REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niezapomniany wyjazd firmowy

Katarzyna Golińska

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazd integracyjny to nie tylko kilka dni poza domem i biurem, to także okazja do poznania współpracowników na mniej oficjalnym gruncie. Aby spełnił swoją rolę, musi być starannie przygotowany.  

Choć mało kto podaje dzisiaj w wątpliwość zasadność integrowania pracowników, często spotykam się z oporem kierownictwa firmy przeciw takim wyjazdom. Podstawowym argumentem jest mit, że to „wyrzucanie pieniędzy”. Oczywiście, więzi między pracownikami można tworzyć także na miejscu („gry miejskie” czy wyjście „na piwo”), jednak nic nie integruje tak, jak dobrze zorganizowana wyprawa. Neutralny teren, warunki inne od codziennych, dopiero wówczas pracownicy mogą się poznać na nowo i stworzyć zgraną grupę. Opór przed wyjazdami wynika zwykle ze złych doświadczeń - źle zorganizowanych wypraw, gdy nasiliły się konflikty i nikt nie bawił się dobrze.

- Asiu, pomocy! Szef chce żebym zorganizowała wyjazd integracyjny dla biura zarządu i administracji. A ja pracuję tu krótko. Nie wiem na co zwrócić uwagę!

- Spokojnie, chętnie ci pomogę. A jeśli tylko unikniesz takiej katastrofy jak w zeszłym roku, nie będzie źle.

- Było aż tak fatalnie?

- Trochę zawiniła pogoda, bo wielu pracowników rozchorowało się, ale wydaje mi się, że paru niedociągnięć można było uniknąć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Decydując się na firmowy wyjazd, możemy powierzyć jego organizację fachowcom, którzy zajmą się wszystkim kompleksowo, ale można to też zrobić we własnym zakresie. W tym przypadku konieczne będzie zaangażowanie wyznaczonego pracownika, a także sekretarki lub asystentki. Często właśnie na jej barkach spoczywa odpowiedzialność za przygotowanie wyjazdu, a co za tym idzie - sprawienie, aby spełnił on swoje cele.

Jeśli całość organizacji wyjazdu ma spoczywać na barkach tylko jednej osoby i w dodatku nie zabrano jej części obowiązków na czas przygotowań, warto rozważyć zaangażowanie wyspecjalizowanej firmy. Po wpisaniu w wyszukiwarkę internetową hasła „wyjazdy integracyjne” (lub „incentive” - czyli wyjazdy w nagrodę i na zachętę) wyskakuje kilkaset stron firm specjalizujących się w organizacji tego typu imprez. Jak wybrać firmę solidną i profesjonalną? Jeśli szukamy w Internecie, już strona www ma znaczenie. Im więcej znajdziemy na niej szczegółów, zdjęć z dotychczas organizowanych imprez, referencji - tym lepiej. Nie może to być jednak jedyne kryterium. Zawsze warto przeprowadzić wywiad na temat organizatora wyjazdu wśród znajomych i zaprzyjaźnionych firm. Oczywiście, w rozmowie bezpośredniej możemy poprosić o przesłanie referencji i kilku propozycji przeznaczonych dla naszej firmy. Nie bez znaczenia jest również, jak długo firma istnieje na rynku, jakie ma doświadczenie, ile osób zatrudnia, jakie przygotowanie mają trenerzy i instruktorzy. Istotne jest, abyśmy oprócz dobrze przygotowanego programu otrzymali także opis doświadczeń i referencji instruktorów - to od nich zależy, jak będą się bawić pracownicy, a także czy będą bezpieczni.

REKLAMA

Kluczowym problemem w organizacji wyjazdu jest budżet. Koszt imprezy zależy od liczby uczestników, czasu trwania i atrakcji. Planując wyjazd nie możemy także zapomnieć o kosztach dojazdu i ewentualnych przejazdów na miejscu, kosztach zakwaterowania, wyżywienia. Warto również wpisać w budżet mały prezent dla pracowników, wręczany na początku lub na końcu wyjazdu. Świetnie sprawdzają się koszulki z logo firmy, czapeczki, ale także prezenty nietypowe, a przydatne do zajęć - na przykład dmuchane kamizelki ratunkowe z logo firmy, jeśli wybieramy się na rejs lub na kajaki.

W planowaniu budżetu warto pamiętać, że jeśli wyjazd finansowany jest ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, wówczas wydatek na organizację takiej imprezy nie stanowi kosztu uzyskania przychodu - kosztem są odpisy na ten fundusz. Jeśli jednak impreza integracyjna jest finansowana ze środków obrotowych firmy, wówczas wydatki z tym związane mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu.

