REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy nie trzeba zapewnić mieszkania

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Lokatorzy zajmujący mieszkania na podstawie decyzji o przydziale są szczególnie chronieni. Jednak w pewnych przypadkach właściciel może im wypowiedzieć najem i nawet nie musi dostarczać lokalu zamiennego.

Właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny lokatorowi na trzy lata naprzód i nie dostarczyć mu lokalu zamiennego, jeżeli w opróżnionym mieszkaniu chce zamieszkać sam lub zamieszkają tam jego pełnoletnie dzieci, rodzice albo osoba, wobec której ma obowiązek alimentacyjny.

W swoim mieszkaniu

REKLAMA

Jeżeli właściciel chce zamieszkać w swoim mieszkaniu, to wówczas ma prawo wypowiedzieć stosunek prawny lokatorowi, który je zajmuje. Ma prawo dokonać wypowiedzenia nawet wówczas, gdy tylko sam bez innych krewnych zamieszka w opróżnionym lokalu, ponieważ w tym przypadku nie ma żadnych limitów co do liczby mkw. mieszkania przypadających na osobę.

Wypowiedzieć stosunek prawny może zarówno właściciel, który sam mieszka w wynajętym mieszkaniu, jak i ten, który jest właścicielem kilku mieszkań, nawet większych od zajmowanego przez lokatora. Nie ma również żadnego znaczenia, co właściciel zrobi z zajmowanym do tej pory mieszkaniem: sprzeda je, zatrzyma, podaruje, wynajmie czy odda w bezpłatne użytkowanie.

Długość okresu wypowiedzenia lokatorowi stosunku prawnego zależy od tego, czy właściciel dostarczy lokatorowi lokal zamienny.

Półroczny okres wypowiedzenia

Gdy właściciel dostarczy lokatorowi lokal zamienny, to wówczas stosunek prawny może wypowiedzieć na pół roku naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego, pod warunkiem że lokal ten spełnia wymogi określone w ustawie z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 266 z późn. zm.). W dostarczonym lokalu zamiennym wysokość czynszu i opłat - z wyjątkiem opłat niezależnych od właściciela (za prąd, gaz, centralne ogrzewanie) musi uwzględniać stosunek powierzchni i wyposażenia lokalu zamiennego do lokalu zwalnianego. Takim lokalem zamiennym może być na przykład mieszkanie do tej pory zajmowane przez właściciela lub jego krewnych, odziedziczone przez nich, otrzymane tytułem darowizny, a nawet specjalnie zakupione w tym celu, aby mógł się do niego przeprowadzić lokator.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD: WYPOWIEDZENIE DLA LOKATORA

Właściciel chce zamieszkać w swoim mieszkaniu zajmowanym aktualnie przez lokatora. Postanowił dostarczyć mu lokal zamienny i dlatego okres wypowiedzenia wynosi pół roku, a nie trzy lata. Stosunek prawny powinien wypowiedzieć na koniec miesiąca kalendarzowego. Doręczył lokatorowi wypowiedzenie 12 marca. Oznacza to, że koniec okresu wypowiedzenia nie przypada na 12 września, czyli po upływie 6 miesięcy, lecz na 30 września, czyli na koniec miesiąca kalendarzowego.

Obowiązek dostarczenia lokalu zamiennego ciąży bowiem na właścicielu. Powinien on też pokryć koszty przeprowadzki lokatora do tego mieszkania.

REKLAMA

Jeżeli jednak lokator w dniu poprzedzającym wejście w życie ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego, opłacał czynsz regulowany, to wówczas obowiązek zapewnienia mu lokalu zamiennego oraz pokrycie kosztów przeprowadzki spoczywa do 31 grudnia 2015 r. na właściwej gminie.

Na takich samych zasadach właściciel może wypowiedzieć stosunek najmu, wówczas gdy lokatorowi przysługuje tytuł do lokalu, w którym może zamieszkać na takich warunkach, jakby otrzymał lokal zamienny. Ma to miejsce na przykład wówczas, gdy lokator odziedziczył inne mieszkanie albo otrzymał je tytułem darowizny.

PRZYKŁAD: LOKATOR MA DRUGIE MIESZKANIE

Lokator odziedziczył mieszkanie. Właściciel, który chce zamieszkać w zajmowanym do tej pory przez niego lokalu, może wypowiedzieć stosunek prawny nie później niż na pół roku naprzód. Nie ma przy tym obowiązku zapewnić lokatorowi lokalu zastępczego, ponieważ posiada on już drugi lokal, w którym może zamieszkać w warunkach takich, jakby otrzymał lokal zamienny.

Trzyletni okres wypowiedzenia

Przy zachowaniu trzyletniego okresu wypowiedzenia właściciel nie musi dostarczyć lokatorowi lokalu zamiennego, wówczas gdy wypowiada stosunek prawny, bo chce zamieszkać w zajmowanym przez niego lokalu. Obowiązek dostarczenia lokalu zamiennego nie ciąży na nim nawet wówczas, gdy tej osobie nie przysługuje tytuł do innego lokalu, w którym mogłaby zamieszkać na takich warunkach, jak w lokalu zamiennym.

Zakończenie trzyletniego okresu wypowiedzenia zawsze przypada na koniec miesiąca kalendarzowego. Data ta powinna zostać określona w wypowiedzeniu stosunku prawnego.

Na właścicielu, który nie ma obowiązku dostarczyć lokalu zamiennego, nie ciąży również obowiązek pokrycia lokatorowi kosztów przeprowadzki.

