REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do pracy wraca tylko jedna trzecia matek małych dzieci

REKLAMA

Prawie połowa matek dzieci do lat trzech jest z nimi w domu. Do pracy wróciła jedna trzecia z nich, jedna piąta nie pracuje zawodowo (bo np. studiuje), siedem proc. matek nie planuje w ogóle powrotu do pracy - wynika z badań „Mama wraca do pracy”.

Badania przeprowadzono w ramach akcji „Mama wraca do pracy” w marcu 2011 r.; wzięło w nim udział 23 tys. matek dzieci poniżej trzeciego roku życia.

Jak wynika z badania, prawie połowa mam jest w domu z dziećmi: na urlopie macierzyńskim (21 proc.), wychowawczym (16 proc.) lub wykorzystuje urlop po macierzyńskim (9 proc.). Do pracy wróciła jedna trzecia mam, jedna piąta nie pracuje zawodowo – uczy się, studiuje lub pracuje dorywczo; 7 proc. nie planuje w ogóle powrotu do pracy.

Prawie trzy czwarte respondentek wraca do pracy, bo ich pensja jest ważną częścią dochodów rodziny. Niemal połowa mam planowała powrót do pracy od początku ciąży. Dla nieco ponad jednej trzeciej motywem była chęć wyjścia z domu, 16 proc. mam zadeklarowało, że kariera jest ważną częścią ich życia, co dziesiąta stwierdziła, że była zmuszona do powrotu, gdyż w innym wypadku pracodawca by ją zwolnił.

85 proc. pracujących mam otrzymuje wsparcie od partnera lub męża, a 57 proc. od swojej matki. Mamom pomaga też często ich ojciec (27 proc.) lub teściowa (26 proc.), a co dziesiątej - opiekunka.

Kiedy mama pracuje, dzieci najczęściej zostają z babcią lub dziadkiem (44 proc.), rzadziej – z tatą (30 proc.). Tylko 15 proc. badanych mam korzysta z płatnej pomocy: niani (10 proc.) lub żłobka (5 proc.). Średnio przez ponad 4 godziny dziennie dzieci pozostają pod opieką kogoś innego niż ich mama.

W związku z powrotem do pracy mamy boją się, że dziecko będzie za nimi tęskniło (62 proc.) i że jest jeszcze za małe, by je zostawić pod opieką innej osoby (35 proc.). Ponad połowę mam lękiem napawa też perspektywa łączenia obowiązków rodzinnych i zawodowych, co piąta obawia się, czy poradzi sobie z obowiązkami w pracy po długiej przerwie.

Prof. Anna Giza-Poleszczuk z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego zwraca uwagę, że powrót do pracy wiąże się z wieloma lękami i rozterkami: kobiety obawiają się przede wszystkim tego, czy dziecko nie ucierpi za sprawą rozłąki z matką.

Jej zdaniem nie dostrzega się znaczenia wczesnej edukacji, tymczasem dziecko w ciągu pierwszych trzech lat życia dokonuje największego wysiłku rozwojowego. "Nie doceniamy wagi, jaką odgrywa w tym okresie zróżnicowane i bogate doświadczenie: kontakty z ludźmi dorosłymi i innymi dziećmi, itp. +Zamknięcie+ w domu, ograniczenie kontaktów do jednej głównie osoby (matki), choć zapewnia bezpieczeństwo, wcale nie jest dla dziecka najlepsze" - przekonuje Giza-Poleszczuk.

Zwraca uwagę, że zdecydowana większość kobiet jako powód decyzji o powrocie do pracy podaje konieczność podreperowania domowego budżetu. "Sądzę, że motywacje rozwojowe i związane z karierą zawodową są częstsze, niż wynika to z badań: +konieczność podreperowania budżetu+ jest argumentem akceptowanym społecznie, podczas gdy kariera i rozwój – nie są" - uważa Giza-Poleszczuk.

Jej zdaniem ważne jest to, że kobiety czują się rozumiane i wspierane przez swoje otoczenie, przede wszystkim – partnera, a decyzja o powrocie do pracy nie budzi kontrowersji.

"Mamy bardzo starannie przygotowują się do powrotu do pracy: zapewniają dziecku jak najlepszą opiekę, a także renegocjują z partnerem podział obowiązków. Interesujące jest jednak to, że rzeczywisty podział obciążeń w rodzinie nie zmienia się, mimo tych ustaleń” - zwraca uwagę Giza-Poleszczuk.

W jej opinii podstawową przeszkodą w równiejszym obciążeniu partnerów jest jednoczesne dążenie do wzmocnienia obecności ojca w życiu dziecka. "Kobietom, w nie mniejszym stopniu niż mężczyznom, zależy na tym, by ojciec zajmował się dzieckiem i kiedy kobieta staje przed wyborem: wręczyć partnerowi odkurzacz, czy klocki, zwykle wybiera to drugie. Ponadto, kobiety znane są ze zdolności do sprawnego robienia wielu rzeczy naraz i z reguły są bardziej efektywne w pracach domowych. Z tych właśnie powodów uruchamia się proces stopniowego przejmowania zadań i w konsekwencji – odtwarzania wzorów sprzed powrotu do pracy" - uważa Giza-Poleszczuk.

Podkreśla, że istotną rolę odgrywają w tym procesie również pracodawcy: o ile kobiety traktuje się – czasem ze szkodą dla ich kariery – jako matki, o tyle mężczyzn nie postrzega się jako ojców: pracodawcy rzadko przychodzi do głowy, kiedy zleca coś po godzinach, by zapytać mężczyznę, czy nie ma jakichś obowiązków rodzinnych.

"Na tym tle powstawać mogą napięcia w relacjach, tym bardziej, że godzenie pracy i opieki nad dzieckiem jest w Polsce wciąż naprawdę trudne. Życie staje się nieprzewidywalne: dzieci chorują, nie chcą spać, albo nie chcą jeść, i nasze plany muszą zostać zrewidowane lub odłożone na później. Rynek pracy jest trudny, usług wspierających matki prawie nie ma, a w dalszej kolejności nasze dziecko może trafić do szkoły pracującej na trzy zmiany" - podkreśla Giza-Poleszczuk.

Badanie zrealizowano przy pomocy ankiety internetowej, zamieszczonej na stronie www.mamawracadopracy.pl.


(PAP)
akw/ itm/

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w prawie upadłościowym od 2025 roku: jak wpłyną na wierzycieli i dłużników?

W opublikowanym 18 października 2024 projekcie nowelizacji ustawy – Prawo restrukturyzacyjne i ustawy – Prawo upadłościowe (nr z wykazu: UC43) znajdziemy szereg znaczących zmian, które mają na celu implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, zwanej „dyrektywą drugiej szansy”. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2025 roku. Wprowadzają one regulacje, które mogą znacząco wpłynąć na procesy restrukturyzacyjne oraz na sytuację przedsiębiorstw borykających się z problemami finansowymi.

Wcześniejsze wypłaty emerytur na święta 2024 – Sprawdź, kto otrzyma pieniądze szybciej!

Grudzień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim okres świąteczny, który w tym roku przyniesie niespodziankę dla niektórych seniorów. ZUS zaplanował wcześniejsze wypłaty emerytur i świadczeń, jeśli ich standardowy termin przypada na dzień świąteczny. Sprawdź, kto może liczyć na szybsze otrzymanie pieniędzy z ZUS na koniec 2024 roku i na początku 2025 roku.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

REKLAMA

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

REKLAMA

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?

REKLAMA