REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za złożenie e-PIT szybszy zwrot podatku

Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Osoby, które prześlą PIT-37 przez internet, oszczędzą nie tylko czas i pieniądze. Mogą liczyć także na szybszy zwrot nadpłaconego podatku.

Już ponad 10 tysięcy podatników przesłało PIT-37 przez internet bez konieczności potwierdzania go kwalifikowanym podpisem elektronicznym - podało w środę Ministerstwo Finansów.

Jak mówi Marek Jankowski, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Gnieźnie, przesłany e-PIT-37 jest zatwierdzany następnego dnia (urzędnik nie musi wprowadzać danych do systemu, co jest czasochłonne), a to oznacza, że urząd zwróci podatnikowi nadpłatę podatku bardzo szybko.

- E-deklaracje upraszczają pracę w urzędzie i przyśpieszają sprawdzanie zeznań - mówi Marek Jankowski. O tym, że nowy system jest korzystny dla podatników, przekonują też eksperci.

Wymarzony system

Zdaniem Ernesta Frankowskiego, doradcy podatkowego i menedżera w Deloitte Doradztwo Podatkowe, elektroniczny PIT-37 jest wymarzonym narzędziem dla osób rozliczających się samodzielnie.

REKLAMA

- Aplikacja do tego celu służąca jest prosta oraz działa praktycznie na każdym komputerze i systemie operacyjnym (w przeciwieństwie do formularza interaktywnego, który działa w systemie Windows - przyp. red.). Jest to więc bardzo opłacalna metoda rozliczenia rocznego dla tej kategorii osób - mówi Ernest Frankowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodaje jednak, że nie ma sensu, aby wspólne rozliczenie na formularzu PIT-37 składali przez internet małżonkowie. Dlaczego? Przeszkodą jest formularz UPL-1, który - jak wyjaśnia nasz rozmówca - jest upoważnieniem do złożenia zeznania przez jednego z małżonków w imieniu obojga. Ernest Frankowski zwraca uwagę, że idea UPL-1 przypomina zarzuconą praktykę składania papierowych zawiadomień ZAW-E1, dokumentujących wolę podatnika rozliczania się elektronicznie z użyciem e-podpisu.

- Mamy więc kolejny przypadek, kiedy do szybkiej i wygodnej formy e-rozliczeń (tutaj tylko w zakresie PIT-37) dokładane są relikty w postaci dodatkowych, papierowych formularzy - mówi Ernest Frankowski.

Korzystaj z aplikacji

Jak wyjaśnia Bogusław Tomaszewski, IT menedżer Accreo Taxand, z punktu widzenia technicznego weryfikowanie tożsamości osoby składającej formularz przez internet wg sześciu cech (imię, nazwisko, data urodzenia, NIP, PESEL oraz kwota przychodu z zeznania za 2007 r. - przyp. red.) jest dość bezpieczne. Zwraca jednak uwagę, że obecnie wypełnianie formularza PIT-37 on-line nie odbywa się po ustanowieniu bezpiecznego połączenia po protokole SSL, a jedynie sam moment wysłania formularza następuje po protokole SSL.

- Protokół ten stanowi nie tylko zabezpieczenie przed jakimkolwiek podsłuchem, ale również gwarantuje, że użytkownik łączy się z zaufanym i całkowicie bezpiecznym serwerem - mówi Bogusław Tomaszewski.

Bezpieczeństwo danych

REKLAMA

Zastosowanie powyższego rozwiązania pozwoli uniknąć niebezpieczeństwa wypełniania formularza PIT-37 w połączeniu z fałszywą witryną wyłudzającą dane osobowe. Jeśli więc ktoś obawia się o bezpieczeństwo danych, powinien wybrać aplikację e-Deklaracje (do pobrania z www.e-deklaracje.gov.pl), ponieważ jest ona bezpieczniejszym sposobem składania deklaracji przez internet.

- W przypadku aplikacji użytkownik wypełnia zeznanie podatkowe na swoim komputerze, a dopiero po weryfikacji poprawności danych przesyła formularz do fiskusa. Przesyłanie formularza odbywa się za pomocą protokołu SSL na wskazany adres wybierany już w samej aplikacji - wyjaśnia Bogusław Tomaszewski.

11 dni zostało do rocznego rozliczenia PIT

Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
QUIZ Popularne hasła z krzyżówek. 15/15 tylko dla zapalonych szaradzistów
Lubisz rozwiązywać krzyżówki? Sprawdź, czy potrafisz wskazać wszystkie poprawne odpowiedzi w naszym quizie. 15/15 to wielki sukces!
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Zatrudnianie cudzoziemców: Czy cudzoziemcy będą zatrudniani tylko na podstawie umowy o pracę?

Zdaniem MRiT zatrudnianie cudzoziemców wyłącznie na podstawie umowy o pracę może negatywnie wpływać na rynek pracy w Polsce, gdyż obejmuje większą ochroną prawną cudzoziemców niż obywateli polskich. Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP został skierowany na Komitet Stały Rady Ministrów.

Zmiany w prawie upadłościowym od 2025 roku: jak wpłyną na wierzycieli i dłużników?

W opublikowanym 18 października 2024 projekcie nowelizacji ustawy – Prawo restrukturyzacyjne i ustawy – Prawo upadłościowe (nr z wykazu: UC43) znajdziemy szereg znaczących zmian, które mają na celu implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, zwanej „dyrektywą drugiej szansy”. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2025 roku. Wprowadzają one regulacje, które mogą znacząco wpłynąć na procesy restrukturyzacyjne oraz na sytuację przedsiębiorstw borykających się z problemami finansowymi.

REKLAMA

Wcześniejsze wypłaty emerytur na święta 2024 – Sprawdź, kto otrzyma pieniądze szybciej!

Grudzień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim okres świąteczny, który w tym roku przyniesie niespodziankę dla niektórych seniorów. ZUS zaplanował wcześniejsze wypłaty emerytur i świadczeń, jeśli ich standardowy termin przypada na dzień świąteczny. Sprawdź, kto może liczyć na szybsze otrzymanie pieniędzy z ZUS na koniec 2024 roku i na początku 2025 roku.

Od 1 stycznia 2025 roku ważne i duże zmiany. Koniec komisji lekarskich z ZUS to dopiero początek... Co jeszcze się zmieni? [LISTA]

Nadchodzą znaczące zmiany w regulacjach dotyczących procesu orzecznictwa, weryfikacji zwolnień lekarskich oraz wypłat świadczeń chorobowych. Nowe przepisy przewidują m.in. rozszerzenie grona osób uprawnionych do wydawania orzeczeń o fizjoterapeutów i pielęgniarki oraz uproszczenie procedur poprzez likwidację trzyosobowych komisji lekarskich w ZUS.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

REKLAMA

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

REKLAMA