REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PDF – czy wiesz o nich wszystko

Mateusz Berkieta
DGP

REKLAMA

REKLAMA

O plikach PDF słyszał na pewno każdy, kto miał chociażby krótki kontakt z komputerem. Często jest jednak tak, że używamy ich, nie wiedząc, jak zostały stworzone, lub nie zdając sobie sprawy, jak wiele możliwości w sobie kryją. Najwyższy czas zmienić to podejście i przyjrzeć się plikom PDF bliżej. Zobaczymy, czemu zawdzięczają swoją popularność i jak te cechy wykorzystać na naszą korzyść.

Pliki PDF możemy spotkać już wszędzie. Wykorzystujemy je w domach i firmach. Nie sposób dziś znaleźć komputer, który nie ma zainstalowanego programu do odczytu tych plików. Na czym polega jednak siła tego standardu?

Uniwersalność

Najważniejszą zaletą, która przyczyniła się do sukcesu tego formatu, jest sama idea, na podstawie której ten format powstał. Producent chciał stworzyć plik, który będzie wyświetlany w ten sam sposób – niezależnie od konfiguracji komputera, na którym zostanie otworzony. Z pewnością wiele osób spotkało się już z sytuacją, w której własnoręcznie napisany plik – np. w Wordzie – wyświetla się zupełnie inaczej w domu niż w pracy. W skrajnych przypadkach tekst może się zniekształcić tak bardzo, że nie sposób połapać się, jak wyglądał w momencie pisania. Format PDF rozwiązał ten problem. Niezależnie od zawartości, plik PDF będzie wyglądał na każdym komputerze tak samo. Dzieje się tak, ponieważ format pliku umożliwia przechowywanie w sobie plików graficznych w niezmienionej postaci, w tym także czcionek użytych do wyświetlenia tekstu. W praktyce oznacza to, że nie musimy się martwić, czy odbiorca posiada wymyślny zestaw czcionek, którego nikt oprócz nas nie ma. Zestaw ten zostanie zawarty w samym pliku PDF. Podczas otwierania go czytnik plików PDF wykorzysta zawarte w nim zestawy czcionek do prawidłowego wyświetlenia zawartości.

Jak tworzyć PDF

REKLAMA

Co prawda, wiele osób potrafi korzystać z tego rodzaju plików, ale mało kto wie, jak takie pliki tworzyć. Jeszcze nie tak dawno do stworzenia plików PDF potrzebna była płatna wersja aplikacji Acrobat Reader, oznaczona jako Professional. Za wysoką cenę dostawało się profesjonalne narzędzie do tworzenia PDF. Niestety, cena powodowała, że nie było ono dostępne dla szerszego grona użytkowników. Dzisiaj istnieją już alternatywne metody tworzenia plików tego formatu.

W dobrej sytuacji są użytkownicy pakietu biurowego OpenOffice.org, ponieważ ma on wbudowaną opcję eksportu pliku jako PDF. Wystarczy z menu „plik” wybrać opcje „Eksportuj jako PDF”. Należy przy tym zauważyć, że nie ma opcji „zapisz jako PDF”. Oznacza to, że nie będziemy mogli modyfikować samego pliku PDF. Aby coś zmienić, trzeba będzie zmiany wykonać w pliku źródłowym i wyeksportować plik PDF ponownie.

Trochę więcej zabawy jest w pakiecie biurowym Office 2007. Trzeba bowiem ściągnąć do niego specjalny dodatek z adresu www.nextmag.pl/u/394 i dopiero po jego zainstalowaniu można wybrać format zapisu jako PDF. Ograniczenia są jednak takie same jak w poprzednim przypadku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wirtualna drukarka

Alternatywnym sposobem tworzenia plików PDF są tzw. wirtualne drukarki. Co prawda, na komputerze wyglądają zupełnie jak prawdziwe drukarki, ale nie wydrukują niczego na papierze. Zamiast tego będą „drukować” do pliku, tworząc w ten sposób plik PDF. Jest to bardzo wygodny sposób, szczególnie że podczas „wirtualnego drukowania” możemy wybierać podobne opcje jak przy tradycyjnym, np. orientacje papieru. Oczywiście nie ma tutaj możliwości wyboru papieru, ale za to są inne opcje charakterystyczne dla tego rodzaju drukowania. W Internecie są dostępne dziesiątki tego rodzaju aplikacji. Z najlepszych warto wymienić BullZip PDF Printer(bullzip.com) oraz doPDF(dopdf.com).

Alternatywy

REKLAMA

Format pliku PDF powstał równolegle z aplikacją służącą do jego odczytu, czyli Adobe Reader. Obecna wersja 9.0 wyposażona została w wiele narzędzi służących np. do dodawania komentarzy. Każda wersja, niestety, coraz bardziej obciąża komputer. Otwieranie i przeglądanie zajmuje coraz więcej czasu na starszych maszynach. Dlatego, jeżeli zależy nam jednak na samym przeglądaniu (bez dodatkowych narzędzi), to można się posłużyć innymi darmowymi aplikacjami.

