Seniorzy-mentorzy

Barbara Hubal
rozwiń więcej
inforCMS
Zmiany demograficzne niosą z sobą nie tylko ryzyko, ale i wiele nowych szans. Okres emerytury można wykorzystać z pożytkiem zarówno dla samego zainteresowanego, jak i jego byłej firmy.

Dla Marianny restrukturyzacja w międzynarodowym koncernie, w którym zatrudniona była w Niemczech przez wiele lat, oznaczała nieuchronny koniec jej życia zawodowego. Szefostwo miało dla 57-latki tylko jedną propozycję: przejście na wcześniejszą emeryturę. Dla Marianny było to bolesne pożegnanie z karierą - nastąpiło wcześniej niż oczekiwała, zastało więc ją całkowicie nieprzygotowaną.

Pomocy szukała u specjalisty od coachingu, musiała poradzić sobie z własnym rozczarowaniem i frustracją, a także znaleźć nowe cele na dalsze życie. Pierwszym zadaniem było zapanowanie nad negatywnymi emocjami, jakie ogarnęły ją po owym wymuszonym pożegnaniu się z pracą. Krótko potem nastąpił kolejny krok: zwrócenie się ku przyszłości. Razem ze swoim trenerem Marianna poszukiwała nowych szans tkwiących w jej obecnej sytuacji i perspektyw na kolejne lata. Prócz pomysłów dotyczących osobistego życia, młoda emerytka uświadomiła sobie, że zależy jej na kontynuowaniu dotychczasowej działalności zawodowej. Jej celem było już jednak nie tyle zarabianie pieniędzy, co praca, która pozwoliłaby jej odnaleźć utracone poczucie własnej przydatności. Ale... kto zechce mnie zatrudnić? - pytała ze smutkiem.

Lista umiejętności

Coach i jego podopieczna zaczęli od sporządzenia wykazu kompetencji i cech osobowości Marianny, które mogłyby okazać się przydatne dla innych. Było ich wiele, ale na pierwszych miejscach znalazły się trzy najważniejsze:

Elastyczność i opanowanie. Marianna w swojej długoletniej karierze zawodowej przeżyła już wiele zmian, trudnych sytuacji, konfliktów i potrafi stawić im czoło. Doświadczenie podpowiada jej, że większość problemów daje się rozwiązać, nawet jeśli na początku sytuacja wygląda beznadziejnie.

Roztropność. Marianna wie, że szybkie działania nie zawsze okazują się najlepsze. Czasem warto dać sobie trochę czasu na refleksję, by móc spojrzeć na sprawę z dystansem i określić swoje priorytety. Dopiero wtedy można podjąć skuteczne kroki.

Umiejętność współpracy. Wiele nowych przedsięwzięć i pomyślnie zrealizowanych projektów daje wiedzę, że potrzeba do tego zaangażowania całego zespołu, a także wsparcia ze strony przełożonych. Motywowania kolegów i podwładnych, przekonywania osób, w których gestii leży podejmowanie decyzji, można się nauczyć dopiero po latach.

Uświadomienie sobie własnych mocnych stron przekonało Mariannę, że ma w ręku wiele atutów. Nie czuła się już „starym wrakiem”, jak mówiła wcześniej, spodobało jej się określenie „senior-ekspert”, czyli ktoś, kto dysponuje bogatą wiedzą i doświadczeniem i może je przekazać innym. Pytanie „Kto mnie zechce?”, zastąpiła innym: „Dla kogo mogę okazać się przydatna?”.

Mentoring - popularna w krajach Europy Zachodniej, u nas dopiero „raczkująca” forma przekazywania doświadczeń w życiu zawodowym. Młodemu pracownikowi wykazującemu wysokie ambicje przydziela się, zwykle na rok, doświadczonego opiekuna, który będzie go wspierał i służył pomocą we wszelkich trudnych sytuacjach. Mentor przejmuje rolę doradcy, rozmówcy i partnera, obserwując poczynania swego podopiecznego. Ich spotkania odbywają się co cztery-sześć tygodni, omawia się wówczas aktualne sprawy zawodowe, problemy i osiągnięcia.

