REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kobiety mówią swoim językiem

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Gabriela Elert
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Więcej mężczyzn niż kobiet zajmuje stanowiska kierownicze, więcej mężczyzn jest naukowcami. To skutek różnic między kobietami a mężczyznami, uwarunkowanych genetycznie i kulturowo.

Opinie naukowców na temat różnic między płciami dotyczą cech biologicznych i wskazują, że równość obu płci polega tylko na wspólnej przynależności do tego samego gatunku, jednak istnieją teorie społeczne zakładające istnienie nielicznych różnic, dotyczących jedynie sfery emocjonalnej i poznawczej, których znaczenie zostało wyolbrzymione w procesie socjalizacji. Jednak, chociaż na pewno sprzeciwią się temu feministki, obie płcie wykazują niekiedy odmienne cechy, punkty widzenia świata, odbioru rzeczywistości, a co za tym idzie - mówią innym językiem. Na szczęście, pomimo podziału świata na męski i żeński, te dwa istnienia przeplatają się i uzupełniają, utrwalając przekonanie, że nie może być kobiet bez mężczyzn, ani mężczyzn bez kobiet.

Stereotypy płci

Współczesna walka o równouprawnienie kobiet zaktywizowała próby odpowiedzi na pytania o to, czy faktycznie występują różnice między psychiką kobiet i mężczyzn, czy to jedynie stereotyp czy rzeczywistość.

Bez trudu można podać cechy powszechnie uważane za typowo męskie i typowo żeńskie. Osoby biorące udział w badaniach na ten temat zgodnie stwierdziły, że mężczyźni są bardziej dominujący, niezależni, skłonni do przemocy, silniejsi i bardziej spragnieni przygód, podczas gdy kobiety są bardziej uczuciowe, uległe, zainteresowane ludźmi i przesądne. Uznały jednak, że te różnice są raczej niewielkie.

Różnice między kobietami a mężczyznami

REKLAMA

Moc stereotypu płci wynika z odmiennych mechanizmów działających w postrzeganiu świata przez kobiety i mężczyzn. Obie płcie wykształcają bowiem odmienne pojęcia własnego ja, myślą o sobie i prezentują się ludziom w inny sposób, z czego wynikają różnice w doświadczaniu świata, zachowaniu, w kształtowaniu własnej tożsamości i autoprezentacji.

Kobiety wykształcają „ja współzależne”, oparte na obcowaniu z drugą osobą albo z grupą ludzi, podkreślając wartość, jaką mają dla nich kontakty międzyludzkie i życie w „stadzie”. Mężczyźni deklarują natomiast „ja niezależne”, ukierunkowane na zdobycze, władzę, dominację i współzawodnictwo. Kobiety akcentują cechy i umiejętności sprzyjające budowaniu relacji (serdeczność, wrażliwość na innych, ciepło). Mężczyźni opisują zaś swoją tożsamość przez oddzielenie własnej osoby od innych, jako niepowtarzalne, autonomiczne jednostki, skłonne i zdolne do samodzielnych działań (jestem inteligentny, pewny siebie, niezależny). Ważne jest również to, że obie płcie chcą żyć zgodnie z tym stereotypem, podkreślając odpowiednio - mężczyźni: kompetencję, niezależność i asertywność, a kobiety: empatię i opiekuńczość. Ciekawym elementem jest ryzyko związane z prezentowaniem się kobiet wbrew nakazom stereotypu. Gdy kobiety w rozmowie w sprawie pracy stosują strategię autopromocji: przedstawiają siebie jako osoby kompetentne, podkreślają swoje dokonania, mimo przeszkód są odbierano jako bardziej kompetentne. Ale równocześnie są też mniej lubiane, ponieważ zachowują się sprzecznie z kobiecym stereotypem, co zmniejsza ich szansę zatrudnienia. Być może właśnie dlatego mężczyźni chętniej podejmują się kierowania innymi i uważają siebie za skuteczniejszych w roli przywódcy niż kobiety. Kobiety częściej natomiast podejmują się zachowań opiekuńczych i uważają, że są w nich bardziej efektywne niż mężczyźni. Nie oznacza to wcale, że kobieta byłaby gorszym przywódcą czy kierownikiem niż mężczyzna. Na pewno jednak zwróciłaby uwagę na inne aspekty zarządzania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Mowa słów i gestów

Mózg mężczyzn specjalizuje się w zadaniach związanych z operowaniem liczbami, przestrzenią, logicznym rozumowaniem, czyli twardymi umiejętnościami, natomiast mózg kobiet dominuje w uzdolnieniach miękkich - werbalnych i niewerbalnych. Na uwagę zasługuje fakt wykorzystania w życiu codziennym elementów komunikacji werbalnej i niewerbalnej w celu wyrażania emocji (zaciśnięcie ust - złość), prezentowania postawy wobec rozmówcy i cech osobowości (nieśmiałość, arogancja). Kobiety „widzą więcej”, spostrzegają niuanse wypowiedzi i drobne elementy komunikacyjne typu „szyderczy uśmiech”.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

REKLAMA

Badania przeprowadzone przez A. Mulaca, T. Lundella i J. Bradaca nad sposobami komunikowania się obu płci wykazały, że wypowiedzi mężczyzn cechuje częściej wokalizacja pauz - typu „hmmmm”, używanie czasowników akcji, podawanie własnych recept zachowań - „powinien to zrobić tak...”, a także... popełnianie błędów gramatycznych.

Kobiety częściej w swoich wypowiedziach odwoływały się do stanów emocjonalnych („byłam bardzo poruszona”), wykazywały niepewność („wydaje mi się”), stosowały złożone zdania i pytania dodane - „ładna pogoda, prawda”? Wypowiadały się więc zgodnie ze stereotypem płci.

Stereotyp płci nagradza mężczyzn za niezależność, dominację, siłę i niezawodność, od kobiet zaś oczekuje się raczej mniej zdecydowanych cech, a działania sprzeczne ze stereotypem bywają nawet potępiane. Powszechnie nie jest ciągle jeszcze akceptowana współczesna businesswoman, osiągająca sukces zawodowy, większe rozumienie budzi kobieta poświęcająca się rodzinie.

Z drugiej strony „mężczyzna-przedszkolanka” to fenomen, zaś mężczyzna-szef to codzienność. Te role dostrzegamy od najmłodszych lat, co ma duże znaczenie adaptacyjne, ale bywa też przeszkodą w rozwoju i samorealizacji.

Gabriela Elert

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary nawet do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

REKLAMA

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

REKLAMA