REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dress code, czyli jak ubrać się stosownie do sytuacji?

REKLAMA

Często, gdy otrzymujemy zaproszenia na spotkania służbowe lub prywatne, zastanawiamy się, w co się ubrać. Jeśli na zaproszeniu wyraźnie określono, jaki styl ubioru obowiązuje, możesz czuć się komfortowo. Nawet jeśli nie jesteś pewna, co oznacza na przykład „smart casual” czy „black tie”, dziś wszystkie te pojęcia wyjaśnimy.

 Jeśli nie zaznaczono rodzaju wymaganego ubioru, a nie chciałabyś popełnić faux pas, również zapoznaj się z poniższymi zasadami.

REKLAMA

Jeśli spotkanie odbywa się do godziny dwudziestej lub bezpośrednio po zakończeniu pracy, najpewniej będzie na nim obowiązywał strój nieformalny. Na zaproszeniu może on być zaznaczony jako „business dress”, „informal wears” lub (rzadziej) „tenue de ville”. Wszystkie te określenia oznaczają po prostu strój biznesowy. Dość elegancki, ale w wielu firmach obowiązujący po prostu na co dzień. Dla panów będzie to garnitur i krawat. Panie mogą założyć sukienkę do kolan, ale także kostium ze spódnicą lub spodniami. Choć obecnie pora roku nie sprzyja przyjęciom w ogrodzie, w przypadku bardzo oficjalnych spotkań w lecie i przyjęć ogrodowych, na przykład w ambasadzie, warto pamiętać, że elementami dobrze widzianymi są rękawiczki i kapelusz.

Zaproszenie może także nieco doprecyzować stopień „nieformalności” stroju. „Casual” to strój dość swobodny, weekendowy. Dopuszcza on dżinsowe spodnie, koszulki polo, brak marynarek. Jest stosowny na spotkaniach integracyjnych oraz przy okazji pikników firmowych i imprez z dziećmi. Nieco bardziej formalny jest strój „business casual”. To zwykłe ubranie „do pracy”. Jest ono odpowiednie na mniej ważne spotkania, podróże służbowe oraz nieformalne spotkania w gronie pracowników. Dla panów oznacza przede wszystkim brak absolutnej konieczności założenia krawata, jednak strój taki wymaga zarówno marynarki, jak i stonowanej koszuli. Panie w tym wypadku muszą jedynie pamiętać, że niedopuszczalne są spodnie dżinsowe i zbyt nieformalne wzory ubrań (jaskrawa krata). Nadal jednak dozwolone jest na przykład założenie swetra narzucanego na ramiona czy nawet koszulki polo. Najwyższym poziomem elegancji w strojach mniej formalnych charakteryzuje się „business dress”. Zwykle taki ubiór jest wkładany na bardziej oficjalne spotkania lub też takie, które odbywają się od godziny osiemnastej, czyli bezpośrednio po pracy. Dla panów oznacza to garnitur z krawatem, dla pań – bardziej elegancką wersję garnituru lub sukienkę zakrywającą ramiona i marynarkę.

REKLAMA

Około godziny dziewiętnastej zwykle rozpoczynają się przyjęcia koktajlowe. Nie jest to jednak reguła – mogą się zacząć nieco wcześniej lub później. Strój „koktajlowy” (lub „semi-formal”, „tenue d'aprés”) to dla pań sukienka koktajlowa lub ciemny kostium. W tym wypadku dopuszczalne są żywsze kolory – na przykład czerwień. Sukienki koktajlowe mogą mieć także większy dekolt lub błyszczące naszycia. Zwykle nie są zbyt długie i kończą się w okolicy kolan. Panowie na tego typu przyjęcie ubierają się w ciemny garnitur, wkładają białą koszulę i krawat w stonowanych kolorach.

Jeśli przyjęcie zaczyna się po godzinie dwudziestej, może na nim obowiązywać strój „formalny”, nazywany inaczej „wieczorowym”, „wizytowym”, „formal wears” czy „tenue de ville”. To strój na specjalne okazje. Zakładamy go wówczas, gdy na zaproszeniu wyraźnie zaznaczono taką potrzebę. Dla pań jest to ciemny kostium (ale raczej ze spódnicą niż ze spodniami) lub sukienka, oraz pantofle na obcasie. W wersji bardziej oficjalnej będzie to sukienka wieczorowa lub nawet długa suknia. Strój wieczorowy dla pana to smoking lub (choć to wersja mniej elegancka) ciemny garnitur. Jeśli tak zaznaczono na zaproszeniu, może to być również frak. Jak zatem rozpoznać niuanse stroju formalnego?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli na zaproszeniu zaznaczono „black tie”, panowie powinni przygotować smokingi (marynarki o atłasowych klapach, spodnie z lampasami), a panie – sukienki koktajlowe lub wieczorowe (te drugie mogą być bardziej zdobne, błyszczące). Panowie powinni także pamiętać, że smoking wymaga koszuli w kolorze białym. Może mieć ona także wysoki kołnierz, ponieważ do smokingu zakłada się czarne muszki i – koniecznie – lakierki. Jeśli marynarka jest jednorzędowa, można strój uzupełnić także jedwabnym pasem smokingowym lub kamizelką. Panie w tym wypadku mają znacznie większą swobodę wyboru – suknie długie, krótsze, koktajlowe, wieczorowe, kolorowe lub czarne, wszystkie są dopuszczalne. Oczywiście, w tym wypadku można też założyć bardziej okazałą biżuterię i dodatki.

więcej: Dress code, czyli kod w ubraniu

REKLAMA

Źródło: Sekretariat

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Andrzej Duda. Ile zostało prezydentowi do końca kadencji?

Kiedy prezydent Andrzej Duda kończy kadencję? Kiedy są wybory prezydenckie?

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

REKLAMA

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

REKLAMA