Telepraca - kierownik na odległość

Aneta Tondos
rozwiń więcej
inforCMS
Telepraca budzi obawy zarówno pracowników, jak i pracodawców. Ci pierwsi traktują ją jako niestałe źródło dochodów, tym drugim trudno zrezygnować z atrybutów stałej kontroli.

Wystarczy jednak trochę wiedzy i wzajemnego zaufania, aby efektywnie wykorzystać tę formę zatrudnienia. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Do tej pory telepraca utożsamiana była wyłącznie z pracą w domu, głównie przy użyciu telefonu, i kojarzona z takimi zajęciami jak telemarketing, informacja telefoniczna, przedstawicielstwo handlowe, chałupnictwo (wg badań PBS DGA Telepraca. Ogólnopolski program promocji i szkoleń dla przedsiębiorców). Nowe zapisy prawne jasno określają, kto jest telepracownikiem i w jaki sposób może się nim stać. Na pracodawcę nakładają pewne obowiązki, dając mu jednocześnie uprawnienia kontrolne. To powinno ograniczyć wątpliwości prawne i interpretacyjne.

Według nowych przepisów, telepraca rozumiana jest jako praca wykonywana regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Telepracownikiem z kolei jest pracownik, który przekazuje pracodawcy wyniki swojej pracy, w szczególności za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej (art. 675 kp).

Wyzwania dla menedżera

Telepraca to dla kierownika i firmy wciąż spore wyzwanie. Aby nie traktować tej formy zatrudnienia jako rozwiązania tymczasowego czy eksperymentalnego, należy nie tylko zainwestować w dobrych pracowników, ale i odpowiednio przygotować kadrę do zdalnego zarządzania zasobami ludzkimi. Efektywny telepracownik to w dużej mierze także sukces przełożonego, który nie tylko wie, co należy robić, ale odpowiednio przekazuje informacje, monitoruje proces wykonywania poleceń i konsekwentnie ocenia.

Podstawowe założenie to nabycie umiejętności związanych z delegowaniem uprawnień i zadań oraz ustalanie kryteriów oceny. W tym przypadku nie ma mowy o autokratycznym stylu zarządzania. W telepracy na znaczeniu zyskują słowa „koordynacja” i „nadzorowanie”. A także komunikatywność. Nie monitorowanie czasu pracy, ale ocenianie jej rezultatów jest ważne. Skuteczny menedżer powinien umieć formułować konkretne, wymierne i możliwe do osiągnięcia cele i standardy, które telepracownik będzie spełniał pracując poza firmą. Istotne jest także reagowanie i wspieranie w przypadku pojawiających się problemów.

Motywowanie telepracowników

Zbudowanie programu motywacyjnego w ramach telepracy wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi. To, co sprawdza się w pracy w biurze, często nie ma racji bytu w pracy zdalnej.

Do telepracowników, z racji ich fizycznego oddalenia i samodzielności, należy podchodzić inaczej. Równie ważne jak finansowe sposoby motywacji (regularnie wypłacana pensja, premie) są pozapłacowe narzędzia. Elementarne znaczenie ma zaufanie. To spoiwo łączące pracodawcę i telepracownika. Brak zaufania i podejrzliwość to podstawowe czynniki niszczące wzajemne relacje. Telekierownik musi wierzyć, że intencje jego pracownika, nad którym nie ma ciągłej kontroli, są słuszne i zgodne z polityką firmy. Telepracownika można motywować tym, co jest dla niego istotne w jego zdalnej pracy. Jeżeli jest to swoboda działania i możliwość decydowania o godzinach pracy, należy zrezygnować z porannych telefonów z pytaniami o postępy w realizacji zadań.

Jeżeli wartością dla telepracownika jest brak nieustannej kontroli ze strony szefa, wysyłanie maili z przypomnieniami o konsekwencjach niewywiązania się z obowiązków to najlepszy sposób na zniechęcenie go do pracy. Warto także pamiętać o telepracowniku podczas organizowania spotkań firmowych, które mają wpływ na jego sytuację w organizacji, jak również podczas przygotowywania wyjazdów i szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe.

Nieodłącznymi elementami zarządzania, obok motywacji, jest ocena i kontrola pracy. Telepracownika można rozliczać za:

• efekty wykonanej pracy,

• realizację założonego planu,

• poszczególne etapy realizacji projektu.

Uprawnienia kontrolne pracodawcy, oprócz tych wymienionych w kodeksie pracy i związanych z wizytą w miejscu pracy (mieszkaniu) telepracownika, mogą także obejmować:

• raportowanie z wykonanych zadań,

• telekonferencje,

• coachingi korygujące postawy i zachowania,

• wizyty telepracownika w biurze,

• badanie zadowolenia wśród klientów.

Etat w domu nie dla każdego

Tak jak nie wszystkie stanowiska mogą być mobilne, tak nie każdy pracownik ma umiejętności realizowania zadań bez ciągłego nadzoru, stałej obecności szefa i pomocy współpracowników. Dobry telepracownik to taki, którego cechuje komunikatywność, samodyscyplina, systematyczność, umiejętność samodzielnego podejmowania decyzji, zorganizowanie, uczciwość, odpowiedzialność, zorientowanie na cel.

Aneta Tondos

Nowebiuro.pl

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...