PDF – czy wiesz o nich wszystko

Mateusz Berkieta
rozwiń więcej
DGP
O plikach PDF słyszał na pewno każdy, kto miał chociażby krótki kontakt z komputerem. Często jest jednak tak, że używamy ich, nie wiedząc, jak zostały stworzone, lub nie zdając sobie sprawy, jak wiele możliwości w sobie kryją. Najwyższy czas zmienić to podejście i przyjrzeć się plikom PDF bliżej. Zobaczymy, czemu zawdzięczają swoją popularność i jak te cechy wykorzystać na naszą korzyść.

Pliki PDF możemy spotkać już wszędzie. Wykorzystujemy je w domach i firmach. Nie sposób dziś znaleźć komputer, który nie ma zainstalowanego programu do odczytu tych plików. Na czym polega jednak siła tego standardu?

Uniwersalność

Najważniejszą zaletą, która przyczyniła się do sukcesu tego formatu, jest sama idea, na podstawie której ten format powstał. Producent chciał stworzyć plik, który będzie wyświetlany w ten sam sposób – niezależnie od konfiguracji komputera, na którym zostanie otworzony. Z pewnością wiele osób spotkało się już z sytuacją, w której własnoręcznie napisany plik – np. w Wordzie – wyświetla się zupełnie inaczej w domu niż w pracy. W skrajnych przypadkach tekst może się zniekształcić tak bardzo, że nie sposób połapać się, jak wyglądał w momencie pisania. Format PDF rozwiązał ten problem. Niezależnie od zawartości, plik PDF będzie wyglądał na każdym komputerze tak samo. Dzieje się tak, ponieważ format pliku umożliwia przechowywanie w sobie plików graficznych w niezmienionej postaci, w tym także czcionek użytych do wyświetlenia tekstu. W praktyce oznacza to, że nie musimy się martwić, czy odbiorca posiada wymyślny zestaw czcionek, którego nikt oprócz nas nie ma. Zestaw ten zostanie zawarty w samym pliku PDF. Podczas otwierania go czytnik plików PDF wykorzysta zawarte w nim zestawy czcionek do prawidłowego wyświetlenia zawartości.

Jak tworzyć PDF

Co prawda, wiele osób potrafi korzystać z tego rodzaju plików, ale mało kto wie, jak takie pliki tworzyć. Jeszcze nie tak dawno do stworzenia plików PDF potrzebna była płatna wersja aplikacji Acrobat Reader, oznaczona jako Professional. Za wysoką cenę dostawało się profesjonalne narzędzie do tworzenia PDF. Niestety, cena powodowała, że nie było ono dostępne dla szerszego grona użytkowników. Dzisiaj istnieją już alternatywne metody tworzenia plików tego formatu.

W dobrej sytuacji są użytkownicy pakietu biurowego OpenOffice.org, ponieważ ma on wbudowaną opcję eksportu pliku jako PDF. Wystarczy z menu „plik” wybrać opcje „Eksportuj jako PDF”. Należy przy tym zauważyć, że nie ma opcji „zapisz jako PDF”. Oznacza to, że nie będziemy mogli modyfikować samego pliku PDF. Aby coś zmienić, trzeba będzie zmiany wykonać w pliku źródłowym i wyeksportować plik PDF ponownie.

Trochę więcej zabawy jest w pakiecie biurowym Office 2007. Trzeba bowiem ściągnąć do niego specjalny dodatek z adresu www.nextmag.pl/u/394 i dopiero po jego zainstalowaniu można wybrać format zapisu jako PDF. Ograniczenia są jednak takie same jak w poprzednim przypadku.

Wirtualna drukarka

Alternatywnym sposobem tworzenia plików PDF są tzw. wirtualne drukarki. Co prawda, na komputerze wyglądają zupełnie jak prawdziwe drukarki, ale nie wydrukują niczego na papierze. Zamiast tego będą „drukować” do pliku, tworząc w ten sposób plik PDF. Jest to bardzo wygodny sposób, szczególnie że podczas „wirtualnego drukowania” możemy wybierać podobne opcje jak przy tradycyjnym, np. orientacje papieru. Oczywiście nie ma tutaj możliwości wyboru papieru, ale za to są inne opcje charakterystyczne dla tego rodzaju drukowania. W Internecie są dostępne dziesiątki tego rodzaju aplikacji. Z najlepszych warto wymienić BullZip PDF Printer(bullzip.com) oraz doPDF(dopdf.com).

Alternatywy

Format pliku PDF powstał równolegle z aplikacją służącą do jego odczytu, czyli Adobe Reader. Obecna wersja 9.0 wyposażona została w wiele narzędzi służących np. do dodawania komentarzy. Każda wersja, niestety, coraz bardziej obciąża komputer. Otwieranie i przeglądanie zajmuje coraz więcej czasu na starszych maszynach. Dlatego, jeżeli zależy nam jednak na samym przeglądaniu (bez dodatkowych narzędzi), to można się posłużyć innymi darmowymi aplikacjami.

Foxit Reader to wyjątkowo „lekki” program nieobciążający w znacznym stopniu systemu oraz charakteryzujący się dużą szybkością pracy podczas przeglądania dokumentów. Wersja 3.0 pozwala na przeglądanie wielu plików PDF w jednym oknie (podobnie jak przeglądarka internetowa), a dodatkowo pozwala na zapisywanie w plikach PDF wypełnionych w internecie formularzy, czym nie może się poszczycić produkt firmy Adobe.

Informacje:

www.foxitsoftware.com/pdf/reader/.

Expert PDF Reader to inna darmowa propozycja od firmy Visagesoft. Ten produkt także charakteryzuje się małym obciążeniem systemu i szybką pracą. Na tle konkurencji wyróżnia się możliwością dokonywania niewielkich zmian w otwieranych plikach.

Informacje:

www.visagesoft.com/products/pdfreader/.

Sumatra PDF to najprostszy program do odczytu plików PDF. Jest pozbawiona praktycznie wszystkich dodatkowych funkcji. Jej zaletą jest niewielki rozmiar (zajmuje na dysku zaledwie 2 MB) oraz fakt, że nie trzeba jej in stalować. Dzięki temu możemy go wgrać np. na pendrive'a i mieć zawsze pod ręką szybki czytnik.

Informacje: blog.kowalczyk.info/software/sumatrapdf.

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce
16 lip 2024

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

pokaż więcej
Proszę czekać...