Dzielić się wiedzą

Marianna usiadła do komputera aby sprawdzić, w jaki sposób osoby w jej wieku mogą spożytkować swoje atuty. Szybko zauważyła, że nie jest jedyną, która ma podobne oczekiwania: wiele innych kobiet i mężczyzn po pięćdziesiątce i starszych szukało szans powrotu do aktywnego życia zawodowego. Znalazła też nieco ofert - od różnego rodzaju wolontariatów społecznych po mentoring i ekspertyzy umożliwiające wykorzystanie zawodowych doświadczeń. Swój „pomysł na życie” znalazła jednak sama: odnowiła kontakty z byłą koleżanką, z którą pracowała kiedyś w tej samej firmie i wprowadzała ją jako bardzo młodą osobę w nowe obowiązki. Okazało się, że koleżanka również zainteresowana jest podtrzymaniem dawnej znajomości i korzystaniem z przydatnych rad.

Trener wyjaśnił jej, na czym powinna opierać się taka współpraca, aby przyniosła zysk obu stronom. Jej konieczne warunki to:

Jasne sprecyzowanie zasad. Warto wyraźnie określić wzajemne oczekiwania i wspólne cele, a także granice, jakich nie wolno przekroczyć.

Otwartość na rzeczy nowe. Bogactwo doświadczeń mentora jest bezcenne dla podopiecznego - ten pierwszy był wielokrotnie w sytuacjach, które dla drugiego są czymś całkowicie nowym. Pomocna będzie również jego wiedza fachowa, zdobyta w ciągu wielu lat pracy. Mentor z kolei musi uwzględnić fakt, że zmieniły się warunki i organizacja pracy, trzeba więc dopasować do nich stare, sprawdzone wzorce i nie upierać się przy własnej nieomylności. Doświadczenie pomoże zrozumieć trudny problem i znaleźć sposoby, jak się z nim uporać, nie należy jednak odrzucać nowych pomysłów tylko dlatego, że „dawniej tak nie było”.

Sugestie zamiast gotowych rad. Marianna może pomóc swojej młodszej koleżance znaleźć najlepsze wyjście z sytuacji poprzez stawianie pytań i ukazywanie jej nowych perspektyw, nie powinna jednak jej w tym wyręczać. To nie ona ma rozwiązać dany problem, zadaniem mentora jest jedynie pokazanie różnych dróg wiodących do tego celu oraz konsekwencji, jakie mogą z nich wyniknąć. Trzeba, nawet jeśli okaże się to niełatwe, zaakceptować fakt, że nasza rola nie polega na „kształtowaniu”, lecz na „wspieraniu i towarzyszeniu”.

Niezależność mentora. Senior nie może żyć życiem podopiecznego, ich przyjaźń i współpraca nie ma prawa stać się jedynym jego celem. Ważne jest zachowanie równowagi pełnionych ról i niezaniedbywanie pozostałych: żony, matki, babci, przyjaciółki... Muszą istnieć też inne ważne dziedziny życia i relacje z bliźnimi - należy ich stale szukać i nad nimi pracować.

Dla Marianny ubocznym efektem jej nowej sytuacji stało się to, że zyskała otwartość i pewność siebie, jakich wcześniej jej brakowało. Nie bolała już nad tym, że przedwcześnie odsunięto ją od pracy, lecz starała się wykorzystać otwierające się przed nią szanse. W samoakceptacji pomogło jej również uznanie ze strony otoczenia oraz nawiązane nowe kontakty.

Same korzyści

Dla juniora:

• Zyskuje wiedzę, jak postąpić w nieznanych dla niego sytuacjach.

• Nie jest osamotniony w pierwszych krokach swojej kariery, ma kogo zapytać o radę.

• Szybciej i mniej boleśnie zdobywa doświadczenie zawodowe.

• Uczy się szacunku dla wiedzy i kompetencji osób starszych.

Dla seniora:

• Ma poczucie własnej przydatności, cieszy się poważaniem.

• Znajduje miejsce dla spożytkowania swojej energii i wolnego czasu.

• Pozostaje na bieżąco w swych kompetencjach zawodowych, rozwija własną wiedzę.

Dla firmy:

• Bezcenna wiedza i doświadczenie nie przepadają wraz z odejściem dysponujących nią pracowników na emeryturę.

• Szefowie zostają odciążeni od dodatkowego obowiązku przyuczania do pracy osób nowych.

• Rozwiązywanie problemów staje się łatwiejsze i bardziej skuteczne.

• Nie ma konfliktów między starszymi i młodymi pracownikami - pierwsi nie są postrzegani jako mało przydatni, drudzy przestają być zagrożeniem.

• Zachowana zostaje ciągłość ważnych dla przedsiębiorstwa zasad i celów.

Barbara Hubal

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...