Polskie filmy na festiwalu w Karlowych Warach

Osiem polskich filmów zostanie pokazanych podczas rozpoczynającej się 1 lipca 46. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach. Cztery z nich powalczą o nagrody - informuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Festiwal w Karlowych Warach, który jest jednym z najbardziej prestiżowych festiwali filmowych na świecie, odbędzie się w dniach 1-9 lipca 2011 r.

Do konkursu głównego zakwalifikował się film "Księstwo" Andrzeja Barańskiego - poinformował PAP Rafał Jankowski z PISF.

Film "Księstwo" przedstawia losy młodego chłopaka, wychowanego na świętokrzyskiej wsi, który ma zdolności pisarskie i chciałby realizować swoją pasję, jednak ze względu na trudną sytuację rodzinną nie jest to dla niego łatwe.

Film powstał na podstawie autobiograficznego cyklu powieściowego Zbigniewa Masternaka: "Chmurołap", "Niech żyje wolność", "Scyzoryk". Zdjęcia do niego wykonał Jacek Petrycki. "Księstwo" było pokazywane niedawno na 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Projekcja na festiwalu w Karlowych Warach będzie jego międzynarodową premierą.

Andrzej Barański podkreśla, że fabularne "Księstwo" to film o "wysokim stopniu realizmu", dzięki ekranizacji powieści autobiograficznej. Reżyserowi zależało, by przedstawić prawdziwe postaci i wydarzenia. "Sceny, które zostały pokazane w filmie, miały miejsce w rzeczywistości. To całkiem coś innego niż film +wymyślony przy biurku+" - powiedział Barański.

W konkursowej sekcji East of the West zostanie pokazana pełnometrażowa animacja Wojtka Wawszczyka, Jakuba Tarkowskiego i Tomasza Leśniaka "Jeż Jerzy". Film powstał na podstawie komiksu Rafała Skarżyckiego, który napisał scenariusz do filmu. Bohater filmu Jeż Jerzy żyje w świecie ludzi. Mieszka na warszawskim Powiślu w obskurnej kawalerce. Lubi dobrą zabawę, muzykę, jazdę na deskorolce i nie stroni od alkoholu. Życie Jeża Jerzego nie jest jednak usłane różami - musi walczyć o przeżycie.

Z kolei w konkursie filmów dokumentalnych o główną nagrodę powalczą "Deklaracja nieśmiertelności" Marcina Koszałki i "Koniec Rosji" Michała Marczaka. Film Koszałki to opowieść o legendzie polskich alpinistów - Piotrze "Szalonym" Korczaku; z kolei "Koniec Rosji" opowiada o młodym rekrucie Aleksieju, który służbę wojskową odbywa na oddalonych od cywilizacji, północnych rubieżach Rosji.

W sekcjach pozakonkursowych festiwalowa publiczność będzie mogła obejrzeć dokument "Komeda - muzyczne ścieżki życia" Claudii Buthenhoff-Duffy (sekcja 2011: A Musical Odyssey), a także etiudę fabularną "http://" Bartosza Kruhlika (sekcja The Fresh Selection), a także polsko-islandzką koprodukcję "Brim" w reżyserii Arniego Olafura Asgeirssona (sekcja Horizons).

Podczas festiwalu zostanie pokazany również najnowszy film Lecha Majewskiego "Młyn i Krzyż" w ramach sekcji Another View, prezentującej filmy o wyjątkowych walorach artystycznych.

Polscy filmowcy - podkreśla PISF - wielokrotnie zdobywali nagrody w Karlowych Warach. W ubiegłym roku Mateusz Kościukiewicz i Filip Garbacz otrzymali ex aequo nagrodę za najlepsze role męskie w filmie Pawła Sali "Matka Teresa od kotów". Rok wcześniej Filip Garbacz zdobył wyróżnienie za rolę w filmie "Świnki" Roberta Glińskiego. W 2005 r. Krzysztof Krauze uhonorowany został Kryształowym Globusem za film "Mój Nikifor", a grająca w nim główną rolę Krystyna Feldman - nagrodą dla najlepszej aktorki.

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...