Foxit Reader to wyjątkowo „lekki” program nieobciążający w znacznym stopniu systemu oraz charakteryzujący się dużą szybkością pracy podczas przeglądania dokumentów. Wersja 3.0 pozwala na przeglądanie wielu plików PDF w jednym oknie (podobnie jak przeglądarka internetowa), a dodatkowo pozwala na zapisywanie w plikach PDF wypełnionych w internecie formularzy, czym nie może się poszczycić produkt firmy Adobe.

Informacje:

www.foxitsoftware.com/pdf/reader/.

Expert PDF Reader to inna darmowa propozycja od firmy Visagesoft. Ten produkt także charakteryzuje się małym obciążeniem systemu i szybką pracą. Na tle konkurencji wyróżnia się możliwością dokonywania niewielkich zmian w otwieranych plikach.

Informacje:

www.visagesoft.com/products/pdfreader/.

Sumatra PDF to najprostszy program do odczytu plików PDF. Jest pozbawiona praktycznie wszystkich dodatkowych funkcji. Jej zaletą jest niewielki rozmiar (zajmuje na dysku zaledwie 2 MB) oraz fakt, że nie trzeba jej in stalować. Dzięki temu możemy go wgrać np. na pendrive'a i mieć zawsze pod ręką szybki czytnik.

Informacje: blog.kowalczyk.info/software/sumatrapdf.

DGP
Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

Segregacja odpadów tekstylnych to za mało! Branża mody wciąż niszczy planetę

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązkowa segregacja odpadów tekstylnych nie rozwiąże kluczowych problemów branży mody. Mimo rosnącej świadomości, nadal tylko 0,3% odzieży poddaje się recyklingowi. Branża nie nadąża z transformacją, a nasze wybory konsumenckie oraz niewystarczające działania producentów przyczyniają się do ekologicznej katastrofy. Czy na pewno rozumiemy, jak nasze ubrania szkodzą środowisku? Czas na prawdziwą zmianę.

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

REKLAMA

Jaki dostanę zasiłek z MOPS w 2025 r.? [Przykładowe kwoty]

Sposób wyliczania zasiłków z pomocy społecznej rodzi szereg wątpliwości. Ile aktualnie wynoszą świadczenia? Prezentujemy proste przykłady i kwoty na 2025 rok.

Ministerstwo Finansów ostrzega: Fałszywe maile o konieczności dokonania korekty PIT-17

Ministerstwo Finansów ostrzega o fałszywych mailach zawierających informację o konieczności korekty PIT-17. Maile nie zostały wysłane ani przez Krajową Administrację Skarbową, ani przez Ministerstwo Finansów.

Tego dokumentu pracodawca nie może od ciebie żądać. Pracodawcy często popełniają ten błąd i nie wiedzą, że ich prawa są ograniczone

Pracodawca jest silniejszą, bo profesjonalną stroną stosunku pracy. Jednak nie oznacza to, że pracownik musi zgadzać się na wszystkie przedstawiane mu przez niego żądania. W praktyce pracodawcy pełniący funkcję płatnika, często popełniają ten błąd i żądają złożenia dokumentów, choć nie mają do tego prawa.

Szopy na opał czy rowery uszczuplą portfele Polaków bardziej niż 100-metrowe domy. W sprawie kuriozalnych stawek podatku interweniuje RPO

Stawki podatku od nieruchomości ustalane są rokrocznie jednostki samorządu terytorialnego, jednak nie mogą być one wyższe od stawek maksymalnych, ustalonych na danych rok przez Ministra Finansów. W praktyce – najczęściej – stanowią one równowartość ww. stawek maksymalnych. Zgodnie z nimi natomiast – stawka podatku od nieruchomości od szopy ogrodowej, jest niemal 10-krotnie wyższa od stawki podatku za budynek mieszkalny. Oznacza to, że właściciel 20-metrowej szopy na opał, zapłaci od niej wyższy podatek niż ten, który jest zobowiązany uiścić od 100-metrowego domu.

REKLAMA

Zadośćuczynienie dla pracownika w wysokości co najmniej jego sześciomiesięcznej pensji. Nowe przepisy mają skutecznie zwalczać mobbing

Będzie wyższy minimalny próg zadośćuczynienia za krzywdę wywołaną mobbingiem – co najmniej sześciomiesięczne wynagrodzenie danego pracownika. To pracodawca poniesie odpowiedzialność, nawet jeśli nękającym pracownika był jego bezpośredni przełożony. Nowe przepisy nałożą nowe obowiązki na pracodawców.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

REKLAMA