REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Emerytury pomostowe są niepopularne

Subskrybuj nas na Youtube
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Niewielu uprawnionych do emerytury pomostowej jest zainteresowanych jej otrzymaniem. W całej Polsce świadczenie takie wypłacane jest niespełna 60 osobom.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że prawo do emerytur pomostowych ma około 270 tys. osób zatrudnionych w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy ZUS przyznał i wypłacił takie świadczenia 58 osobom. W ubiegłym miesiącu takie świadczenia przyznano 35 osobom. Według Kazimierza Sujki, dyrektora oddziału ZUS w Siedlcach, systematycznie wzrasta zainteresowanie ubezpieczonych tymi świadczeniami. Coraz więcej osób nie tylko interesuje się tym, czy ma do nich prawo, ale także kompletuje dokumenty niezbędne do ich przyznania. Nieco inaczej jest na Śląsku.

– W naszym regionie nadal jest niewielkie zainteresowanie emeryturami pomostowymi – mówi Maciej Wroński, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Zabrzu.

Związkowcy nie są zaskoczeni taką sytuacją.

REKLAMA

– Pracownicy, którym dopisuje zdrowie, nie są zainteresowani przejściem na taką emeryturę. Wysokość nowych świadczeń liczonych według zasady kapitałowej jest tak niska, że na takie świadczenia przechodzą wyłącznie osoby ze względu na stan zdrowia – mówi Marta Pióro z Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.

Podobnie uważa Jan Guz, przewodniczący OPZZ. Zwraca on uwagę, że nieprawdziwe były obawy rządu o masowej ucieczce pracowników na emerytury pomostowe. Według niego, nawet w czasie kryzysu ludzie niechętnie decydują się na odejście z pracy. Związkowcy podkreślają, że wpływ na to ma mechanizm ustalania wysokości świadczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Wysokość przyznanych przez ZUS emerytur pomostowych waha się od 1 do 3 tys. zł. Takie świadczenie jest liczone indywidualnie i zależy od wysokości zgromadzonego kapitału zgromadzonego na koncie emerytalnym w ZUS i OFE – wyjaśnia Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy ZUS.

REKLAMA

Pracownicy ZUS zwracają uwagę, że najczęstszym powodem odrzucania wniosków o emerytury pomostowe jest niekompletna dokumentacja. Przypominają, że pracodawcy mają obowiązek wydawania pracownikom zaświadczeń potwierdzających pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Zaświadczenie to ma obejmować okres od 1 stycznia 2009 r. do czasu przekazania do ZUS zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego pracownika mającego prawo do emerytury pomostowej.

Równocześnie ustawa o emeryturach pomostowych przyznaje osobom, które utraciły prawo do wcześniejszej emerytury ze względu na charakter pracy, możliwość ubiegania się o rekompensaty. Przyznanie ich przez ZUS spowoduje zwiększenie kapitału początkowego średnio o 30 proc. Jednak, jak nas poinformowała Agnieszka Orłowska z Biura Prasowego ZUS, osoba ubiegająca się o taką rekompensatę musi to zaznaczyć we wniosku o emeryturę.

– W przypadku gdy ubezpieczony spełniający warunki zarówno do emerytury, jak i do rekompensaty, nie wskaże we wniosku, że ubiega się także o przyznanie rekompensaty, to przed wydaniem decyzji będzie mógł poprawić złożony przez siebie wniosek. I to bez konieczności jego wycofania – mówi Agnieszka Orłowska.

Specjalny poradnik zasady kwalifikacji prac w szczególnym charakterze: www.gazetaprawna.pl

Bożena Wiktorowska



gazetaprawna.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. MEN prowadza nowe wymagania. Jest projekt rozporządzenia

Gotowy jest projekt rozporządzenia dotyczącego szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Dokument precyzuje m.in. wymagania kwalifikacyjne dla nauczycieli muzyki i plastyki, a także edukacji zdrowotnej. Wyjaśnia także niektóre kwestie dotyczące nauczyciela przedszkolnego, pedagoga specjalnego i psychologa. Nowe przepisy będą obowiązywały od nowego roku szkolnego.

