REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Urlop to recepta na większą efektywność, wydajność i kreatywność wypoczętego pracownika. Po udanym urlopie nabieramy dystansu do swoich zadań, często dostrzegamy możliwe do wprowadzenia zmiany i usprawnienia w naszej pracy.

Urlop należy brać z wielu powodów. Po pierwsze – zdrowie. Organizm wymaga relaksu, zwłaszcza jeśli praca, którą wykonujemy, jest – jak w przypadku sekretarek i asystentek – nieprzewidywalna i stresująca. Potrzeba nam oderwania się nie tylko od biurka i od firmy, ale także spokoju, zmiany trybu życia, a najlepiej także klimatu. Drugim ważnym powodem jest sama praca – zmęczenie, a czasami nawet wyczerpanie zawodowe. Trzeci powód, to bliscy, którzy nas potrzebują, a urlop to doskonała okazja, aby odbudować i wzmocnić więzi rodzinne.

Najlepszy wypoczynek to minimum trzy tygodnie, w tym dzień-dwa na przygotowanie do wyjazdu, przynajmniej dwa tygodnie w innym klimacie lub choćby „pod gruszą”, w innym otoczeniu (najlepiej z wyłączoną komórką służbową), a potem powrót i 3–4 dni na uporządkowanie siebie i domu po urlopie.

Kiedy nie jesteś potrzebna w pracy?

REKLAMA

Prawidłowa odpowiedź brzmi: jesteś potrzebna zawsze. Jeśli szef jest na miejscu, zawsze musisz go wspierać swoim działaniem. Jeśli go nie ma, jesteś potrzebna tym bardziej, bo wiesz wszystko, znajdziesz każdy dokument, znasz wszystkie nazwiska i numery telefonów, pamiętasz o spotkaniach.

Często próbuje się wywierać presję na pracownika, który składa podanie o urlop: „Jak to? Teraz? Nie damy rady bez ciebie, to niemożliwe, na pewno nie w tym czasie!”. W ten sposób urlop odsuwa się w nieskończoność, doprowadzając do eksploatacji pracownika, zamiast uczciwie korzystać z jego wiedzy i umiejętności. Stąd między innymi powstał zapis o obligatoryjnym wykorzystaniu zaległego urlopu do końca pierwszego kwartału roku kolejnego. Nie daj się więc podejść szantażowi emocjonalnemu. Twój urlop to nie prezent ani wyróżnienie za specjalne zasługi! Należy ci się tak samo, jak miejsce przy biurku i nie wahaj się korzystać ze swoich praw! Spróbuj nie używać zwrotu „dali mi urlop”, tylko „biorę urlop”. Bierzesz, bo ci się należy, to nie żaden bonus.

Oczywiście, jako lojalny pracownik, uwzględniaj potrzeby firmy, ale też potrzeby swoje i swoich bliskich. Nie da się pracować bez urlopu – jeśli to zrozumiesz, zyskasz siłę, aby domagać się spokojnie swoich praw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak planować?

REKLAMA

Zawsze z wyprzedzeniem. To daje czas na dopasowanie wszystkich firmowych priorytetów do okresu naszej nieobecności, pozwala uporządkować sprawy zaległe i dokumenty, aby w czasie urlopu prawej ręki szefa praca przebiegała sprawnie i bez konieczności wydzwaniania kilkanaście razy dziennie z pilnymi pytaniami. Koordynowanie swoich planów nieobecności w biurze zacznij od grafiku planowanych ważnych wydarzeń w kalendarzu szefa i firmy. Uzgodnij to też z osobą, która ma cię zastępować podczas urlopu. Jeśli twój termin został już wpisany w grafik urlopów, warto systematycznie acz z wyczuciem przypominać o nim i szefowi, i współpracownikom („Nie mogę się już doczekać lipcowego urlopu”, „Lubię wrzesień i dlatego w tym roku mam urlop już od dziesiątego”, „Dobrze, że zaplanowałam urlop z wyprzedzeniem, wszystko wykupiłam i mam pewność, że wyjadę w terminie”).

