Sukces w pracy

Sylwia Szykuła
rozwiń więcej
inforCMS
Ukończenie dobrej szkoły i otrzymanie wymarzonej posady nie jest jednoznaczne z osiągnięciem sukcesu zawodowego. Powodzenie w pracy to w równej mierze umiejętności, predyspozycje, ale także szczęście i przypadek.

Definicja sukcesu może być różna. Niektórzy pragną uznania przełożonego, inni doskonałych kontaktów ze współpracownikami, dla pozostałych istotne będą zadania i efekty. Ważne są też oczywiście korzyści finansowe, które są siłą napędową sukcesu. Nie ma więc jasnej definicji sukcesu, bowiem to każdy z nas musi nazwać własne pragnienia oraz narzędzia i sposoby, dzięki którym może je spełnić. Wiele osób pracuje jednak, bo musi i nie zastanawia się, na jakim etapie jest ich ścieżka kariery i czy swoje życie zawodowe mogą uznać za sukces. Brak im czasu i chęci na analizę, nie widzą możliwości zmian, a poza tym, nie bardzo wiedzą co to jest sukces. A więc zastanowienie się nad własnym życiem zawodowym to krok do poznania siebie, do zrozumienia swoich potrzeb, aby móc działać tak, żeby odczuwać wewnętrzną satysfakcję. Sukces, który uda się zdefiniować, a następnie osiągnąć, podbuduje z pewnością poczucie wartości i obudzi chęci, które do tej pory jedynie bezładnie miotały się wśród naszych myśli. Zastanówmy się więc co jest dla nas najważniejsze: ludzie, komunikacja i wsparcie, zarządzanie i dominacja, czy może zadania, efekty i cele. Bez poznania siebie nie stworzymy własnych ścieżek rozwoju i nie osiągniemy sukcesu. Sami musimy wiedzieć, co jest dla nas szczególnie ważne, z czym czujemy się dobrze. Pomocne mogą okazać się wszelkie testy psychologiczne przygotowane przez profesjonalistów. Warto też zgłosić się do doradcy zawodowego, albo poświęcić chociaż chwilę, aby zastanowić się co w pracy jest najbardziej istotne.

W zależności od zdefiniowania ważnych elementów naszej pracy, odmienne będą sposoby poprawy określonych obszarów. Jeżeli czujesz, że dla ciebie atmosfera pracy jest priorytetowa, warto będzie popracować nad komunikacją interpersonalną. A naprawdę w życiu zawodowym warto robić to, co się lubi. Zastanówmy się więc, co może składać się na nasz sukces w pracy:

• szacunek – chcemy być szanowani i odwzajemniamy się tym samym,

• pozycja i wiedza – zapraszanie do projektów, uczestnictwo w konferencjach to elementy dające szczególną satysfakcję, bo zbudowaliśmy je pracą nad sobą.

• finanse – pieniądz generuje kolejne wpływy; rozwijamy się, spełniamy swoje potrzeby i zachcianki, zapewniamy byt rodzinie, mamy poczucie bezpieczeństwa i niezależności,

• awans – od najniższego stanowiska do prezesa, to ścieżka, o której marzy wielu; dla innych ważne jest bycie specjalistą w danej branży, niekoniecznie zarządzającym.

Od czego zależy powodzenie

Każdy zna wiele przypadków, że ktoś niezbyt lotny, o przeciętnej aparycji osiąga w pracy sukces. Co sprawia, że tak się dzieje?

• zachowanie – ważne, aby być sobą; należy pracować nad własnym poczuciem wartości, bo czując się dobrze ze sobą, zawsze zyskujemy w oczach innych,

• predyspozycje – podyktowane są wychowaniem i doświadczeniami, które zdobywaliśmy w szkole i pracy, warto podkreślać predyspozycje zawodowe, czyli takie, które współgrają z zajmowanym przez nas stanowiskiem,

• umiejętności – ważna jest wiedza, ale nawet bardziej jej praktyczne wykorzystanie, mając podstawy teoretyczne, mamy większą swobodę w poruszaniu się w określonej dziedzinie, a to generuje kreatywność,

• zaangażowanie – siłą napędową są chęci, bo dzięki nim mamy motywację do działania,

• szczęście i przypadek – czasem mogą odegrać kluczową rolę w karierze, gdy znajdziemy się w odpowiednim miejscu i czasie. Szczęściu można jednak pomóc poprzez pracę nad sobą.

To nie pomaga w karierze

• Kłamstwo – ma krótkie nogi i zawsze wychodzi na jaw. Pogubisz się w końcu we własnych zeznaniach, a wtedy w oczach innych będziesz spalony. Utracone zaufanie trudno odbudować.

• Kreowanie rzeczywistości – udawanie kogoś kim nie jesteś, zmiana zachowań i zdania w zależności od towarzystwa nie przysporzą ci sympatii ludzi.

• Kłody pod nogi i po trupach do celu – nieetyczne zachowania wobec innych nigdy się nie opłacają.

• Szerzenie plotek – może dokonać wiele szkód, także w stosunku do ciebie.

• Profity w oparciu o znajomości – to działanie na krótką metę, gdyż sukces skończy się najczęściej wraz ze znajomością.

Sylwia Szykuła

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...