Zdarza się, że właściciel wypowie stosunek prawny na trzy lata naprzód osobie, która w dniu otrzymania wypowiedzenia ukończyła już 75 lat, natomiast po upływie okresu wypowiedzenia nie będzie jej przysługiwał tytuł prawny do innego lokalu, w którym może zamieszkać. W dodatku nie ma osób, na których ciążyłby w stosunku do niej obowiązek alimentacyjny. W tym przypadku wypowiedzenie stosunku prawnego staje się skuteczne dopiero w chwili śmierci lokatora. Natomiast w razie śmierci tej osoby w stosunek najmu nie wstępują: małżonek (który nie był współnajemcą lokalu), dzieci zmarłego najemcy i jego współmałżonka i inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała z nim faktycznie we wspólnym pożyciu.

Mieszkanie dla rodziny właściciela

Właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny lokatorowi po to, aby w mieszkaniu zamieszkał jego pełnoletni syn, wnuk, rodzice albo osoba, wobec której właściciel ma obowiązek alimentacyjny. Wypowiedzenia na piśmie dokonuje właściciel, a nie osoba, która ma w tym lokalu zamieszkać. Powinien w nim pod rygorem nieważności wskazać osobę, która ma tam zamieszkać. Długość okresu wypowiedzenia zależy również od tego, czy zostanie zapewniony lokal zamienny.

Gdy właściciel nie zamieszka

Właściciel lub wskazany przez niego pełnoletni zstępny, wstępni albo osoba, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, powinni zamieszkać w opróżnionym lokalu, wówczas gdy lokatorowi nie zapewnili lokalu zamiennego. Muszą w nim mieszkać co najmniej przez pół roku od ustania wypowiedzianego stosunku prawnego. Dopiero po upływie tego okresu mogą mieszkanie sprzedać, podarować, wynająć albo oddać w bezpłatne użytkowanie.

Jeżeli ten wymóg nie zostanie spełniony, to wówczas lokator ma prawo do powrotu do lokalu na dotychczasowych warunkach albo do żądania od właściciela zapłaty różnicy w czynszu i w opłatach za okres jednego roku. Chodzi o różnicę między kwotą płaconą obecnie z tego tytułu a tą, którą uiszczał w ramach wypowiedzianego stosunku prawnego. Lokator ma prawo wybrać między powrotem do lokalu a wyegzekwowaniem zapłaty. Właściciel poniesie jeszcze dodatkowo koszty przeprowadzki lokatora.

Gdy po upływie trzyletniego okresu wypowiedzenia lokator nie chce dobrowolnie wyprowadzić się, od tego momentu zajmuje on lokal bez tytułu prawnego. Aż do dnia opuszczenia lokalu powinien on co miesiąc uiszczać odszkodowanie, odpowiadające wysokości czynszu, jaki właściciel mógłby otrzymać z tytułu najmu tego lokalu.

 

Wzór wypowiedzenia stosunku prawnego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


SŁOWNIK

• lokator - najemca lokalu lub osoba, która używa lokal na podstawie innego tytułu prawnego niż prawo własności

• właściciel - wynajmujący, z którym wiąże lokatora stosunek prawny uprawniający do używania lokalu

• lokal zamienny - lokal, który znajduje się w tej samej miejscowości co lokal dotychczasowy i jest wyposażony w co najmniej takie urządzenia techniczne, ma powierzchnię pokoi taką samą jak do tej pory używana. Natomiast ten warunek uważa się za spełniony, wówczas gdy na członka gospodarstwa domowego przypada 10 mkw. powierzchni łącznej pokoi, a w razie gospodarstwa jednoosobowego - 20 mkw. tej powierzchni

• opłaty niezależne od właściciela - opłaty za dostawy do lokalu energii, gazu, wody oraz za odbiór ścieków, odpadów i nieczystości ciekłych


Podstawa prawna

• Art. 11 i 32 ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 266 z późn. zm.).

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 03.11.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Czy pirewsza niedziela listopada jest niedzielą handlową? Czy jeśli duże zakupy, to tylko dziś w sobotę 2 listopada, nie należy więc zwlekać, ale udać się do sklepu - adekwatnie do potrzeb związanych z brakami w lodówce czy spiżarni oraz korzyści oczekiwanych po oferowanych promocjach.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Opłaty pobierane przez cmentarze nielegalne. Nekropolia mogą pobierać jedynie opłaty za pochówek. Przełomowy wyrok WSA w Olszynie

Organy samorządowe nie mogą ustanawiać (a cmentarze – na tej postawie) pobierać jakichkolwiek opłat, które są niezwiązane z pochówkiem zmarłych, tj. m.in. opłat za dochowanie zmarłego do już opłaconego grobu, wjazd na cmentarz i korzystanie z cmentarza – orzekł WSA w Olsztynie. Wyrok ten – z pewnością – będzie stanowił istotną informację dla wielu osób, które w związku ze Świętem Zmarłych, w najbliższych dniach, udadzą się na groby swoich bliskich. 

1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?

Kto otrzyma dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu? Należy się obok bonu energetycznego itp. świadczeń. Podwyżki cen energii elektrycznej to gorący temat. Teraz przybrał na sile w związku z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. Poszkodowani mogą liczyć na 1000 złotych dodatkowego wsparcia do zasiłku powodziowego  na pokrycie kosztów energii.

REKLAMA

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Dłuższy urlop dla rodziców. Rząd wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie (ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu)

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

REKLAMA

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

REKLAMA