W każdym wyjeździe integracyjnym można zawrzeć element szkoleniowy, jednak wyłącznie w zakresie szkoleń „miękkich”, takich jak umiejętności interpersonalne, komunikacja, kreatywne myślenie, walka ze stresem czy wywieranie wpływu na ludzi. Pamiętajmy, aby takie szkolenie miało formę zabawy. Świetnym przykładem jest trening z zakresu ról w grupie poprzez kręcenie reklamy firmy w kilkuosobowych zespołach czy budowanie jak największej wieży ze słomek i plasteliny. Zarówno w przypadku wyjazdu, jak i szkolenia liczy się przede wszystkim dobra koncepcja oraz sprawna organizacja całości. Warto przed wyjazdem zastanowić się, czy uczestnicy powinni mieć niespodziankę czy może powinni wiedzieć, jakie zadania dla nich zaplanowaliśmy - zapoznać ich z przygotowaną koncepcją i poprosić ich o uwagi. W ten sposób można łatwo pogodzić cele wyjazdu z preferencjami pracowników. Niezależnie od zaplanowanych atrakcji pracownicy muszą dostać e-mailem szczegółowy program wyjazdu, aby nie czuli się niepewnie. Zdarza się również, że w naszej firmie są osoby, które ze względów zdrowotnych nie wezmą udziału w zaplanowanych atrakcjach. Nie powinny one zostać pozostawione same sobie. Optymalnym rozwiązaniem jest takie zaplanowanie atrakcji, aby każdy mógł w nich wziąć udział.

- Musimy starannie wybrać miejsce. W zeszłym roku byliśmy w Bieszczadach. Domki kempingowe były dobrym pomysłem, oszczędzały budżet, ale pogoda nie dopisała. Wszystko było mokre, a zaplanowane ognisko nie doszło do skutku.

- Tym się nie martw. Zawsze mam zaplanowane rozwiązanie alternatywne. Wstępnie zarezerwowałam niedrogi ośrodek niedaleko Radomia, który specjalizuje się w tego typu imprezach. Pokoje są przestronne i ogrzewane. A jakby było zimno - będziemy się mogli rozgrzać w saunie na basenie.

- To fantastyczne! I widzę, że jest tam SPA. W takim razie proponuję dołączyć informację o tym do zaproszenia. Na pewno wiele osób będzie chętnych na masaż.

Odpowiedni dobór miejsca zależy od ograniczeń budżetowych. Jednak nawet jeśli możemy zabrać pracowników w dowolne miejsce na świecie, warto sprawdzić jaka będzie tam pogoda, jakie są wymagania co do szczepień i sytuacja polityczna. Znany jest przypadek grupy członków zarządu jednej z korporacji, która na wyjazd integracyjny pojechała do Ameryki Południowej... w sam środek wojny domowej w Boliwii. Choć wyjazd niewątpliwie obfitował w atrakcje, nie zaliczono go do udanych.

W wyborze miejsca ważna jest odległość od miejsca zamieszkania pracowników, odpowiedni do charakteru imprezy klimat miejsca, standard zakwaterowania, liczba dostępnych miejsc noclegowych, catering oraz możliwość organizacji atrakcji dodatkowych. Czasem warto zorganizować imprezę w mniej znanym miejscu o wyższym standardzie - pracownicy z pewnością to docenią.

- Ważny jest też czas. Najprzyjemniej się bawić, kiedy jest ciepło, ale może być to też wyjazd zimowy z kuligiem. Najlepiej tak zaplanować wyjazd, żeby nie „zabierać” pracownikom całego weekendu.

- To może wyjazd w czwartek po południu i powrót w sobotę?

- Bardzo dobry pomysł. Dzięki temu unikniemy korków przy dojeździe i powrocie.

- Sądzę także, że warto te informacje przekazać firmie, która będzie nam pomagała w organizacji i uzgodnić, czy mają właściwych ludzi do prowadzenia zabaw, i czy hotel jest w tym terminie wolny.

Nawet jeśli do organizacji wyjazdu zatrudniamy firmę zewnętrzną, wyjazd będzie wymagał od nas sporo zaangażowania. Jedną z najważniejszych rzeczy jest zdefiniowanie i przekazanie firmie eventowej celu planowanego wyjazdu i czemu ma służyć. Wytyczne naszej firmy warto przedstawić w formie briefu. Pomoże to firmie zewnętrznej lepiej zrozumieć nasze oczekiwania, a nam kontrolować zaproponowane działania. Taki brief powinien zawierać informacje na temat charakteru spotkania, oczekiwań co do programu, wieku, preferencji i liczebności uczestników, dat wyjazdu, wstępnie zaplanowanego budżetu, oczekiwań co do hotelu, cateringu, dojazdów. Możemy też podać preferowany region i rodzaj aktywności. Warto także pamiętać o uwzględnieniu w budżecie i briefie fotograficznej dokumentacji imprezy. Poimprezowy pokaz slajdów będzie stanowił dodatkową wartość dodaną do zaplanowanej integracji.

- Znając preferencje szefa i pracowników - rejs odpada. O ile się dobrze orientuję, szef, pani Ala i pan Zbyszek mają chorobę morską. Z drugiej strony fajnie coś wspólnie robić także na powietrzu.

- W zeszłym roku rozważaliśmy wyścigi drużynowe - z jazdą na quadach i innymi atrakcjami. Drużyny są zmienne, dzięki czemu nie ma niezdrowej rywalizacji. Co ty na to?

