Zapach w biurze

Małgorzata Szafarz
rozwiń więcej
inforCMS
Polacy raczej nie zastanawiają się, jak pachnie w ich biurach. Od dawna robią to natomiast mieszkańcy Europy Zachodniej, USA, Kanady i Japonii. I dobrze na tym wychodzą.


Tam aromaterapię stosuje się w firmach od wielu już lat, zresztą z bardzo dobrym skutkiem, co potwierdzają badania. W Japonii odkryto na przykład, że rozpylenie w pomieszczeniach biurowych olejku cytrynowego powoduje zmniejszenie ilości błędów popełnianych przez pracowników obsługujących komputer aż o 54 procent.

Inne badania prowadzone również w Japonii wykazały, że zapach jaśminu stymuluje elektryczną aktywność mózgu, aromat lawendy wywołuje natomiast efekt uspokojenia tej aktywności. Dowiedziono też, że na koncentrację korzystnie wpływa również olejek miętowy, który łagodzi zmęczenie umysłowe i dodatkowo jest pomocny przy bólach głowy.

Wprowadzenie aromaterapii do firmy znacząco polepsza atmosferę i efekty pracy. Dobrze wiedzą o tym te firmy, które systematycznie stosują terapię zapachem.

Moc zapachu

Ktoś powiedział kiedyś, że możemy zamknąć oczy i zatkać uszy, ale nie możemy nie oddychać. A oddychając - czy tego chcemy czy nie - czujemy zapachy. Dlatego właśnie wiele bodźców zapachowych działa na nas podprogowo; zupełnie nie jesteśmy świadomi ich istnienia. Potrafimy na przykład czuć się szczęśliwsi, bardziej zadowoleni, zrelaksowani lub mniej zmęczeni nawet nie wiedząc, że to właśnie zapach oddziałuje na nas w ten sposób. Zapach jest elementem aranżacji miejsca, buduje jego klimat, oziębia lub ociepla przestrzeń. Zapach stymuluje pragnienia i wspomnienia, wywołuje emocje.

Zapachy można podzielić na trzy grupy:

• zapachy głowy, np. grejpfrut - powodują lepsze ukrwienie, a tym samym pobudzenie mózgu, dlatego właśnie ten rodzaj zapachów jest najbardziej przydatny w biurze, gdyż zwiększa koncentrację i niweluje zmęczenie umysłowe,

• zapachy serca, np. tymianek - pozytywnie wpływają na relacje międzyludzkie,

• zapachy o nucie korzenia - działają na strefę przyjemności i samoakceptacji, dlatego często wykorzystywane są w roli afrodyzjaków.

Cudowne olejki

Na rynku istnieją dwie formy zapachów, oparte na sztucznych lub naturalnych składnikach. W aromaterapii z prawdziwego zdarzenia wykorzystuje się wyłącznie naturalne. Są one co prawda znacznie droższe, ale własności aromaterapeutyczne mają jedynie olejki naturalne, nie przerobione, nie rozcieńczone i nie fałszowane.

Olejki eteryczne stosowane w aromaterapii to silne koncentraty uzyskiwane z pachnących części roślin poprzez destylację parową, ekstrakcję, wyciskanie lub inne metody dostosowane do rodzaju rośliny.

Jak to się robi?

Podstawowe formy stosowania aromaterapii to masaż aromaterapeutyczny, kąpiele, kompresy i - stosowane właśnie w firmach - inhalacje aromaterapeutyczne. Najpopularniejszym i najwygodniejszym sposobem stosowania inhalacji aromaterapeutycznych jest lampka aromaterapeutyczna, w której podgrzewa się miseczkę z mieszanką olejków eterycznych i wody.

Powoduje to odparowanie i rozproszenie olejków w powietrzu. W zależności od wielkości pomieszczenia, w którym stosuje się lampkę aromaterapeutyczną, do miseczki wlewa się 4-10 kropli olejku i 1 łyżkę stołową wody.

Olejki można również stosować w odświeżaczach powietrza, kamionkowych nawilżaczach zawieszonych na grzejnikach lub naczyniach z pot-pouri, czyli suszonymi mieszankami kwiatów. W zamkniętych pomieszczeniach biurowych, podczas szarych jesiennych i zimowych dni, na pewno przyniosą świeżość i aurę zapachów natury.

Jakie zapachy?

Skoro odpowiednio dobrane i zastosowane olejki eteryczne wywierają korzystny wpływ na nasze zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne oraz na samopoczucie i koncentrację w pracy, to może warto spróbować?

Na apatię pomoże na przykład mieszanka olejków mięty pieprzowej, rozmarynowego, tymiankowego i hyzopowego. Na rozdrażnienie i zmienne nastroje możemy zastosować olejek pomarańczowy, mandarynkowy, cyprysowy, sandałowy i geraniowy. Ulgę przy stresie i napięciu powinny zapewnić nam olejki neroli, różany, melisowy, ylangowy, bergamotowy i szałwi muszkatołowej, a przy bezsenności - olejki z rumianku rzymskiego, mandarynkowy, majerankowy, lawendowy, melisowy i różany.

Na rynku dostępne są również gotowe mieszaniny olejków eterycznych dobrane według reguł aromaterapii tak, aby ich stosowanie dawało oczekiwane efekty w postaci zmiany nastroju, złagodzenia napięć, zmęczenia, stresu, a także dezynfekcji powietrza w pomieszczeniach i uzyskania w nich pięknego zapachu.

Małgorzata Szafarz

Nowebiuro.pl

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...