Milion kobiet oszukanych na emeryturach. Straciły nawet 70% podwyżki – teraz czas na sądy, RPO i Trybunał Konstytucyjny

Chodzi o kobiety z dwudziestu roczników, które w 1999 r. nie wybrały OFE i z tego powodu – nie mogły lub nie będą mogły skorzystać z prawa do ponownego przeliczenia wysokości ich emerytury, po osiągnięciu 65 roku życia, na podstawie art. 26c ustawy FUS (który wszedł w życie dużo później, niż podejmowały one decyzję co do OFE). Kobiety, które wybrały OFE (i w związku z tym – ZUS prowadzi im subkonto) na podstawie ww. przepisu – mogą natomiast uzyskać podwyżkę emerytury o nawet 71,2%. Poszkodowane emerytki, nie powinny pozostawać bezczynne – jest kilka sposobów na dochodzenie przez nie swoich praw.

Kontrolerzy pukają do drzwi mieszkań i domów: kara to nie wszystko, bo trzeba zwracać pieniądze

Kontrole sięgają pięciu lat wstecz, a zgodnie z planem kontrolerzy w najbliższym czasie mają trafić aż do co dwudziestego mieszkania i domu. Jakie są konsekwencje gdy kontrola stwierdzi naruszenia umowy zawartej o dotację z programu Czyste Powietrze?

To już pewne: będą zmiany w cenach za badania techniczne pojazdów. Co czeka kierowców i stacje kontroli pojazdów

Jak informuje resort, jeszcze w grudniu 2024 roku złożono wniosek o wpisanie projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Ma ona na celu całkowitą rewolucję w opłatach za badania techniczne samochodów i innych pojazdów.

REKLAMA

Emerytura może być wyższa nawet o kilkadziesiąt procent. Wystarczy wykonać ten sprytny manewr

Czy można dwa razy przejść na emeryturę i zyskać na tym krocie? Brzmi niedorzecznie, ale naprawdę jest to możliwe. Pozwala na to luka w prawie, która dotyczy tysięcy kobiet z konkretnych roczników. Odsłonili ją eksperci z Polskiej Akademii Nauk i Politechniki Warszawskiej.

Wykończą miliony Polaków, nowym gigantycznym podatkiem? Grozi nam finansowa katastrofa! Ministerstwo finansów ujawnia plany rządu

Będziemy go płacić czy nie będziemy. Nad Polską zawisło widmo podatku katastralnego. Wprowadzenie do naszego kraju nowej daniny rekomendują Międzynarodowy Fundusz Walutowy i OECD. Jak wskazują organizacje, obecne opłaty, jakie ponoszą właściciele domów i mieszkań są… za niskie. Jak miałoby być po nowemu? Za dom wart pół miliona złotych trzeba płacić rocznie 5 tysięcy złotych podatku? Jeśli jest wart milion, wychodzi 10 tysięcy. Czy fiskus każe nam się rozliczać nie z metrażu a wartości nieruchomości? To byłaby katastrofa! Głos w tej sprawie zabiera resort finansów.

Matura 2025. Co będzie na maturze z polskiego? Polonistka wskazuje "pewniaki"

Co będzie na maturze z języka polskiego w tym roku? Egzaminatorka Anna Ryłek odpowiada, że "można się spodziewać wszystkiego". Dobrą wiadomością jest jednak to, że "wszystko" oznacza o wiele mniej niż jeszcze kilka lat temu. Wynika to z faktu, że znacznie została skrócona lista lektur.

Wyższa emerytura czy renta z ZUS w 2025 r. dzięki ERPO [co to, dla kogo i o co wnioskować?]

Emeryci i renciści mogą mieć wyższe świadczenia z ZUS, także w 2025 r. Prostym sposobem na to jest złożenie wniosku o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego, zatem złożenie do ZUSu wniosku ERPO. Oczywiście na każdy kwalifikuje się do takiej podwyżki. Analizujemy kto, kiedy i o co powinien wnioskować- bo opcji jest dużo.

REKLAMA

Zasiłek pielęgnacyjny nadal dochodem w pomocy społecznej

Zgodnie z aktualnymi przepisami zasiłek pielęgnacyjny stanowi dochód, który MOPS uwzględnia przy ubieganiu się o świadczenia z pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej aktualnie nie pracuje nad zmianą przepisów w tym zakresie. Tak wynika z odpowiedzi na petycję, która w tym roku wpłynęła do resortu rodziny.

Obligacje skarbowe - maj 2025 r. Niższe oprocentowanie nowych emisji. Ale można jeszcze kupić obligacje kwietniowe

Ministerstwo Finansów w komunikacie poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2025 r. Oprocentowanie niektórych obligacji lekko spadło w porównaniu do obligacji sprzedawanych w kwietniu br. Marże pozostały bez zmian. Oczywiście do końca kwietnia można jeszcze kupić obligacje z nieco wyższym oprocentowaniem

REKLAMA