REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zanim kupimy nasze wymarzone M3

REKLAMA

Praktycznie każdy z nas ma w swoim życiu do czynienia z zakupem mieszkania lub innej nieruchomości. Czynności te przeważnie wiążą się z dużym stresem po stronie nabywcy, ponieważ nabycie mieszkania to bardzo ważna decyzja życiowa, związana ze znacznym obciążeniem finansowym. Co należy zrobić jeszcze przed nabyciem mieszkania w celu ograniczenia ryzyka prawnego, związanych z zawarciem takiej transakcji? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w niniejszej publikacji.

REKLAMA

Jedną z najważniejszych rzeczy, na którą powinniśmy zwrócić uwagę podczas wybieraniaswojego wymarzonego mieszkania (a z prawnego punktu widzenia nieruchomościlokalowej) jest oczywiście jego stan prawny. Najogólniej rzecz biorąc pojęciemtym objęte są wszelkie informacje odnośnie praw przysługujących do danejnieruchomości (np. prawo własności, czy też spółdzielcze własnościowe prawo dolokalu) oraz dane osób, którym przysługują te prawa. Niedopatrzenia, jakichdopuścimy się na tym polu, mogą później spowodować wiele kłopotów inieprzyjemności.

Na początkunajważniejsze jest sprawdzenie czyosoba, z którą chcemy zawrzeć umowę, jest właścicielem lokalu mieszkalnego lubpełnomocnikiem właściciela, posiadającym pełnomocnictwo w odpowiedniej formie iz zakresem upoważniającym do sprzedażydanej nieruchomości. Jeżeli dla mieszkania, które chcemy kupić, założonajest księga wieczysta, posiadając jej numer możemy w niej sprawdzić wszelkieniezbędne informacje. Pomocna i dość wygodna może okazać się przy tymprzeglądarka ksiąg wieczystych na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, wktórej możemy sprawdzić naszą nieruchomość, o ile księga wieczysta dla tejnieruchomości jest prowadzona w postaci elektronicznej. Jeżeli jednak obiektemnaszego zainteresowania jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, dlaktórego może, ale nie musi być prowadzona księga wieczysta, to osoba z którązawieramy umowę sprzedaży powinna przedstawić nam zaświadczenie ze spółdzielni, wskazujące że przysługuje jej takieprawo.

Należyupewnić się także, czy mieszkanie niejest przedmiotem współwłasności, a jeżeli tak, to czy pozostali współwłaściciele wyrazili zgodę na sprzedażmieszkania. Przyda się również zaświadczenieo stanie zameldowania w lokalu, które może dostarczyć nam właściciel lubsami możemy udać się do właściwego ze względu na położenie interesującej nasnieruchomości urzędu gminy celem jego uzyskania.

REKLAMA

Z treści ksiągwieczystych możemy uzyskać jeszcze kilka pożytecznych informacji. Najbardziejistotną z nich jest istnienie obciążeńhipotecznych. Wpisy dotyczące hipotek znajdują się w czwartym dziale księgiwieczystej. Dowiemy się z niego, czy mieszkanie jest obciążone hipoteką, ajeżeli tak, to z jakiego tytułu i na jaką sumę.

Pozahipoteką, w księdze wieczystej znajdziemy również informacje dotyczące innych ograniczonych praw rzeczowych,czyli użytkowania i służebności. Mogą być w niej również ujawnione roszczenia i prawa osobiste, takie jaknp. prawo najmu, odkupu, pierwokupu, dożywocia, wynikające z umowy timesharinguprawo korzystania z pomieszczenia mieszkalnego w oznaczonym czasie w każdymroku, a także roszczenia o przeniesienie własności albo o ustanowienieograniczonego prawa rzeczowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby upewnićsię, że wszystkie opłaty związane zmieszkaniem zostały przez byłego właściciela uregulowane, można zażądaćprzedstawienia lub dla większej pewności dołączenia w postaci załącznika doumowy zaświadczenia w tymprzedmiocie, wystawionego przez spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową (np. ztytułu opłacenia czynszu), urząd gminy (np. z tytułu niezalegania z podatkamiod nieruchomości), czy zakład energetyczny ( z tytułu niezalegania z opłatamiza energię elektryczną)

Jeżeli umowę sprzedaży mieszkania podpisujemy zpełnomocnikiem dotychczasowego właściciela należy pamiętać, że musi ondysponować pełnomocnictwem do tej konkretnej czynności, jaką jest sprzedażmieszkania, oraz że dokument ten musi mieć formę aktu notarialnego.