Planowanie z wyprzedzeniem pozwoli na spokojne uzupełnienie garderoby, dopilnowanie ubezpieczeń – osobistego i majątkowego, ale zwłaszcza – pozostawienie spraw zawodowych w nienagannym porządku i ładzie. Skoro chcemy zastać nasze stanowisko pracy w stanie idealnym, tak też musimy je pozostawić.

Przygotowanie pola bitwy

Aby można było odpoczywać ze spokojną głową i w dobrym nastroju, zaczynamy od przygotowania się do urlopu. Oto kilka podpowiedzi:

1. Załatw wszelkie zaległe sprawy. Dzięki temu nikt nie będzie „sprzątał” po tobie, a i ty po powrocie z urlopu nie zaczniesz od przypominania sobie, co też zaniedbałaś kilka tygodni temu.

2. Sporządź wykaz ważnych spraw bieżących oraz „ściągawkę” dotyczącą ważnych rzeczy. Opisz wszystkie klucze – do szuflad, ważnych szaf, gabinetu szefa, a zwłaszcza te, z których będzie trzeba korzystać podczas twojego urlopu.

3. Przekaż zastępczyni hasła do kont służbowych (poczta), z których będzie musiała korzystać podczas twojej nieobecności. Bardzo ważne, aby po powrocie wszystkie hasła zmienić – wiele firm ze względów bezpieczeństwa stawia pracownikom taki wymóg na piśmie.

4. Znajdź czas na wprowadzenie zastępczyni w system twojej pracy, a szczególnie współpracy z szefem, który ma prawo być przyzwyczajony do pewnych standardów, na przykład otrzymywania korespondencji do podpisu wraz z filiżanką herbaty zawsze po południu, albo też zwyczaju nieumawiania żadnych spotkań przed godziną 11.

5. Z dużym wyprzedzeniem wprowadź zwyczaj prowadzenia dziennika, w którym zapisuj dzień po dniu, z datą, z uwzględnieniem wszelkich istotnych spraw. Zastępczyni ma wgląd w bieżącą działalność i bez niepokojenia nas telefonem może odtworzyć historię kontaktów z daną firmą, a po powrocie z urlopu ty masz pełny przegląd tego, co działo się podczas twojej nieobecności.

6. Uprzedź firmę i osoby z którymi współpracujesz, że nie będziesz stale „pod telefonem”, a wiadomości zamierzasz odsłuchiwać raz na dzień. Masz do tego pełne prawo, a firmę zmobilizujesz do większej samodzielności, zamiast wydzwaniania do ciebie z błahostkami, które można rozwiązać bez twojego udziału.

Powrót do biurowej rzeczywistości

Miłym akcentem jest podziękowanie zastępczyni po powrocie do pracy. Nie wymaga tego żaden kodeks ani przepis, lecz drobne prezenty są mile widziane, ale wystarczy także ciepłe słowo i docenienie jej starań. Pamiętajmy też o tym, że wybieranie się do pracy „wprost z pociągu” niweczy sporą część odzyskanego spokoju i dobrej formy, ponieważ zmiana jest gwałtowna i wymaga od zmęczonego podróżą i zmianami organizmu nagłego przestawienia się i działania na bardzo wysokich obrotach.

Warto zaplanować przed powrotem do biura jeden, a nawet kilka dni, które można wykorzystać na wyspanie się, na łagodny powrót do codziennego rytmu wcześniejszych pobudek i wcześniejszego chodzenia spać, na zadbanie o zmęczone słońcem włosy, paznokcie, na domowe porządki lub segregowanie urlopowych zdjęć. Nie polecam po powrocie z wyjazdu wpadania na godzinkę do pracy „aby się przywitać”. To dezorganizuje pracę biura, nie wnosi niczego nowego w wasze kontakty, a przy tym ośmiela do nieskrępowanego wydzwaniania do ciebie – skoro już wróciłaś – z każdym służbowym drobiazgiem. Lepiej przywitać się po wykorzystaniu całego urlopu!

