Polskie stacje chcą wchodzić do zagranicznych sieci
REKLAMA
REKLAMA
Zachodnie koncerny paliwowe nie ograniczają planów rozwoju sieci w Polsce. Podczas gdy liczba stacji Orlenu i Lotosu, a także operatorów niezależnych, od kilku miesięcy kurczy się, ich stan posiadania dynamicznie rośnie. BP, Shell i Statoil zapowiadają, że do końca roku przybędzie im łącznie ponad 60 stacji. Tylko w I półroczu 2009 r. te trzy koncerny uruchomiły 39 nowych obiektów. Zaledwie kilka z nich to placówki własne – ponad 70 proc. działa na zasadzie franczyzy.
Rozwój w czasie kryzysu
Krystyna Antoniewicz-Sas ze Statoil Poland przyznaje, że zawieranie umów partnerskich z operatorami istniejących już stacji to najlepszy sposób na rozwój w czasie spowolnienia gospodarczego. Koncern nie musi od podstaw budować ani kupować stacji. Wystarczy, że rozpocznie współpracę z zainteresowanym operatorem niezależnym i w zamian za możliwość korzystania ze swojej marki partycypuje w zyskach.
– Dzięki temu możemy konsekwentnie realizować nasze plany rozwoju – dodaje przedstawicielka Statoil.
Więcej koncernów
Rozbudowa tzw. sieci dilerskiej pozwoliła zwiększyć udziały rynkowe także spółkom BP i Shell.
Krzysztof Romaniuk z Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego wyjaśnia przyczyny dynamicznego wzrostu liczebności sieci zachodnich koncernów.
– Kryzys zdopingował niezależnych właścicieli stacji do poszukiwania wsparcia u większych graczy. Dziś prowadzenie działalności na własną rękę jest niezwykle trudne, a bez kredytów praktycznie niemożliwe. Mniejszym operatorom w obecnych warunkach rynkowych ciężko jest dogadać się z bankami, dlatego tak chętnie wchodzą pod skrzydła podmiotów, które mogą im pomóc – mówi Krzysztof Romaniuk.
Mniej niezależnych
Według niego przechodzenie operatorów prywatnych do sieci partnerskich jest jedną z przyczyn spadku liczby stacji niezależnych. W ciągu pół roku zniknęło ich 100. Większość, najmniej rentownych, została zamknięta.
Kurczy się również sieć Orlenu i Lotosu. Jak twierdzą ich przedstawiciele, to efekt optymalizacji działań.
60 stacji paliw uruchomią do końca roku trzy zagraniczne koncerny: BP, Shell i Statoil
148 stacji od początku roku było w sumie z polskich sieci (Orlenu, Lotosu i stacji niezależnych)
Michał Duszczyk
REKLAMA