Polskie filmy na festiwalu w Karlowych Warach
REKLAMA
REKLAMA
Festiwal w Karlowych Warach, który jest jednym z najbardziej prestiżowych festiwali filmowych na świecie, odbędzie się w dniach 1-9 lipca 2011 r.
Do konkursu głównego zakwalifikował się film "Księstwo" Andrzeja Barańskiego - poinformował PAP Rafał Jankowski z PISF.
Film "Księstwo" przedstawia losy młodego chłopaka, wychowanego na świętokrzyskiej wsi, który ma zdolności pisarskie i chciałby realizować swoją pasję, jednak ze względu na trudną sytuację rodzinną nie jest to dla niego łatwe.
REKLAMA
Film powstał na podstawie autobiograficznego cyklu powieściowego Zbigniewa Masternaka: "Chmurołap", "Niech żyje wolność", "Scyzoryk". Zdjęcia do niego wykonał Jacek Petrycki. "Księstwo" było pokazywane niedawno na 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Projekcja na festiwalu w Karlowych Warach będzie jego międzynarodową premierą.
Andrzej Barański podkreśla, że fabularne "Księstwo" to film o "wysokim stopniu realizmu", dzięki ekranizacji powieści autobiograficznej. Reżyserowi zależało, by przedstawić prawdziwe postaci i wydarzenia. "Sceny, które zostały pokazane w filmie, miały miejsce w rzeczywistości. To całkiem coś innego niż film +wymyślony przy biurku+" - powiedział Barański.
W konkursowej sekcji East of the West zostanie pokazana pełnometrażowa animacja Wojtka Wawszczyka, Jakuba Tarkowskiego i Tomasza Leśniaka "Jeż Jerzy". Film powstał na podstawie komiksu Rafała Skarżyckiego, który napisał scenariusz do filmu. Bohater filmu Jeż Jerzy żyje w świecie ludzi. Mieszka na warszawskim Powiślu w obskurnej kawalerce. Lubi dobrą zabawę, muzykę, jazdę na deskorolce i nie stroni od alkoholu. Życie Jeża Jerzego nie jest jednak usłane różami - musi walczyć o przeżycie.
REKLAMA
Z kolei w konkursie filmów dokumentalnych o główną nagrodę powalczą "Deklaracja nieśmiertelności" Marcina Koszałki i "Koniec Rosji" Michała Marczaka. Film Koszałki to opowieść o legendzie polskich alpinistów - Piotrze "Szalonym" Korczaku; z kolei "Koniec Rosji" opowiada o młodym rekrucie Aleksieju, który służbę wojskową odbywa na oddalonych od cywilizacji, północnych rubieżach Rosji.
W sekcjach pozakonkursowych festiwalowa publiczność będzie mogła obejrzeć dokument "Komeda - muzyczne ścieżki życia" Claudii Buthenhoff-Duffy (sekcja 2011: A Musical Odyssey), a także etiudę fabularną "http://" Bartosza Kruhlika (sekcja The Fresh Selection), a także polsko-islandzką koprodukcję "Brim" w reżyserii Arniego Olafura Asgeirssona (sekcja Horizons).
Podczas festiwalu zostanie pokazany również najnowszy film Lecha Majewskiego "Młyn i Krzyż" w ramach sekcji Another View, prezentującej filmy o wyjątkowych walorach artystycznych.
Polscy filmowcy - podkreśla PISF - wielokrotnie zdobywali nagrody w Karlowych Warach. W ubiegłym roku Mateusz Kościukiewicz i Filip Garbacz otrzymali ex aequo nagrodę za najlepsze role męskie w filmie Pawła Sali "Matka Teresa od kotów". Rok wcześniej Filip Garbacz zdobył wyróżnienie za rolę w filmie "Świnki" Roberta Glińskiego. W 2005 r. Krzysztof Krauze uhonorowany został Kryształowym Globusem za film "Mój Nikifor", a grająca w nim główną rolę Krystyna Feldman - nagrodą dla najlepszej aktorki.
REKLAMA