Przepisy dotyczące wypoczynku

O naszych urlopach mówi Konstytucja RP w artykule 66. Dzięki temu każdy zatrudniony ma zapewnione konstytucyjne prawo obywatelskie do wypoczynku. Uwzględnia to też kodeks pracy, zakreślając jasne ramy urlopowania, w których powinni poruszać się pracodawcy i pracownicy. Z praktycznego punktu widzenia najważniejsze jest to, że mamy prawo do corocznego urlopu wypoczynkowego, którego długość zależy od stażu pracy, toku poprzedzającej je nauki (studia), oraz przepisów szczególnych, właściwych dla niektórych zawodów. Zazwyczaj jest to 20–26 dni, z których przynajmniej 14 powinniśmy wykorzystać nieprzerwanie. Rozpoczynając życie zawodowe, już w pierwszym miesiącu mamy prawo do 1/12 części pełnego, rocznego wymiaru urlopu i z każdym kolejnym miesiącem jego wymiar wydłuża się o kolejną 1/12. Artykuł 161 KP stanowi, że obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie pracownikowi urlopu w roku kalendarzowym, w którym uzyskał on do niego prawo. Jeżeli jednak urlop nie został pracownikowi udzielony, należy go udzielić najpóźniej do końca pierwszego kwartału w następnym roku kalendarzowym, czyli do 31 marca, bez względu na to, czy przyczyny nieudzielenia w terminie leżą po stronie pracownika, czy pracodawcy.

- Niewykorzystanie zaległego urlopu do końca pierwszego kwartału następnego roku nie powoduje utraty do niego prawa – zapewnia Jolanta Piskorz, prawnik. – Prawo pracownika do niewykorzystanego urlopu wygasa dopiero z upływem okresu przedawnienia roszczenia do niego, czyli zgodnie z art. 291 § 1 kp po trzech latach od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.

Urlopu udziela pracodawca, zgodnie z przewidzianym planem urlopów albo na wniosek pracownika, lecz samo złożenie wniosku nie uprawnia do nieprzyjścia do pracy. Musi być zgoda szefa, który ponadto, z ważnych przyczyn, może pracownika z urlopu odwołać, pokrywając jednak wówczas część poniesionych przez niego kosztów, na przykład podróży. Nieprzestrzeganie zasad korzystania z urlopów może prowadzić nawet do zwolnienia pracownika z pracy, stanowiąc w szczególnych przypadkach naruszenie kodeksu pracy. Warto pamiętać, że z punktu widzenia szefa wystarczy wywieszenie rocznego planu urlopów na ogólnodostępnej tablicy, nie ma on obowiązku informowania każdego pracownika indywidualnie o planach co do terminu jego wypoczynku. W niektórych firmach nie ma obowiązku sporządzania takiego planu, wówczas terminy urlopów uzgadnia się indywidualnie, na wniosek pracownika. To pracownik, nie szef decyduje, czy urlop wykorzystuje w całości czy w częściach, zwłaszcza że zazwyczaj ma do dyspozycji nie tylko urlop wypoczynkowy.

- Od reguły udzielania urlopu w pełnych dniach pracy wprowadzono wyjątek, umożliwiający udzielenie urlopu w godzinach obejmujących część dniówki roboczej (art. 154 ze znaczkiem 2 § 4) – wyjaśnia Jolanta Piskorz – dotyczy on przypadku, gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy w dniu, w którym ma być udzielony urlop. Niepełny dzień urlopu może wynikać z tego, że wcześniej udzielony urlop przypadał na dzień pracy, w którym dobowy wymiar czasu pracy był niższy bądź wyższy niż 8 godzin. Może też wynikać z wykorzystania urlopu cząstkowego w pierwszym roku zatrudnienia, wykorzystanego w wymiarze 1/12 urlopu przysługującego pracownikowi na podstawie art. 154.

Gdy podczas urlopu pracownik był chory i poświadcza to zwolnieniem lekarskim, czas choroby nie zalicza mu się do urlopu, i dni, które spędził na zwolnieniu, ma nadal do wykorzystania.

