REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Proces podejmowania decyzji

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Barbara Hubal
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Często nie zdajemy sobie sprawy, ile najróżniejszych decyzji podejmujemy każdego dnia. Zwykle robimy to spontanicznie, kierując się własną intuicją. Poznaj techniki, które pomogą ci wybierać trafne rozwiązania.

Tak zwane intuicyjne decyzje zapadają w oparciu o zgromadzone przez lata doświadczenie. To, czy napiszesz e-mail czy raczej sięgniesz po słuchawkę telefonu będzie zależało od tego, czy danej informacji potrzebujesz niezwłocznie i jak bardzo skomplikowanej kwestii ona dotyczy. Twoje doświadczenie podpowie ci, która z dróg będzie w tym przypadku najlepsza.

Tabela ważności

REKLAMA

W bardziej złożonych sprawach wybór właściwego rozwiązania będzie jednak trudniejszy. Załóżmy, że musisz zdecydować, który dostawca sprzętu - firma A czy B - będzie lepszy. Przy tego rodzaju decyzjach zaczynamy zazwyczaj od zgromadzenia potrzebnych informacji i przeanalizowania ich w oparciu o kilka ściśle określonych kryteriów. Bardzo pomocna okazuje się tabela ważności. Konstruuje się ją w następujący sposób: definiujemy kryteria i każdemu z nich przypisujemy wartość procentową w zależności od tego, które z nich są dla nas najbardziej, a które najmniej istotne. Suma musi wynosić 100 procent.

Na przykład: nasze kryteria to jakość usługi, czas jej wykonania, koszty, dostępność usługodawcy oraz późniejszy serwis. Najbardziej zależy nam na jakości, a w następnej kolejności na kosztach i czasie, serwis jest natomiast dla nas sprawą drugorzędną. Po zapoznaniu się z ofertą firmy A i B przygotowujemy tabelę:

Poszczególnym kryteriom przyznaliśmy wartość procentową w zależności od tego, jak bardzo są dla nas ważne. Rozpatrywanym usługodawcom przyznajemy punkty według skali, w której 6 oznacza „wyjątkowo dobrze”, a 1 „bardzo źle”. Firma B np. oferuje świetną jakość, nie zapewnia natomiast serwisu, czas wykonania usługi jest dobry, a cena przeciętna.

REKLAMA

Teraz mnożymy liczbę punktów przypisanych poszczególnym kryteriom przez procentową wartość, jaką przyznaliśmy każdemu z nich w naszej skali ważności. Firma A otrzymuje: za czas 3x20%=0,6, za jakość 4x40%=1,6, za dostępność 1x10%=0,1. Podobnie obliczamy wartość, jaką ma dla nas w każdej dziedzinie firma B. Dodajemy liczby uzyskane w rubrykach Firma A - wartość oraz Firma B - wartość. Wynik jest jednoznaczny: wygrywa firma B (4,4), ponieważ w tym przypadku jakość była dla nas ważniejsza niż koszty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tabela ważności może pomóc nam w podejmowaniu najróżniejszych decyzji, sprowadzając bardziej złożoną sytuację do wspólnego mianownika - istotne jest jednak precyzyjne określenie kryteriów i staranne rozważenie, jaką wagę mają dla nas poszczególne z nich. Podjęta w ten sposób decyzja będzie oczywiście subiektywna, tak samo jak wybór czynników, które mają dla nas znaczenie (ktoś inny na naszym miejscu pierwszeństwo przyznałby być może kosztom czy zapewnieniu sobie serwisu lub sformułował inne kryteria).

Rozsądek i emocje

Jeśli zagadnienie jest kompleksowe, a w proces decyzyjny zaangażowane jest więcej osób, najważniejsze staje się znalezienie wspólnej płaszczyzny rozumowania. Najtrudniejsze okaże się prawdopodobnie znalezienie jednolitych kryteriów i osiągnięcie jednomyślności co do ich wagi. Jest to szczególnie istotne wówczas, gdy posiadane informacje nie są wystarczające, a decyzja obarczona jest wysokim ryzykiem. Wtedy do głosu dochodzą emocje. Nie należy ich lekceważyć - przeciwnie, po rozpatrzeniu argumentów racjonalnych dopuśćmy do głosu uczucia. W ten sposób możemy zwrócić uwagę na dodatkowe aspekty, np. jak dane rozstrzygnięcie wpłynie na atmosferę w firmie.

Po przejściu procesu decyzyjnego zastanówmy się, czy dobrze czujemy się z uzyskanym wynikiem. Jeśli tak, zacznijmy wcielać naszą decyzję w życie. Jeżeli nie - lepiej będzie wrócić do poprzednich etapów, zdobyć dodatkowe informacje, zastanowić się, czy nie pominęliśmy czegoś istotnego.

Barbara Hubal

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Chodzi o większą ochronę praw i wolności uczniów. Będą usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki oraz kary dla uczniów

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

Odzież trudnopalna: norma BHP. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników i wspierać zrównoważony rozwój?

Jakie są normy BHP dla odzieży trudnopalnej w 2025 roku? Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników w odzieży trudnopalnej i jednocześnie wspierać zrównoważony rozwój? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Premier Tusk zapowiada gospodarczy nacjonalizm: Przyszedł czas na odbudowę i repolonizację

Premier Donald Tusk zaapelował do przedsiębiorców o wsparcie w budowie narodowej gospodarki. Stwierdził, że nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm będzie bardzo poważną konfrontacją tak, by nikt nie podbierał tego, co należy się polskim firmom.

Do kiedy PIT? Zbliża się termin końcowy na rozliczenie PIT

Na co uważać przy rozliczeniu PIT za 2024 rok? Oto kilka wskazówek dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Do kiedy należy złożyć PIT? Zbliża się termin końcowy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Co dalej z jawnością wynagrodzeń?

W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Miał on wprowadzić jawność wynagrodzeń w firmach i obowiązek przedstawiania w ofertach pracy proponowanego wynagrodzenia. Co dalej z tym projektem?

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, by umożliwić obniżki cen

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Co nowego dla przedsiębiorców w 2025? Dużo: Prezydent RP podpisał ustawę - o różnych ulgach i dofinansowaniach dla pracodawców

Podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia nie dotyczy tylko przywilejów dla pracowników, bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami. W bardzo obszernej ustawie można znaleźć szereg przepisów uprawniających pracodawców do wielu ulg, w tym z zakresie opłacania składek ubezpieczeniowych, jak i dofinansowań.

REKLAMA

Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

REKLAMA