Polska prezydencja od kuchni - dosłownie

Media
Pierś perliczki z górskim serem i ziołami, krem z raków, a na deser czekoladowe pierożki z owocami leśnymi. To tylko przykłady dań, które będą serwowane w czasie naszej prezydencji na oficjalnych spotkaniach. Rąbka tajemnicy uchyla autor menu Adam Chrząstowski, doradca kulinarny polskiej prezydencji.

Jakich składników trzeba, by zorganizować udane spotkanie, nie tylko w czasie prezydencji? Dobrze przyrządzonego programu, szczypty elastyczności, sporej łyżki ambicji i oczywiście nie obędzie się bez doskonałego jedzenia!


Pl2011.eu: W czasie prezydencji odpowiada się za realizację interesów całej wspólnoty, nie tylko swojego kraju, ale przy stole ta zasada już nie obowiązuje. Jaka kuchnia będzie dominowała na spotkaniach prezydencji? Polska?
Adam Chrząstowski*: Oczywiście, że nasza. Traktuję tę okazję jako doskonały moment do wypromowania kuchni polskiej. Jestem wielkim orędownikiem odbudowania tego aspektu polskiej kuchni, który został przez ostatnie lata zapomniany. Chodzi mi o kuchnię wyrosłą z tradycji arystokratycznej i ziemiańskiej, która oparta była o takie produkty jak dziczyzna, hodowlany drób, owoce lasu, grzyby i ryby słodkowodne. Boli mnie stereotyp, mówiący że polska kuchnia to żurek, schabowy z kapustą i ruskie pierogi. Nie twierdzę, że ta gałąź polskich kulinariów jest zła, jednak stanowi tylko część rzeczywistości gastronomicznej. Porównuję tę sytuację do dwóch nóg, na których porusza się tradycja kulinarna. Jeśli jednej z nich nie ma lub jest słabsza, to poruszamy się w sposób ułomny.


Czyli na stołach zagości tzw. nowa kuchnia polska?
Dokładnie! Prezydencja to doskonała okazja do wypromowania kuchni opartej na delikatesowych produktach polskich, z zastosowaniem współczesnych technik na najwyższym poziomie.

Uczestnicy spotkań naprawdę będą jedli polskie truskawki zamiast ciastek?
Z truskawkami będzie problem. Mamy w naszym kraju jedne z najlepszych truskawek na świecie, jednak w czasie, kiedy będą odbywały się spotkania, o których rozmawiamy, sezon truskawkowy już minie. Mamy za to złotą polską jesień, która jak skrzynia pełna skarbów daje nam wspaniałe owoce, takie jak jabłka, śliwki, gruszki i owoce leśne.

A polskie warzywa? Będą ogórki albo marchewki „do pogryzania”?
Nie tylko do pogryzania. Na pewno pojawią się na prawie każdym (może oprócz deserów) etapie posiłków serwowanych gościom. Jako zakąski, dania jarskie i dodatki do głównych dań.

Może Pan podać jakieś przykłady dań kuchni polskiej, które będą podawane w czasie prezydencji?
Oczywiście, ale ogólnie. Np. sandacz w połączeniu z leśnymi grzybami
, pierś perliczki z górskim serem i ziołami, czekoladowe pierożki z owocami leśnymi, czy krem z raków.

Brzmi pysznie! Które danie będzie najtrudniejsze do przygotowania?
Myślę, że jedyne trudności, jakie się pojawią, wynikną z braku możliwości dostarczenia specyficznych polskich produktów, takich jak trawa żubrowa, sery zagrodowe, czy świeże owoce leśne. Ale spokojnie: będziemy walczyć "ku chwale ojczyzny".

Co będzie największym wyzwaniem w czasie przygotowywania posiłków dla prezydencji?
Myślę, że będzie to przekazanie „niepolskiemu zespołowi”, który te posiłki będzie przygotowywał, polskiego smaku. Innym aspektem będzie dostosowanie dań do wymogów protokołu dyplomatycznego.

No właśnie, w końcu Pańskie potrawy będą jedli ministrowie i szefowie rządów. Jak układał Pan menu? Czym się Pan kierował?
Przede wszystkim regionalnością potraw i produktów oraz ich sezonowością. Ma to być przede wszystkim polskie jedzenie serwowane o określonej porze roku. Staram się wykorzystać świeże warzywa i owoce.

Prezydencja to ogromne wyzwanie logistyczne, także dla kucharzy. Ile osób będzie zaangażowanych w przygotowywanie posiłków w czasie prezydencji?
W Brukseli będą to pracownicy kuchni Parlamentu Europejskiego, nie wiem ilu. Pod koniec lipca wybieram się tam z wizytą i będę mógł ocenić warunki i możliwości techniczne tamtejszego zespołu. W Polsce spotkania będą obsługiwać duże firmy cateringowe, a one zatrudniają armie ludzi.

Jedzenie musi także dobrze wyglądać. W czasie prezydencji zobaczymy kulinarne dzieła sztuki?
Jedzenie na talerzach musi być eleganckie, lecz bez ekstrawagancji. Stąd konieczność skoncentrowania się na bardzo dobrym produkcie. Nie ma tu miejsca ani na "kopiaste michy jedzenia", ani na fajerwerki rodem z kuchni molekularnej.

Najważniejsze pytanie: będzie smakowało?
Musi, bo inaczej mógłbym sobie iść na ryby.
 


* Adam Chrząstowski – szef kuchni Ancora Restaurant w Krakowie, doradca kulinarny polskiej prezydencji

Artykuł pochodzi z oficjalnej strony polskiej prezydencji: http://pl2011.eu/

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...