- Jeżeli chodzi o przyczyny przerywające urlop wypoczynkowy, to zostały one określone w art. 166 w sposób wyczerpujący – dodaje Jolanta Piskorz. – Inne niż wymienione w nim zdarzenia (choroba, odbywanie ćwiczeń wojskowych, urlop macierzyński) usprawiedliwiające nieobecność pracownika w pracy, takie jak konieczność sprawowania opieki nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny, nie przerywają biegu terminu urlopu.

Katarzyna Jasiek

 

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów: nie dla młodych wdów (nawet jeżeli zostały same z dzieckiem) i nie dla „porzuconych” kobiet

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Choć nazwa sugeruje, że powinno ono dotyczyć wszystkich wdów i wdowców – będzie na nie mogła liczyć tylko ich ograniczona grupa, która spełnia wszystkie określone w ustawie przesłanki. Renty wdowiej nie otrzymają m.in. osoby, które owdowiały w młodym wieku, jak i osoby „porzucone” przez współmałżonka (nawet jeżeli nie doszło do rozwodu). 

Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Bezrobotni powinni się cieszyć czy martwić? Rząd zdecydował: będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu.  Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.

Czekasz na wdowią rentę, sprawdź już teraz czy ci się należy, apeluje zus i zaprasza do składania wniosków z wyprzedzeniem

W Wigilię 24.12.2024 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS zwrócił się z komunikatem do wdów i wdowców, by jak najszybciej sprawdzili czy mają prawo do dwóch świadczeń. To ważne, bo choć samo nowe świadczenie – tzw. wdowia renta będzie wypłacane od lipca, to wnioski można już składać będzie zaraz z początkiem nowego roku.

REKLAMA

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

40 tys. zł na zakup samochodu do wzięcia już na początku lutego 2025 r. [za zezłomowanie starego auta w ciągu ostatnich 4 lat – premia 5-10 tys. zł; cena nowego samochodu – do 225 tys. zł netto]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w dniu 16 grudnia br., ogłosił iż na początku lutego 2025 r. – ruszy nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. W ramach programu „Mój elektryk 2.0” osoby fizyczne, będą mogły uzyskać nawet 40 tys. zł dopłaty do zakupu bezemisyjnego auta. Budżet programu ma wystarczyć na zakup ok. 40 tys. samochodów.

30 tysięcy złotych kary! Kierowcy mają na to siedem dni. Nowy obowiązek dla właścicieli aut mrozi krew w żyłach

Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami. 

To pewne: będzie wyższy wiek emerytalny. Najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, potem wydłużenie lat pracy

Politycy i rząd nie mają wyboru – muszą podwyższyć wiek emerytalny. Politycznie może się to wydawać samobójstwem, ale realnie brak podwyższenia wieku emerytalnego to samobójstwo ekonomiczne. Dlatego cała sztuka polega na tym, by przekonać społeczeństwo, że podniesienie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich.

REKLAMA

Wigilia 24.12.2024 – czy po raz ostatni zgodnie z prawem to dzień roboczy, a od 2025 dzień ustawowo wolny od pracy

Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.

Na podium: Tusk, Duda i Kaczyński. 100 najczęściej pokazywanych polityków w Polsce w 2024 r. [ranking medialnej wartości]

Instytut Przywództwa przygotował ranking medialnej wartości polityków w Polsce. Ranking ten powstał na podstawie szacunków ekwiwalentu reklamowego publikacji na portalach internetowych z udziałem tych polityków w okresie styczeń - listopad 2024 r. Ekwiwalent reklamowy to kwota, jaką należałoby zapłacić za publikacje, gdyby były one reklamą. Na pierwszym miejscu znalazł się premier Donald Tusk - wartość przekazów medialnych z jego udziałem (gdyby przeliczyć to na koszt reklamy) osiągnęła imponującą kwotę 474,75 mln zł. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda z wynikiem 272,98 mln zł oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – 203,35 mln zł.

REKLAMA