- Brzmi ciekawie, ale takie wyprawy bywają niebezpieczne. Najpierw sprawdzę jak wygląda sprawa ubezpieczenia i zabezpieczeń, ale pomysł wydaje się niezły - to dobra zabawa nawet w śniegu czy deszczu. A po takich wyczynach można urządzić wieczorną imprezę w SPA, albo przy kominku.

W przypadku każdej imprezy integracyjnej warto pamiętać nie tylko o dobrej zabawie, ale także bezpieczeństwie uczestników. Po stronie organizatora (czyli najczęściej firmy teambuildingowej) leży zapewnienie wszelkich pozwoleń na realizację naszego programu na wybranym terenie (zezwolenia Dyrekcji Lasów Państwowych, Dyrekcji Parków Krajobrazowych, Urzędu Morskiego, Urzędu Żeglugi Śródlądowej). Ale same pozwolenia nie wystarczą. Uczestnicy powinni być ubezpieczeni (trzeba ustalić, kto opłaca OC i NNW - my, firma organizująca wyjazd czy ośrodek). Jedną z najważniejszych spraw dotyczących bezpieczeństwa podczas zajęć terenowych jest zadbanie o wyłączenie alkoholu z menu bezpośrednio przed zajęciami oraz w ich trakcie. Pomijając zdrowy rozsądek, udział w zajęciach pod wpływem alkoholu jest czynnikiem wyłączającym działanie jakichkolwiek polis ubezpieczeniowych. Trzeba także sprawdzić uprawnienia zatrudnionych instruktorów, atesty sprzętów, jakie zostaną wykorzystane, dostępność pomocy medycznej. Nie można dopuścić, aby bezpieczeństwo uczestników było w najmniejszym stopniu zagrożone.

- Poprzednia integracja była niespodzianką. Wiedzieliśmy tylko, że będziemy w Polsce i że obowiązują wygodne ubrania, ale zabrakło szczegółów. To się nie bardzo podobało.

- Dla komfortu pracowników lepiej wysłać im szczegółowy program, link do ośrodka, mapkę dojazdu, a także informacje dotyczące odjazdu autokarów, dane kontaktowe do mnie i naszego opiekuna.

- Wyślij także informacje co i kiedy będzie się działo, napisz gdzie podajemy bezpłatnie piwo, a gdzie nie, to samo z innymi napojami. Ostatnio brak tej informacji spowodował niesnaski między organizatorami a uczestnikami.

- To dobry pomysł. Myślałam też o opisaniu atrakcji i zebraniu potwierdzeń.

Uczestnicy wyjazdu powinni dostać kompleksową informację na temat planowanych działań. Do informacji podstawowych należą szczegóły organizacyjne - program, plan dojazdu, charakter imprezy, ubiór. Nawet dokładna lista sugerowanych rzeczy do zabrania nie będzie przesadą. Warto także zadbać o inne szczegóły - na przykład umieścić w pokojach karteczki z powitaniem gości i mały prezent dla nich - choćby czekoladkę, ciasteczko z wróżbą lub firmową krówkę. To istotne, aby nasi goście poczuli się w trakcie wyjazdu integracyjnego kimś najważniejszym dla firmy. Dlatego warto przygotować mapki sytuacyjne i opisy atrakcji w formie gotowej do wydruku, załączyć kilka zdjęć ośrodka, a jeśli to wyjazd zagraniczny, wysłać z wyprzedzeniem informację o koniecznych szczepieniach, ważności paszportów, wcześniejszym przybyciu na miejsce zbiórki. Trzeba również upewnić się, że dla wegetarian zostaną przygotowane odpowiednie posiłki. Jeśli planujemy wieczorną imprezę, można również zaopatrzyć gości w zatyczki do uszu, jeśli ktoś chciałby wcześniej pójść spać.

Podobnie jak w przypadku wielu codziennych spraw, i w wyjazdach integracyjnych diabeł tkwi w szczegółach. Nie oszukujmy się jednak - zawsze znajdzie się kilku niezadowolonych. Będą uważać, że śniadania były zbyt wczesne, a słońce świeciło zbyt mocno. Najważniejsze jest, aby tak zadbać o szczegóły wyjazdu, aby wiedzieć, że ich narzekanie jest bezpodstawne. Starannie zaplanowany, zorganizowany i zrealizowany wyjazd integracyjny to wielka korzyść dla firmy. To wzrost entuzjazmu wśród pracowników, eksplozja kreatywności, pomaga rozwiązywać konflikty i rozładować negatywne emocje panujące w stosunkach służbowych. Jednak przede wszystkim może być doskonałym narzędziem do zbudowania zgranego, zaangażowanego i dobrze rozumiejącego się zespołu. Jednak aby było skuteczne, tak jak każde narzędzie - musi być użyte z należytą starannością. Naprawdę warto poświęcić czas i energię, aby zorganizować prawdziwie niezapomniany wyjazd firmowy.

Katarzyna Golińska

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA