Ściągnięcie alimentów – od czego zacząć

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
rozwiń więcej
Udało się, masz wyrok nakazujący ojcu twojego dziecka płacić 700zł alimentów miesięcznie na wasze dorastające dziecko. Mija miesiąc, potem trzy, a pieniędzy jak nie było, tak nie ma. Sama niewiele zarabiasz, więc zaczyna być ci coraz trudniej. Decydujesz się pójść do komornika, ale od czego zacząć?

Przede wszystkim musisz postarać się, aby mieć w swoim posiadaniu odpis wyroku. Możesz go uzyskać w sądzie, oczywiście składając i opłacając odpowiedni wniosek. Chyba każdy sąd ma biuro obsługi interesanta, gdzie dyżurujące panie na pewno ci pomogą. Opłata wynosi 6zł za każdą stronę wyroku. Kiedy będziesz już miała wyrok, musisz złożyć wniosek o nadanie takiemu wyrokowi klauzuli wykonalności. Tu opłata wynosi tylko 6zł. Nie są to więc duże koszta. Wniosek taki składa się w sądzie I instancji w którym sprawa się toczyła. Kiedy już będziesz w posiadaniu wyroku wraz z nadaną klauzulą wykonalności, możesz udać się do komornika.

Więcej: Ściągnięcie alimentów – od czego zacząć

Infor.pl
Nowości w KSeF: faktury konsumenckie, złożone załączniki, faktury poza KSeF. Konsultacje Ministerstwa Finansów
19 lip 2024

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe
19 lip 2024

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym
19 lip 2024

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku
19 lip 2024

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.
19 lip 2024

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Parkując uszkodziła 10 samochodów
19 lip 2024

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?
19 lip 2024

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Czy zmiana minimalnego wynagrodzenia wpłynie na PPK w 2025 r.?
19 lip 2024

W jakim wieku najlepiej zacząć oszczędzać? Czy starzejące się społeczeństwo wpłynie na oszczędzanie w PPK? Czy zmiana minimalnego wynagrodzenia wpłynie na PPK w 2025 r.? Na te i inne pytania w rozmowie z Infor.pl odpowiada prezes PFR Portal PPK Robert Zapotoczny.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?
19 lip 2024

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną
19 lip 2024

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

pokaż więcej
Proszę czekać...