Jeśli chcemy być pewni, że już nic nie zmąci namspokojnego korzystania z upragnionego mieszkania, warto jeszcze przejrzeć plan zagospodarowania przestrzennegonajbliższej okolicy, z którym możemy zapoznać się we właściwym ze względu namiejsce położenia mieszkania urzędzie gminy. Dzięki temu upewnimy się, czy wnajbliższych latach nie planuje się w okolicy żadnych inwestycji, które mogłybywzbudzić nasze zaniepokojenie, np. budowy wysokiego budynku, który przysłoniłbynam widok z okna, stanowiący istotny walor mieszkania lub budowy autostrady. Wkażdym przypadku, niezależnie od tego, o jaką nieruchomość chodzi, warto przede wszystkim uważnie przeczytać umowę sprzedaży.

Aneta Wrona - Kłoczko

aplikant radcowski

REKLAMA

Źródło: M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Profesor z SGH: równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Polsce to absolutna konieczność; minimum 65 lat. Większość państw Europy to już rozumie

Jaki wpływ zmiany demograficzne wywrą na życie Polaków, tłumaczy w rozmowie z PAP dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak. Jej zdaniem zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, rozwój sztucznej inteligencji i praca cudzoziemców mogą pomóc w utrzymaniu stabilnego rynku pracy.

Jest specustawa przeliczeniowa dla emerytów i ZUS w sprawie emerytur czerwcowych. Projekt czeka w Sejmie na szybkie uchwalenie, ale nie rządowy lecz obywatelski

Czas oczekiwania emerytów na przeliczenie emerytur czerwcowych można maksymalnie skrócić. W sejmie jest poselski projekt specustawy, a 27 grudnia kończą się jego regulaminowe konsultacje społeczne. Po tym terminie droga do uchwalenia i zastosowania ustawy przeliczeniowej jest najkrótsza.

To już koniec takich kominków na drewno. Zapadł wyrok na trzaskający w domach ogień

Z tym, że mamy pospolite ruszenie w sprawie likwidacji pieców węglowych, zdążyliśmy się już oswoić. Pytanie, czy ten sam los czeka kominki na drewno? Czarne chmury zawisły nad trzaskającym w domu ogniem w województwie dolnośląskim. Dlaczego? Bo samorząd nie zamierza łagodzić przepisów ustawy antysmogowej. Jakie mogą być tego konsekwencje? 

Zakaz handlu w niedzielę: w 2025 roku rewolucji nie będzie, a jeśli to w stronę ograniczeń handlu w sobotę zamiast dodania niedziel handlowych

Miało być przywrócenie handlu w niedziele. Na razie zmiany sprowadziły się do dodania trzeciej niedzieli handlowe w grudniu. W sumie jest ich więc w roku osiem zamiast siedmiu. Tymczasem nadciąga czterodniowy tydzień pracy i sklepy mogą być zamykane nie tylko na niedziele, ale na całe soboty, a piątki - handlowe tylko w ograniczonych godzinach.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w uldze mieszkaniowej? Nie uwierzycie że to można odliczyć od podatku

Czy pieniądze wydane na suszarkę otworzyły drogę do nowej ulgi podatkowej? Okazuje się, że tego rodzaju zakup może pomóc w uniknięciu płacenia podatku PIT po sprzedaży nieruchomości. Jak to możliwe? Doprowadził do tego… kobiecy upór. 

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Zdaniem resortu cyfryzacji, CIE nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Jest projekt ustawy. Czy brak CIE zmieni stan bieżący w zakresie informacji emerytalnej?

Renta wdowia – ile wynosi [obliczenia]. Różne przykłady świadczeń w zbiegu

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej.  Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie ale wypłata nastąpi najwcześniej od 1 lipca przyszłego roku. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Renta wdowia od A do Z: limit, wysokość, warunki, wniosek, terminy, przepisy, zasady

Z początkiem 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej. Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

REKLAMA

Szokuje liczba rannych. 200 osób w tym 40 z zagrożeniem życia. Magdeburg o ofiarach ataku na jarmarku bożonarodzeniowym

Do zamachu doszło kilka minut po godzinie 19. Napastnik wjechał w tłum ludzi, którzy przyszli na jarmark bożonarodzeniowy. Według lokalnej policji funkcjonariuszom udało się zatrzymać napastnika. Na miejsce tragedii udał się premier rządu Saksonii-Anhalt, Reiner Haseloff. W nocy były sprzeczne informacje o liczbie zabitych - od 2 do 11. Po weryfikacji nocnych informacji są już dostępne informacje bliższe rzeczywistości. W artykule prezentujemy depesze agencyjne za okres ostatnich kilkudziesięciu godzin. Artykuł aktualizujemy na bieżąco.

Wymiana tachografów w UE: Do 28 lutego 2025 r. będą pouczenia zamiast kar

Wymiana tachografów w UE: Do 28 lutego 2025 r. będą pouczenia zamiast kar. Po 28 lutego 2025 r. kierowców i przewoźników czekają zmiany. Resort infrastruktury poinformował o ustaleniach na najwyższym szczeblu.

REKLAMA