Wiadomość wyświetla się nieprawidłowo? Zobacz wersję online.

Newsletter: 29 sierpnia 2024 r.

Biuro rachunkowe


Podatki

     

Wciąż nie tak łatwo o interpretację indywidualną. Będą zmiany

Co roku dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie rozpatruje czterech–pięciu tysięcy wniosków podatników o wydanie interpretacji indywidualnej.

Czytaj więcej »
 

     

Coraz więcej zmian w podatkach? Niektóre „strachy” jednak się nie ziszczą

Ministerstwo Finansów wypuszcza w ostatnim czasie tak wiele projektów oraz zapowiedzi zmian w przepisach podatkowych, że internet kipi od spekulacji, co te zmiany oznaczają i co jeszcze może się zmienić.

Czytaj więcej »
 

     

Ulgi na innowacje coraz bardziej popularne. Na co są wykorzystywane?

W ubiegłym roku wzrosła popularność podatkowych ulg, które mają wspomagać innowacyjność.

Czytaj więcej »
 

     

Będą kolejne zmiany w strukturach JPK. Na czym będą polegać

Od 2025 r. pierwsza grupa podatników CIT będzie musiała prowadzić księgi rachunkowe wyłącznie w formie elektronicznej – przypomniało Ministerstwo Finansów w opublikowanym wczoraj komunikacie.

Czytaj więcej »
 

     

Najem urządzeń przemysłowych. Nie tak łatwo o opinię

Kontrowersyjne rozstrzygnięcia WSA w Lublinie mogą mieć wpływ na przyszłą praktykę wydawania opinii o stosowaniu preferencji w podatku u źródła w sprawach najmu lub dzierżawy urządzeń

Czytaj więcej »
 

     

Wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą to bolączka estońskiego CIT

Identyfikacja takich wydatków przez cały czas budzi wątpliwości podatników, których nie są w stanie całkowicie rozwiać kolejne interpretacje indywidualne. Pomocne w tej kwestii może być zaś sięgnięcie po kryterium celowości fiskalnej.

Czytaj więcej »
 


Rozliczenia

     

Jak rozliczyć w ryczałcie ewidencjonowanym i VAT sprzedaż miejsca reklamowego w internecie?

Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny, polski rezydent podatkowy) spełnia wszystkie niezbędne wymogi i złożył stosowne oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Od 1 lipca 2024 r. zakres wykonanych przez niego usług obejmuje m.in. według grupowania Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług: 63.11.20.0 „Sprzedaż czasu lub miejsca na cele reklamowe w Internecie”.

Czytaj więcej »
 

Interpretacje

     

Czy refakturowanie to import usług?

Jeżeli polska spółka kupuje usługę od polskiego podmiotu działającego w naszym kraju, to mamy do czynienia co najwyżej z refakturowaniem usług, ale nie ich importem – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Czytaj więcej »
 

Orzeczenia

     

Należyta staranność wymaga działania „tu i teraz”

Sprawdzenie po roku od transakcji, czy kontrahent jest zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym lub w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej jest działaniem zdecydowanie spóźnionym – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Czytaj więcej »
 

     

Wynajem odsprzedanej linii produkcyjnej jest z estońskim CIT

Jeżeli spółka sprzedała wspólnikowi linię produkcyjną, a następnie wynajęła ją od niego, by móc prowadzić działalność gospodarczą, to czynsz za najem jest ukrytym zyskiem – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

Czytaj więcej »
 

     

Faktury muszą odzwierciedlać rzeczywiste zdarzenia gospodarcze

Nie ma logiki w tym, że podatnik kupuje niekompletne, zniszczone, zdemontowane towary, by je rzekomo sprzedać, a następnie porzuca je na placu – orzekł NSA w kolejnym wyroku dotyczącym pustych faktur.

Czytaj więcej »
 

     

Nadal jest spór o NIP dla oddziału zagranicznej firmy

Oddział zagranicznej spółki, który jest płatnikiem PIT i składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne, może posługiwać się numerem identyfikacji podatkowej nadanym jego centrali – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

Czytaj więcej »
 

     

Darowizna wróciła do darczyńcy. 
Nie ma ulgi w PIT

Jeżeli podatnik dostał z powrotem 90 proc. kwoty, którą przekazał na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą, a więc nie otrzymał od proboszcza sprawozdania z wydatkowania jej na ustawowe cele, to nie ma mowy o odliczeniu od dochodu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Czytaj więcej »
 

Prawo pracy

     

Zmiany w kodeksie pracy promują zatrudnienie na śmieciówkach

Zaliczenie umów cywilnoprawnych i działalności gospodarczej do stażu pracy jest korzystne dla pracowników. Równocześnie jednak nawet związkowcy mają obawy, że przez to wzrośnie atrakcyjność śmieciówek, a zmniejszy się – umów o pracę.

Czytaj więcej »
 

ZUS

     

Likwidacja wynagrodzenia chorobowego. W nowym roku raczej nic się nie zmieni

Wygląda na to, że reforma, której ogłoszenie pół roku temu odbiło się szerokim echem, zostanie odłożona na długo w czasie. A być może nawet zupełnie odwieszona na kołek.

Czytaj więcej »
 

     

Sąd nie zakwestionuje likwidacji stanowiska pracy, gdy zadania zwolnionego szefa przydzielono podwładnym

Planuję reorganizację firmy i likwidację jednego ze stanowisk kierowniczych. Uprawnienia kierownika przeniosę na szeregowych pracowników. Czy w tej sytuacji w oświadczeniu o rozwiązaniu stosunku pracy mogę jako przyczynę wskazać likwidację stanowiska pracy?

Czytaj więcej »
 



ZNAJDZIESZ NAS NA Facebook   Twitter   Linkedin   Youtube

Administratorem Państwa danych osobowych jest: INFOR PL SA z siedzibą pod adresem: ul. Burakowska 14, 01-066 Warszawa

Z inspektorem ochrony danych można kontaktować się, pisząc na adres Administratora jak wyżej lub na adres e-mail: iod@infor.pl
Wysyłka newslettera jest zgodna z regulaminem serwisów, którego jesteś użytkownikiem.
Kontakt: bok@infor.pl.
Reklama: reklama@infor.pl

Jeśli nie chcesz otrzymywać newslettera, kliknij tutaj

Materiały chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie materiałów wyłącznie za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.