REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Public relations w sekretariacie

Ewa Nowacka

REKLAMA

Nowoczesna asystentka pełni funkcję partnera przełożonego i bierze udział w opracowywaniu ważnych dla firmy projektów.

Coraz częściej do zadań asystentki należy opieka merytoryczna nad stroną internetową, a także przygotowywanie materiałów prasowych dla dziennikarzy i organizacja imprez promocyjnych. Dlatego znajomość zasad public relations jest dziś dla asystentki niezbędna.

REKLAMA

Sekretariat to miejsce kluczowe z punktu widzenia wizerunku firmy. Tu splatają się różne nici informacji w firmie, tu odbywa się komunikacji wewnętrzna oraz zewnętrzna. Od asystentki zależy więc jak firma będzie postrzegana. Najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Osoby przekraczające próg sekretariatu powinny się spotkać z profesjonalną i miłą obsługą, dlatego asystentka musi mieć wiedzę z zakresu autoprezentacji oraz obsługi klienta, a także być asertywna i umieć rozwiązywać problemy.

Do firmy dociera wiele różnorodnych informacji. Zadaniem asystentki jest ich selekcja i klasyfikacja. Ważna jest dokładność i systematyczność, ponieważ niedopatrzenie może doprowadzić do powstania konfliktów lub nawet strat materialnych. Asystentka musi też mieć świadomość, jak wielkie znaczenie dla firmy ma jej obecność w mediach, zarówno elektronicznych, jak i tych, których przedstawiciele docierają do biura. Od jakości dostarczonych im informacji w postaci komunikatów prasowych, wypowiedzi specjalistów, artykułów merytorycznych może zależeć wizerunek całej organizacji. Ważna jest umiejętność wyselekcjonowania odpowiednich informacji, które w danej sytuacji należy lub nie należy zakomunikować, „czytać w myślach” szefa, który nie ma czasu na samodzielne przygotowanie komunikatu lub bezpośredniej rozmowy z dziennikarzami, klientami czy pracownikami. Przydaje się tu sprawność w poszukiwaniu interesujących informacji, a także w redagowaniu ciekawych merytorycznie i wizualnie materiałów. Pomocna jest biegłość w obsłudze programów edytorskich i kreujących prezentacje.

Bardzo istotny jest wewnętrzny PR, czyli komunikacja między szefem a współpracownikami i odwrotnie. Wiele asystentek ma problem ze skutecznym przekazywaniem pracownikom poleceń od szefa. Czują się niekiedy między młotem a kowadłem: nie chcą zadrzeć z szefem ani narazić się kolegom. Najlepszym wyjściem jest postawienie się w roli posłańca, który po prostu przekazuje wiadomości. Nie należy podchodzić do nich zbyt emocjonalnie, nie stawiać siebie w roli strony i być odpornym na rozmaite metody wywierania presji. W sytuacjach trudnych asystentka zawsze powinna stanąć po stronie szefa oraz umieć stanowczo odmawiać.

Przekazując informacje zwrotne, należy tak dobierać środki przekazu informacji, aby komunikaty docierały do pracowników na czas i były dla nich zrozumiałe.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

REKLAMA

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?

REKLAMA

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

REKLAMA