reklama Gazeta Samorządu i Administracji nr 12/2024

Polecamy grudniowy numer Gazety Samorządu i Administracji. W numerze m.in. omawiamy zmiany prawa, jakie zaczną obowiązywać od początku przyszłego roku, a także, jakich zmian mogą spodziewać się samorządy w 2025 r. Analizujemy kwestie nadzoru wojewody nad działalnością JST oraz nadzoru kuratora nad likwidacją szkół. Przedstawiamy zasady nabywania trzynastek oraz zasady informowania samorządowego pracodawcy o zwolnieniu lekarskim. Zapraszamy także do prenumeraty e-wydania GSiA na 2025 r.
Zamów »
 

Polecane porady

Projekt ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami w konsultacjach publicznych

Projekt ustawy, który trafił do konsultacji publicznych zakłada, że osoba z niepełnosprawnością od 13 do 65 r. życia będzie mogła bezpłatnie skorzystać z usług osobistego asystenta. Miesięczny wymiar godzin asystencji, a także zakres wsparcia będzie ustalany indywidualnie przez powołany do tego zespół.

Przeczytaj »
Projekt dotyczący szkoleń z zakresu ochrony ludności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

Międzynarodowe i krajowe regulacje prawne dotyczące ochrony ludności i obrony cywilnej, przygotowanie i planowanie oraz organizacja ochrony ludności i obrony cywilnej, kierowanie bezpieczeństwem w różnych stanach funkcjonowania państwa – obejmuje zasadnicze szkolenie dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Projekt rozporządzenia w tej sprawie przedstawiło MSWiA.

Przeczytaj »
Szef resortu obrony zapowiedział obowiązkowe szkolenia samorządowców z zarządzania kryzysowego

Operacja Feniks to również podnoszenie umiejętności zarządzania kryzysowego – oświadczył w środę we Wrocławiu wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Zapowiedział, że będzie wnioskował o to, aby każdy samorządowiec nowej kadencji przechodził obowiązkowe szkolenie z zarządzania kryzysowego.

Przeczytaj »
Prezydent podpisał ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek 17 grudnia 2024 r. ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej – przekazała w środę Kancelaria Prezydenta RP. Ustawa zakłada powstanie systemu ochrony ludności, który – w razie wojny – będzie mógł się przekształcić w obronę cywilną.

Przeczytaj »
„Dostępny samorząd 2.0” - rusza pilotaż wdrażania standardów dostępności w JST

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że 80 jednostek samorządu terytorialnego wytypowano do uczestnictwa w pierwszym etapie projektu „Dostępny samorząd 2.0”. Wdrożone w ramach pilotażu standardy mają zapewnić lepszy dostęp do usług dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Przeczytaj »
Premia społeczna dla samorządów - będzie dodatkowy nabór dla gmin popowodziowych

Poszkodowane w powodzi samorządy będą mogły ubiegać się o środki w programie „Premia społeczna” na innych warunkach niż pozostałe gminy. W ramach tego naboru finansowane będzie do 95 proc. kosztów usług społecznych.

Przeczytaj »
MEN szykuje zmiany w funkcjonowaniu podstawówek i finansowaniu placówek niesamorządowych

W Ministerstwie Edukacji Narodowej trwają intensywne prace nad założeniami zmian ustawowych. "Wydaje się, że niezbędne jest zaproponowanie nowych rozwiązań związanych z funkcjonowaniem szkół na poziomie podstawowym" – zapowiedział Henryk Kiepura wiceminister edukacji. Zmianie ma też ulec system finansowania placówek niesamorządowych.

Przeczytaj »
Określono kwotę dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki w 2025 r.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawiło się rozporządzenie Ministra Edukacji w sprawie dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały szkoleniowe w 2025 r. W dokumencie zaproponowano, by rozporządzenie weszło w życie 1 kwietnia 2025 r.

Przeczytaj »
Opublikowano nowelizację ustawy o e-Doręczeniach

W Dzienniku Ustaw z 2024 r. opublikowano ustawę z dnia 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o doręczeniach elektronicznych (poz. 1841). Nowelizacja wprowadza okres przejściowy dla e-Doręczeń do 31 grudnia 2025 r.

Przeczytaj »
Dodatki specjalne dla strażników miejskich - ustawowe zadania nie są pracą dodatkową

Ustawowe zadania straży miejskiej, polegające na ochronie porządku publicznego oraz obiektów komunalnych nie stanowią pracy o charakterze dodatkowym ani zwiększonym w rozumieniu przepisów prawa – wynika z wystąpienia pokontrolnego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach. Według Izby za tego rodzaju zadania dodatek specjalny nie przysługuje.

Przeczytaj »
Zatrudnianie dyrektorów samorządowych instytucji kultury - powołanie czy umowa o pracę

Nie istnieje podstawa prawna uprawniająca do zatrudnienia dyrektora instytucji kultury na podstawie umowy o pracę – wskazała Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy. Jeżeli dyrektor został powołany na czas nieokreślony przed 1 stycznia 2012 r., jego stosunek pracy wygasł z mocy prawa i organizator instytucji powinien powołać dyrektora na okres od trzech do siedmiu lat.

Przeczytaj »
Jak klasyfikować dochody gmin za śluby udzielone poza urzędem

W odpowiedzi na wątpliwości Krajowej Rady RIO Ministerstwo Finansów potwierdziło dotychczasowe stanowisko w sprawie klasyfikowania wpływów stanowiących dochód gminy z tytułu przyjęcia oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego.

Przeczytaj »
Kiedy gmina może dokapitalizować spółkę wpływami z opłaty śmieciowej

Ze środków pochodzących z opłaty śmieciowej gmina może dokapitalizować spółkę handlową, której powierzyła zadania związane z gospodarowaniem odpadami - wynika z wyjaśnień RIO w Opolu. Są jednak pewne warunki.

Przeczytaj »
Czy będzie obowiązkowe nagrywanie posiedzeń komisji rad gmin

Wprowadzenia obowiązku nagrywania posiedzeń komisji rady gminy i udostępnienia tych nagrań w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronie internetowej gminy chce Rzecznik Praw Obywatelskich. Pismo dotyczące podjęcia inicjatywy ustawodawczej w sprawie nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym skierował do przewodniczącego sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Przeczytaj »
Reklama

Dołącz do nas Facebook   Twitter   Linkedin   Youtube

Administratorem Państwa danych osobowych jest: INFOR PL SA z siedzibą pod adresem: ul. Burakowska 14, 01-066 Warszawa

Z inspektorem ochrony danych można kontaktować się, pisząc na adres Administratora jak wyżej lub na adres e-mail: iod@infor.pl
Wysyłka newslettera jest zgodna z regulaminem serwisów, którego jesteś użytkownikiem.
Kontakt: bok@infor.pl.
Reklama: reklama@infor.pl

Jeśli nie chcesz otrzymywać newslettera, kliknij tutaj

Materiały chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie materiałów wyłącznie za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.