Według Światowej Organizacji Zdrowia, przeciw sezonowej grypie co rok powinno zaszczepić się 70 proc. społeczeństwa, w tym 75 proc. osób powyżej 65. roku życia. Tymczasem tylko 16 proc. starszych osób w Polsce deklaruje, że zaszczepiło się przeciw grypie.
Grypą najbardziej są zagrożeni właśnie pacjenci powyżej 65. roku życia, dzieci poniżej dwóch lat, które częściej niż dorośli trafiają do szpitala z powodu infekcji wirusowej, chorzy na choroby przewlekłe, m.in. układu krążenia, dróg oddechowych, cukrzycę, a także osoby z osłabioną odpornością.
Grypa jest poważną chorobą zakaźną, która może prowadzić do groźnych powikłań, dlatego warto się przed nią zabezpieczyć. Wielu specjalistów uważa, że najlepszym zabezpieczeniem przed zakażeniem jest szczepienie przeciw grypie. Jej skład jest zmieniany co roku, aby chronić przed aktualnie krążącymi szczepami wirusa grypy w danym sezonie. Przeciwciała chroniące przed chorobą powstają już siedem dni po szczepieniu i utrzymują się niemal dwanaście miesięcy.
Więcej: Szczepić się czy nie szczepić