REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zanim kupimy nasze wymarzone M3

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Praktycznie każdy z nas ma w swoim życiu do czynienia z zakupem mieszkania lub innej nieruchomości. Czynności te przeważnie wiążą się z dużym stresem po stronie nabywcy, ponieważ nabycie mieszkania to bardzo ważna decyzja życiowa, związana ze znacznym obciążeniem finansowym. Co należy zrobić jeszcze przed nabyciem mieszkania w celu ograniczenia ryzyka prawnego, związanych z zawarciem takiej transakcji? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w niniejszej publikacji.

REKLAMA

Jedną z najważniejszych rzeczy, na którą powinniśmy zwrócić uwagę podczas wybieraniaswojego wymarzonego mieszkania (a z prawnego punktu widzenia nieruchomościlokalowej) jest oczywiście jego stan prawny. Najogólniej rzecz biorąc pojęciemtym objęte są wszelkie informacje odnośnie praw przysługujących do danejnieruchomości (np. prawo własności, czy też spółdzielcze własnościowe prawo dolokalu) oraz dane osób, którym przysługują te prawa. Niedopatrzenia, jakichdopuścimy się na tym polu, mogą później spowodować wiele kłopotów inieprzyjemności.

Na początkunajważniejsze jest sprawdzenie czyosoba, z którą chcemy zawrzeć umowę, jest właścicielem lokalu mieszkalnego lubpełnomocnikiem właściciela, posiadającym pełnomocnictwo w odpowiedniej formie iz zakresem upoważniającym do sprzedażydanej nieruchomości. Jeżeli dla mieszkania, które chcemy kupić, założonajest księga wieczysta, posiadając jej numer możemy w niej sprawdzić wszelkieniezbędne informacje. Pomocna i dość wygodna może okazać się przy tymprzeglądarka ksiąg wieczystych na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, wktórej możemy sprawdzić naszą nieruchomość, o ile księga wieczysta dla tejnieruchomości jest prowadzona w postaci elektronicznej. Jeżeli jednak obiektemnaszego zainteresowania jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, dlaktórego może, ale nie musi być prowadzona księga wieczysta, to osoba z którązawieramy umowę sprzedaży powinna przedstawić nam zaświadczenie ze spółdzielni, wskazujące że przysługuje jej takieprawo.

Należyupewnić się także, czy mieszkanie niejest przedmiotem współwłasności, a jeżeli tak, to czy pozostali współwłaściciele wyrazili zgodę na sprzedażmieszkania. Przyda się również zaświadczenieo stanie zameldowania w lokalu, które może dostarczyć nam właściciel lubsami możemy udać się do właściwego ze względu na położenie interesującej nasnieruchomości urzędu gminy celem jego uzyskania.

REKLAMA

Z treści ksiągwieczystych możemy uzyskać jeszcze kilka pożytecznych informacji. Najbardziejistotną z nich jest istnienie obciążeńhipotecznych. Wpisy dotyczące hipotek znajdują się w czwartym dziale księgiwieczystej. Dowiemy się z niego, czy mieszkanie jest obciążone hipoteką, ajeżeli tak, to z jakiego tytułu i na jaką sumę.

Pozahipoteką, w księdze wieczystej znajdziemy również informacje dotyczące innych ograniczonych praw rzeczowych,czyli użytkowania i służebności. Mogą być w niej również ujawnione roszczenia i prawa osobiste, takie jaknp. prawo najmu, odkupu, pierwokupu, dożywocia, wynikające z umowy timesharinguprawo korzystania z pomieszczenia mieszkalnego w oznaczonym czasie w każdymroku, a także roszczenia o przeniesienie własności albo o ustanowienieograniczonego prawa rzeczowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby upewnićsię, że wszystkie opłaty związane zmieszkaniem zostały przez byłego właściciela uregulowane, można zażądaćprzedstawienia lub dla większej pewności dołączenia w postaci załącznika doumowy zaświadczenia w tymprzedmiocie, wystawionego przez spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową (np. ztytułu opłacenia czynszu), urząd gminy (np. z tytułu niezalegania z podatkamiod nieruchomości), czy zakład energetyczny ( z tytułu niezalegania z opłatamiza energię elektryczną)

Jeżeli umowę sprzedaży mieszkania podpisujemy zpełnomocnikiem dotychczasowego właściciela należy pamiętać, że musi ondysponować pełnomocnictwem do tej konkretnej czynności, jaką jest sprzedażmieszkania, oraz że dokument ten musi mieć formę aktu notarialnego.

Jeśli chcemy być pewni, że już nic nie zmąci namspokojnego korzystania z upragnionego mieszkania, warto jeszcze przejrzeć plan zagospodarowania przestrzennegonajbliższej okolicy, z którym możemy zapoznać się we właściwym ze względu namiejsce położenia mieszkania urzędzie gminy. Dzięki temu upewnimy się, czy wnajbliższych latach nie planuje się w okolicy żadnych inwestycji, które mogłybywzbudzić nasze zaniepokojenie, np. budowy wysokiego budynku, który przysłoniłbynam widok z okna, stanowiący istotny walor mieszkania lub budowy autostrady. Wkażdym przypadku, niezależnie od tego, o jaką nieruchomość chodzi, warto przede wszystkim uważnie przeczytać umowę sprzedaży.

Aneta Wrona - Kłoczko

aplikant radcowski

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Chodzi o większą ochronę praw i wolności uczniów. Będą usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki oraz kary dla uczniów

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

Odzież trudnopalna: norma BHP. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników i wspierać zrównoważony rozwój?

Jakie są normy BHP dla odzieży trudnopalnej w 2025 roku? Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników w odzieży trudnopalnej i jednocześnie wspierać zrównoważony rozwój? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Premier Tusk zapowiada gospodarczy nacjonalizm: Przyszedł czas na odbudowę i repolonizację

Premier Donald Tusk zaapelował do przedsiębiorców o wsparcie w budowie narodowej gospodarki. Stwierdził, że nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm będzie bardzo poważną konfrontacją tak, by nikt nie podbierał tego, co należy się polskim firmom.

Do kiedy PIT? Zbliża się termin końcowy na rozliczenie PIT

Na co uważać przy rozliczeniu PIT za 2024 rok? Oto kilka wskazówek dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Do kiedy należy złożyć PIT? Zbliża się termin końcowy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Co dalej z jawnością wynagrodzeń?

W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Miał on wprowadzić jawność wynagrodzeń w firmach i obowiązek przedstawiania w ofertach pracy proponowanego wynagrodzenia. Co dalej z tym projektem?

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, by umożliwić obniżki cen

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Co nowego dla przedsiębiorców w 2025? Dużo: Prezydent RP podpisał ustawę - o różnych ulgach i dofinansowaniach dla pracodawców

Podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia nie dotyczy tylko przywilejów dla pracowników, bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami. W bardzo obszernej ustawie można znaleźć szereg przepisów uprawniających pracodawców do wielu ulg, w tym z zakresie opłacania składek ubezpieczeniowych, jak i dofinansowań.

REKLAMA

Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

REKLAMA