Nowoczesny design czyli sztuka projektowania przedmiotów użytkowych
REKLAMA
- Pod pojęciami "wzornictwo przemysłowe" czy "design" kryje się proces, którego efekty zewsząd nas otaczają, ale który dla większości ludzi stanowi tajemnicę. Jak wygląda sztuka projektowania przedmiotów użytkowych, od czego się zaczyna?
- Wszystko zaczyna się od obserwacji i idei. Kiedy już wiadomo, jaką rzecz chcemy stworzyć, następuje analiza problemu i poszukiwanie nowych rozwiązań.
- Co potem?
- W pierwszej kolejności opracowuje się szkice, czyli jak gdyby zapis wymyślonej idei. Tych szkiców jest dużo. Z nich wybiera się kilka najbardziej obiecujących dróg. W następnym kroku opracowuje się już konkretne koncepcje z zastosowaniem odpowiedniej technologii i uwzględniając zastosowanie odpowiednich materiałów. W ten sposób powstaje prototyp. Na tym etapie najłatwiej jest zobaczyć, jakie popełniło się błędy. Jeśli wszystko się uda, po naniesieniu poprawek projekt trafia do produkcji.
- Skąd czerpiecie pomysły?
- Każdy ma na to inną metodę. Niektórzy przeglądają to, co już znajduje się na rynku, inni np. grają w tzw. grę skojarzeń i wychwytują idee, które kojarzą im się z danym tematem. Zdarzają się też poszukiwania w przyrodzie. Na przykład prezentowany przez nas wieszak jest wzorowany na rogach byka.
- Trudno jest się podporządkować wymaganiom marketingu, inżynierów i techników produkcji?
- Nieraz to jest denerwujące. Bywa, że mamy bardzo fajny projekt, wybraliśmy materiał, który będzie dla niego idealny, a później np. okazuje się że nie można go wygiąć tak, jakbyśmy chcieli, albo że zakładanej przez nas formy nie da się odtworzyć. Nasza praca polega na pogodzeniu wielu czynników, które mają wpływ na powstający produkt, w tym technologii, przy zachowaniu idei projektu i jednak na kompromisach pomiędzy technologią a ideą, którą chcemy uzyskać. Musimy znaleźć złoty środek.
- Jak bardzo w projektowaniu pomagają komputery? Czy mogą one zastąpić inne, bardziej tradycyjne metody?
- Wiele osób projektuje w programach 3D, ale one nigdy nie zastąpią pracy w materiale. Modelowanie zarówno w materiałach docelowych jak i zastępczych jest bardzo inspirujące i często pomaga w powstaniu nowej, interesującej koncepcji. Poza tym, kiedy np. idziemy ulicą i zauważymy coś, co nas zainspiruje, to szkic jest jedynym sposobem na szybkie zanotowanie nowego pomysłu, zdarza się to również w innych sytuacjach jak spotkanie przy piwie, podróż pociągiem itp. Jednak pomiędzy koncepcją a realizacją jest długa droga i bardzo ważna jest umiejętność doprowadzenia projektu do gotowego produktu.
REKLAMA