REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warunki ubezpieczeń coraz dostępniejsze

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marcin Jaworski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W większości liczących się na rynku towarzystw wystarczą dwa kliknięcia, żeby zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia AC. Im bardziej rozbudowana strona, tym trudniej zaleźć warunki ubezpieczenia.

Problem z opanowaniem oferty widać u największego ubezpieczyciela, PZU. Po kliknięciu w link ubezpieczenia komunikacyjne rozwijają się różne oferty uszeregowane raczej losowo, bo najpopularniejsze umowy AC są w drugiej dziesiątce na liście np. po ubezpieczeniach morskich. Tylko jeśli będziemy próbowali znaleźć informację o nich przez link kierujący do oferty dla klientów indywidualnych, OWU AC będą na pierwszym miejscu.

Nadmiar utrudnia

Do OWU AC Ergo Hestii można dostać się na dwa sposoby. Większość klientów pójdzie dłuższą drogą. Na stronie głównej natkną się bowiem na pytanie, co chcieliby ubezpieczyć. Po wybraniu opcji: ubezpieczenia komunikacyjne przechodzimy do panelu kreatora oferty. Tam po wpisaniu informacji, m.in. o swoim wieku, płci czy swoich oczekiwaniach wobec ubezpieczeń, dostajemy rekomendację, w której ubezpieczenie komunikacyjne jest zawarte w pakiecie Hestia 7. Co ciekawe nawet zaznaczenie uprzednio, że interesuje nas tylko ubezpieczenie samochodu, dostajemy ofertę obejmującą również ubezpieczenie domu, OC w życiu prywatnym czy NNW. Efekt jest taki, że żeby dokopać się tą drogą do OWU AC, potrzebujemy 5 kliknięć, nie licząc konieczności przekazania kilku informacji. Ale można też dostać się do OWU AC szybciej: na samym dole strony startowej są wymienione (niestety szarym, małym drukiem) rodzaje ubezpieczeń i tam można od razu znaleźć OWU AC.

Ukryte dobro

REKLAMA

W przypadku CU Direct znalezienie OWU AC wymaga sporych umiejętności śledczych. Teoretycznie można się do nich dostać już po pierwszym kliknięciu ze strony głównej, ale pod warunkiem, że klientowi przyjedzie do głowy spojrzeć na sam dół strony, gdzie obok takich linków (małymi szarymi literami) jak nota prawna, grupa CU mamy też pliki do pobrania. Tam od razu znajdziemy warunki ubezpieczenia. Przeciętny klient może klikać różne linki niemal w nieskończoność, bo opisów produktu i opcji dodatkowych jest mnóstwo, ale linku do OWU obok nich nie znajdziemy. Co dziwi, tym bardziej że spółka nie powinna ich tak ukrywać. To jedne z niewielu na naszym rynku czytelnych warunków ubezpieczeń napisanych na tyle prostym językiem, że nawet dodatkowe wyjaśnienia w ramkach nie są już w zasadzie potrzebne.

Podobnie rzecz ma się w przypadku oferty ubezpieczeń na stronach mBanku. Tam również najszybszą drogą jest skorzystanie z linku OWU i regulaminy (bardziej widocznego niż w przypadku CU Direct). Niestety, klient szukający OWU w częściach bardziej opisowych tam ich nie znajdzie, choć znakomitym miejscem do tego jest choćby tabelka z opisem oferty poszczególnych towarzystw. W AXA co prawda do OWU AC można dostać się po trzech kliknięciach, ale można przyjąć, że nie każdy klient dotrze tam tak szybko. Warunki są dostępne pod odrębną zakładką, a nie pod opisem produktu, choć aż prosi się, żeby zdanie na końcu, Dla powyższych ubezpieczeń podstawę stanowią Ogólne warunki ubezpieczeń komunikacyjnych, stanowiło od razu link do OWU. Tak jest to rozwiązane w MTU, gdzie do OWU można dostać się zarówno przez opis produktu, jak i link z dokumenty dostępny od razu ze strony startowej.

Zaskakujące wpadki

Zastanawiające jest, dlaczego po wizycie na stronie głównej firmy Benefia klient nie zorientuje się, że w tym towarzystwie może kupić polisę również w trybie on-line. Na głównej stronie nie ma ani śladu odnośnika do serwisu www.banefia24.pl, na którym można wyliczyć sobie składkę i kupić polisę. Z takiej opcji korzystają np. Allianz, Commercial Union czy Generali. Ciekawe rozwiązanie ma Generali, na którego stronie można wyliczyć składkę albo zamówić wizytę agenta, albo dopiąć transakcję on-line.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaskakują warunki ubezpieczenia AC w Uniqa. Łatwo do nich dotrzeć, ale klient nie może ograniczyć się do ich lektury. Musi też ściągnąć specjalny aneks modyfikujący warunki, wprowadzony w 2007 roku w związku ze zmianą kodeksu cywilnego. To najprawdopodobniej jedyna firma, która ponad 1,5 roku od wprowadzenia nowych przepisów nie opracowała nowych OWU.

Dostępność ubezpieczenia AC w sieci

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MARCIN JAWORSKI

marcin.jaworski@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Chodzi o większą ochronę praw i wolności uczniów. Będą usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki oraz kary dla uczniów

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

Odzież trudnopalna: norma BHP. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników i wspierać zrównoważony rozwój?

Jakie są normy BHP dla odzieży trudnopalnej w 2025 roku? Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników w odzieży trudnopalnej i jednocześnie wspierać zrównoważony rozwój? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Premier Tusk zapowiada gospodarczy nacjonalizm: Przyszedł czas na odbudowę i repolonizację

Premier Donald Tusk zaapelował do przedsiębiorców o wsparcie w budowie narodowej gospodarki. Stwierdził, że nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm będzie bardzo poważną konfrontacją tak, by nikt nie podbierał tego, co należy się polskim firmom.

Do kiedy PIT? Zbliża się termin końcowy na rozliczenie PIT

Na co uważać przy rozliczeniu PIT za 2024 rok? Oto kilka wskazówek dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Do kiedy należy złożyć PIT? Zbliża się termin końcowy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Co dalej z jawnością wynagrodzeń?

W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Miał on wprowadzić jawność wynagrodzeń w firmach i obowiązek przedstawiania w ofertach pracy proponowanego wynagrodzenia. Co dalej z tym projektem?

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, by umożliwić obniżki cen

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Co nowego dla przedsiębiorców w 2025? Dużo: Prezydent RP podpisał ustawę - o różnych ulgach i dofinansowaniach dla pracodawców

Podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia nie dotyczy tylko przywilejów dla pracowników, bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami. W bardzo obszernej ustawie można znaleźć szereg przepisów uprawniających pracodawców do wielu ulg, w tym z zakresie opłacania składek ubezpieczeniowych, jak i dofinansowań.

REKLAMA

Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

REKLAMA