REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rachunek powierniczy na nowe mieszkanie

Małgorzata Kryszkiewicz
Małgorzata Kryszkiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Umowa z deweloperem o realizację budowy powinna mieć formę aktu notarialnego. Pieniądze przyszłych właścicieli mieszkań będą zabezpieczone na rachunkach powierniczych.

W Ministerstwie Infrastruktury trwają prace nad ustawą, która ma zabezpieczyć interesy konsumentów nabywających mieszkania od deweloperów. Swoje propozycje już w 2007 roku przedstawiał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zdaniem UOKiK

REKLAMA

Problem braku odpowiednich zabezpieczeń dla przyszłych nabywców mieszkań dostrzegł także UOKiK i wskazał, jakich zmian w prawie należy dokonać, aby zagwarantować bezpieczeństwo konsumenta na pierwotnym rynku nieruchomości. Urząd proponuje wprowadzenie obowiązku zawierania umów o realizację budowy w formie aktu notarialnego.

- Propozycje UOKiK idą bez wątpienia w dobrym kierunku. Wadą umów przedwstępnych zawieranych z deweloperami jest brak powszechności ich formy notarialnej. Wprawdzie powoduje to zaoszczędzenie na początku inwestycji kilkuset złotych, ale może rodzić poważne kłopoty w przyszłości, zwłaszcza w przypadku upadłości dewelopera - chwali propozycje Tomasz Lustyk, adwokat z Kancelarii Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni.

Z praktyki UOKiK wynika, że bardzo często problemy konsumentów pojawiają się na etapie przedumownym. W związku z tym konieczne jest zagwarantowanie, aby klient uzyskał rzetelną informację, w której zawarte będą podstawowe dane o inwestycji.

- Konsument powinien być informowany na piśmie o cenie, nieruchomości, na której realizowane ma być przedsięwzięcie, miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego sąsiednich działek albo o braku takiego planu - mówi Konrad Gruner z biura prasowego UOKiK-u.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaznacza, że klient powinien przed podpisaniem umowy uzyskać informacje na temat powierzchni, układu pomieszczeń, a także zakresu i standardu prac wykończeniowych, do których zobowiązuje się deweloper.

Propozycje resortu

Ministerstwo Infrastruktury zastrzega, że jest jeszcze za wcześnie, żeby mówić o konkretnym projekcie. Jednakże są już pewne propozycje rozwiązań. Jedną z nich ma być wprowadzenie obligatoryjnego rachunku powierniczego.

- Dziś rachunek powierniczy nie jest zakazany. Wielu deweloperów i sporo banków stosuje tę formę zabezpieczenia interesów klientów. Potrzebna jest jednak regulacja prawna, która będzie zobowiązywać wszystkich deweloperów do stosowania tej instytucji - wyjaśnia Piotr Styczeń, wiceminister infrastruktury.

Rachunek powierniczy polega na tym, że klient nie wpłaca pieniędzy deweloperowi, ale na oprocentowany rachunek w banku.

- Obowiązek stosowania rachunków powierniczych pomógłby ukrócić niebezpieczną praktykę, jaką jest finansowanie już rozpoczętej budowy z wpłat dokonywanych przez nabywców innych inwestycji dewelopera, kupujących przysłowiową dziurę w ziemi. Takie osoby nie mają żadnego wpływu, na co wydawane są ich pieniądze - tłumaczy Tomasz Lustyk.

Ponadto resort infrastruktury proponuje, aby roszczenia konsumentów w przypadku upadłości dewelopera były zaspokajane przed roszczeniami innych podmiotów, np. ZUS-em i fiskusem.

Jednakże zdaniem Jacka Bieleckiego, głównego eksperta Polskiego Związku Firm Deweloperskich, taka propozycja zmiany prawa jest nie do przyjęcia przez bank.

Tłumaczy, że banki na pewno nie będą finansowały inwestycji, jeżeli wierzytelności klientów będą zaspokajane przed ich wierzytelnościami.

Ministerstwo zastanawia się także nad wprowadzeniem rozwiązania, które da klientom prawo domagania się, aby nabywca masy upadłościowej był najpierw zobowiązany do dokończenia inwestycji.

Debata trwa

Dziś w resorcie infrastruktury nad nowymi rozwiązaniami pracuje zespół ekspertów. Jak nieoficjalnie dowiedziała się Gazeta Prawna, żadna z dotychczasowych propozycji nie uzyskała ostatecznej akceptacji, co nie oznacza jednak, że zostały one odrzucone.

Tymczasem własne pomysły rozwiązania problemu mają także deweloperzy.

REKLAMA

- Każda wpłata klienta powinna powodować przewłaszczenie inwestycji w części odpowiadającej wpłaconej kwocie. Jeżeli ktoś więc wpłacił 50 proc. wartości, będzie współwłaścicielem połowy mieszkania. Taka część nie wchodziłaby do masy upadłościowej. To rozwiązanie funkcjonuje we Francji - mówi Jacek Bielecki.

Dodaje, że w przypadku gdy klienci kupują tzw. dziurę w ziemi i wpłacili połowę należności, a w bloku jest 100 mieszkań, są współwłaścicielami 1/200 placu, na którym ma stanąć budynek.

 

Inwestycje mieszkaniowe

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 


OPINIA

Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel

prezes UOKiK

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych życiowych decyzji. Dlatego regulacje chroniące konsumenta są potrzebne. Nie mogą one jednak powielać istniejącego prawa, a w sposób naturalny je uzupełniać. UOKiK popiera propozycję wzmocnienia pozycji nabywcy w umowach deweloperskich. Z naszych doświadczeń wynika, że przedsiębiorcy funkcjonujący na rynku nieruchomości nadużywają swojej pozycji wobec słabszych uczestników rynku. Konsumenci często padają ofiarą nieuczciwych praktyk deweloperów. UOKiK popiera zwiększenie zakresu obowiązku informacyjnego deweloperów wobec klientów - dostarczanie konsumentowi, przed podpisaniem umowy, szczegółowych informacji, które powinny przede wszystkim określać stan faktyczny i prawny nieruchomości. Dostrzegamy również konieczność lepszej ochrony konsumentów w przypadku ogłoszenia upadłości przez dewelopera.

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

REKLAMA

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?

REKLAMA

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

REKLAMA