REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nielegalni doradcy pod oknem fiskusa

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Do końca akcji rozliczeniowej PIT za 2008 rok został miesiąc. Przed urzędami skarbowymi pseudodoradcy oferują wypełnianie zeznań za niewielkie kwoty. Ale za popełnione przez nich błędy, odpowie sam podatnik.

Na rozliczenie z fiskusem za 2008 rok zostało nieco ponad miesiąc. To najgorętszy okres akcji PIT. W marcu i kwietniu najwięcej osób dopełnia obowiązków rozliczeniowych. W tym też okresie przed urzędami skarbowymi kwitnie doradztwo podatkowe. Pseudodoradcy - bo często są to osoby bez odpowiednich uprawnień - za niewielkie kwoty oferują wypełnienie zeznania podatkowego. Często robią to nielegalnie i nie płacą podatku za zarobione w ten sposób pieniądze. Ich oferta może być kusząca, bo kto lubi wypełniać zeznanie podatkowe. Jednak problemy pojawiają się wtedy, gdy w takim zeznaniu są błędy.

REKLAMA

- Zeznanie za 2008 rok wypełniła mi osoba, która oferowała swoją pomoc przed urzędem skarbowym. Za rozliczenie zapłaciłam 25 zł. W urzędzie okazało się, że druk jest źle wypełniony. Niestety, nie odnalazłam już osoby, która wypełniała moją deklarację - żali się pani Maria z Kielc.

Takich przypadków jest więcej. Oszukani podatnicy muszą ponownie wypełniać deklarację. Zazwyczaj robią to już samodzielnie. Co więcej, gdy urzędnik nie zauważy pomyłki przy weryfikacji zeznania, za błędy odpowiada podatnik, a nie pseudodoradca.

Co o takich praktykach sądzi Ministerstwo Finansów? Zdaniem Magdaleny Kobos z MF korzystanie z usług doradcy bez uprawnień jest obarczone sporym ryzykiem, które w całości ponosi usługobiorca. Jaka jest więc alternatywa?

- Skorzystanie z przygotowanych przez MF broszur i informatorów. W razie wątpliwości można też zapytać specjalistów z Krajowej Informacji Podatkowej lub urzędu skarbowego. Właśnie po to organizujemy w tym roku aż dwa dni otwarte oraz wydłużamy czas pracy w ostatnich dniach kwietnia - mówi Magdalena Kobos.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodaje, że internauci mogą skorzystać z materiałów ze specjalnie przygotowanej przez resort strony: szybkipit.pl, a dla zapracowanych, którzy nie mają czasu na samodzielne wypełnienie zeznania, rozwiązaniem może być skorzystanie z pomocy doradcy podatkowego, który jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania zawodu.

Ryzykowna decyzja

REKLAMA

Biorąc pod uwagę stopień skomplikowania obowiązujących przepisów, korzystanie z rozliczeń podatkowych wykonywanych przez osoby nieposiadające uprawnień - nierzadko wprost pod drzwiami urzędów skarbowych - jest bardzo ryzykowne. Na ten aspekt zwraca uwagę Adrian Artowicz, dyrektor Departamentu Podatków Bezpośrednich w ECDDP, stwierdzając, że osoby, które z podatkami mają do czynienia zaledwie jeden czy dwa razy w roku, rzadko mają świadomość odpowiedzialności związanej z prawidłowym rozliczeniem należnego podatku, a także wiedzę o zasadach korzystania z ulg.

Również Anna Łukaszewicz-Obierska, radca prawny, partner w WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr, podkreśla, że korzystanie z usług osób niebędących profesjonalistami może mieć swoje negatywne konsekwencje.

Anna Łukaszewicz-Obierska ostrzega, że bardzo często niska cena nie jest adekwatna do świadczonej usługi. Pseudoeksperci nie dają gwarancji, że powierzone zlecenie będzie wykonane sumiennie. W przypadku ewentualnych błędów w formularzu podatkowym to podatnik ponosi pełną odpowiedzialność. Deklaracja bowiem stanowi oświadczenie m.in. o naszych przychodach i kosztach.

Zeznania są skomplikowane

Zdaniem ekspertów sprawa jest dość kontrowersyjna, bowiem tacy quasi-doradcy mogą być wyjściem z sytuacji dla osób, które w ogóle nie potrafiłyby samodzielnie wypełnić zeznania.

- Darmowe oprogramowanie dołączane corocznie do prasy nie powinno sprawiać problemu przynajmniej tym, którzy mają podstawową wiedzę dotyczącą obsługi komputera - uważa Paweł Jabłonowski, szef Departamentu Podatkowego Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna.

Tłumaczy, że wbudowany w oprogramowanie kreator prowadzi niemal za rękę aż do całkowitego wypełnienia zeznania podatkowego.

Doradca z OC

Za powierzeniem swojego rozliczenia licencjonowanemu doradcy podatkowemu zamiast przypadkowych osób, które oferują swoje usługi obok urzędu skarbowego, przemawiają dwa czynniki - kompetencje oraz zagwarantowanie bezpieczeństwa finansowego podatnika. Tak uważa Maciej Grela, doradca podatkowy w Kancelarii GLN, który przypomina, że doradcy podatkowi dysponują fachową wiedzą z zakresu prawa podatkowego (potwierdzoną egzaminem państwowym i praktyką zawodową), co nie zawsze dotyczy doradców amatorów. Ponadto doradcy podatkowi podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy wykonywaniu czynności doradztwa (w tym w związku z błędnym wypełnieniem zeznań podatkowych). Takiej rękojmi finansowej nie dają natomiast przypadkowi doradcy spotkani obok urzędu.

Również Adrian Artowicz zastrzega, że udając się do profesjonalisty, mamy pewność, że w razie poniesienia szkody możemy domagać się wypłaty odszkodowania z jego polisy OC, natomiast osoby doradzające amatorsko nie dają nam takich gwarancji.

- Bezpieczniej jest zapłacić za profesjonalną obsługę i poradę, niż po fakcie ponieść znacznie większe koszty tytułem odsetek i kar. W tym wypadku warto zaufać profesjonalistom - stwierdza Adrian Artowicz.

Zdaniem Macieja Greli sporządzanie w imieniu i na rzecz podatników zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie jest jedną z czynności doradztwa podatkowego zastrzeżoną wyłącznie dla ściśle określonych podmiotów uprawnionych do ich świadczenia (m.in. doradców podatkowych). Świadczenie tego typu usług bez stosownych uprawnień stanowi czyn zabroniony, zagrożony karą grzywny wynoszącą do 50 tys. zł.

- Praktyka sezonowego doradztwa przed urzędami skarbowymi (szczególnie intensywna w okresie rozliczeń zeznań rocznych PIT) jest co do zasady niezgodna z prawem. Urzędy skarbowe powinny reagować na ten nielegalny proceder kwitnący pod ich drzwiami - twierdzi Maciej Grela.

Skutki na podatniku

W przypadku błędów w zeznaniu wypełnionym przez pseudodoradcę odpowiedzialny będzie sam podatnik.

- Podatnik nie otrzyma nawet odszkodowania za nierzetelnie wykonaną usługę, ponieważ nie będzie już śladu, że ktoś reprezentował go przy składaniu zeznania - mówi Paweł Jabłonowski.

Dodaje, że dla organu podatkowego przedmiotowa kwestia jest obojętna - z jego punktu widzenia to podatnik złożył zeznanie samodzielnie, i to właśnie on powinien za nie odpowiadać.

Natomiast Anna Łukaszewicz-Obierska podkreśla, że pseudoeksperci nie są zobowiązani do zachowania tajemnicy zawodowej w tym zakresie, więc nie mamy pewności, czy dane zawarte w deklaracji nie zostaną udostępnione osobom trzecim.

Ekspert podsumowuje, że samodzielne wypełnienie deklaracji rocznych nie jest trudne, a w przypadku wątpliwości należy zwrócić się o pomoc do urzędników skarbowych (np. dzwoniąc do Krajowej Informacji Podatkowej, tel. 0801 055 055 lub 022 330 03 30). Natomiast w przypadkach skomplikowanych, np. przy żądaniu dużych zwrotów, warto skorzystać z usług profesjonalnego doradcy podatkowego.

8786 jest doradców podatkowych wpisanych na listę doradców z uprawnieniami

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Konsekwencje dla nielegalnych doradców

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów: nie dla młodych wdów (nawet jeżeli zostały same z dzieckiem) i nie dla „porzuconych” kobiet

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Choć nazwa sugeruje, że powinno ono dotyczyć wszystkich wdów i wdowców – będzie na nie mogła liczyć tylko ich ograniczona grupa, która spełnia wszystkie określone w ustawie przesłanki. Renty wdowiej nie otrzymają m.in. osoby, które owdowiały w młodym wieku, jak i osoby „porzucone” przez współmałżonka (nawet jeżeli nie doszło do rozwodu). 

Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Bezrobotni powinni się cieszyć czy martwić? Rząd zdecydował: będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu.  Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.

Czekasz na wdowią rentę, sprawdź już teraz czy ci się należy, apeluje zus i zaprasza do składania wniosków z wyprzedzeniem

W Wigilię 24.12.2024 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS zwrócił się z komunikatem do wdów i wdowców, by jak najszybciej sprawdzili czy mają prawo do dwóch świadczeń. To ważne, bo choć samo nowe świadczenie – tzw. wdowia renta będzie wypłacane od lipca, to wnioski można już składać będzie zaraz z początkiem nowego roku.

REKLAMA

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

40 tys. zł na zakup samochodu do wzięcia już na początku lutego 2025 r. [za zezłomowanie starego auta w ciągu ostatnich 4 lat – premia 5-10 tys. zł; cena nowego samochodu – do 225 tys. zł netto]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w dniu 16 grudnia br., ogłosił iż na początku lutego 2025 r. – ruszy nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. W ramach programu „Mój elektryk 2.0” osoby fizyczne, będą mogły uzyskać nawet 40 tys. zł dopłaty do zakupu bezemisyjnego auta. Budżet programu ma wystarczyć na zakup ok. 40 tys. samochodów.

30 tysięcy złotych kary! Kierowcy mają na to siedem dni. Nowy obowiązek dla właścicieli aut mrozi krew w żyłach

Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami. 

To pewne: będzie wyższy wiek emerytalny. Najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, potem wydłużenie lat pracy

Politycy i rząd nie mają wyboru – muszą podwyższyć wiek emerytalny. Politycznie może się to wydawać samobójstwem, ale realnie brak podwyższenia wieku emerytalnego to samobójstwo ekonomiczne. Dlatego cała sztuka polega na tym, by przekonać społeczeństwo, że podniesienie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich.

REKLAMA

Wigilia 24.12.2024 – czy po raz ostatni zgodnie z prawem to dzień roboczy, a od 2025 dzień ustawowo wolny od pracy

Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.

Na podium: Tusk, Duda i Kaczyński. 100 najczęściej pokazywanych polityków w Polsce w 2024 r. [ranking medialnej wartości]

Instytut Przywództwa przygotował ranking medialnej wartości polityków w Polsce. Ranking ten powstał na podstawie szacunków ekwiwalentu reklamowego publikacji na portalach internetowych z udziałem tych polityków w okresie styczeń - listopad 2024 r. Ekwiwalent reklamowy to kwota, jaką należałoby zapłacić za publikacje, gdyby były one reklamą. Na pierwszym miejscu znalazł się premier Donald Tusk - wartość przekazów medialnych z jego udziałem (gdyby przeliczyć to na koszt reklamy) osiągnęła imponującą kwotę 474,75 mln zł. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda z wynikiem 272,98 mln zł oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – 203,35 mln zł.

REKLAMA