REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto odpowie i zapłaci za nieudane ferie

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nie wszyscy organizatorzy zimowego wypoczynku dla dzieci spełniają wymagania dotyczące wyposażenia ośrodków turystycznych, zakresu świadczonych usług o określonym standardzie oraz bezpieczeństwa.  

 

 

Czy wychowawca odpowiada za nadzór nad dzieckiem

 Czy nadzór nad wypoczywającym podczas ferii zimowych dzieckiem sprawują wychowawcy i opiekunowie zatrudnieni przez organizatora turystki? Czy można ich pociągnąć do odpowiedzialności za złe sprawowanie nadzoru?

REKLAMA

 Tak. Za złe sprawowanie nadzoru nad wypoczywającym podczas ferii zimowych dzieckiem odpowiadają wychowawcy i opiekunowie zatrudnieni przez organizatora turystki. Ich odpowiedzialność wynika z umowy. Mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności wówczas, gdy nie uczynili wszystkiego, aby zapobiec nieszczęśliwemu wypadkowi, który na przykład został spowodowany tym, że dzieci bawiły się w sposób niebezpieczny zarówno dla nich, jak i dla osób trzecich.

O zasadach nadzoru sprawowanego nad młodzieżą przez nauczycieli, wychowawców i inne osoby do tego zobowiązane wielokrotnie wypowiadał się Sąd Najwyższy w swoich orzeczeniach. Przyjął, że do prawidłowego wypełniania przez wychowawcę obowiązku nadzoru nad powierzonymi dziećmi nie wystarczy tylko wydanie np. zakazu samowolnego oddalania się. SN uznał, że wydanie takiego zakazu musi zostać poparte dopilnowaniem, czy jest przestrzegany. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 16 marca 1964 r. w sprawie, sygn. akt I CR 251/63, opublikowanym w OSNCP nr 4 z 1965 r., poz. 63.

Podstawa prawna

• Art. 426-428, 450-470 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Czy mogę dochodzić zwrotu części kosztów przed sądem

REKLAMA

 Wyjechałam z dzieckiem na ferie zimowe. Wypoczynek był nieudany z powodu warunków, jakie panowały w pensjonacie. Biuro, w którym wykupiłam wyjazd, nie chce zwrócić części poniesionych przeze mnie kosztów. Czy mogę dochodzić roszczenia w sądzie?

Tak. Radzimy wnieść pozew przeciwko przedsiębiorstwu turystycznemu, z którym została zawarta umowa na zorganizowanie wyjazdu podczas ferii zimowych dla czytelniczki i jej dzieci. W pozwie należy wskazać wysokość kwoty, jakiej zasądzenia domaga się powódka, a także precyzyjnie określić w uzasadnieniu tę wysokość i przytoczyć dowody potwierdzające zasadność roszczeń. Na przykład trzeba podać sumę, jaką zapłaciła powódka z tytułu kosztów wyjazdu za cały pobyt. Warto też podać, co miała obejmować ta kwota, czyli na przykład koszty pobytu w pensjonacie, wyżywienie dwa razy dziennie - śniadania i obiadokolacje - dowóz do wyciągu narciarskiego dwa razy dziennie oraz wydatki za korzystanie z wyciągu.

W uzasadnieniu trzeba też wskazać, jakie warunki były na miejscu w pensjonacie na przykład, że powód musiał sam płacić za dowozy do wyciągu narciarskiego oraz korzystanie z niego, natomiast wieczorny posiłek nie był obiadokolacją, lecz tylko kolacją, pokoje nie były wyposażone w oddzielne łazienki - na każdym piętrze znajdowała się łazienka przeznaczona dla mieszkańców całego piętra. Na potwierdzenie tych faktów trzeba przedstawić dowody z dokumentów oraz z zeznań świadków.

Podstawa prawna

• Art. 426-428, 450-470 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

 

Czy sposób sprawowania opieki zależy od wieku dziecka

 Moje dziecko co roku wyjeżdża na ferie. Pod opieką tych samych wychowawców są dzieci w różnych grupach wiekowych. Czy od wieku dziecka zależy sposób sprawowania nad nim nadzoru przez wychowawców? Czy zabawy muszą być bezpieczne?

 Tak. Sprawowanie właściwego nadzoru nad wypoczywającymi podczas ferii dziećmi polega również na organizowaniu im odpowiednich dla wieku zabaw i gier, tak aby podczas nich nie doszło do uszkodzenia ciała. Na przykład Sąd Najwyższy uznał, że zorganizowanie na terenie obozu harcerskiego inscenizacji bitwy z udziałem dzieci w wieku od 11 do 14 lat, zaopatrzonych w miecze i drewniane włócznie, które są w dodatku ostro zakończone, stwarza dla dzieci niebezpieczeństwo uszkodzenia ciała. Za skutki uszkodzenia odpowiada komendant obozu z tytułu powierzonej mu pieczy nad dziećmi. Ma on obowiązek czuwać nad zorganizowaniem inscenizacji w taki sposób, aby zapewnić dzieciom całkowite bezpieczeństwo. Natomiast gdyby to nie było możliwe, to powinien zaniechać organizowania pokazu. Takie stanowisko Sąd Najwyższy zajął w orzeczeniu z 11 grudnia 1965 r. w sprawie, sygn. akt I CR 326/65, opublikowanym w OSNCP nr 10 z 1966 r., poz. 167.

Podmiot, który prowadzi plac zabaw, ponosi odpowiedzialność za skutki wypadku wówczas, gdy dziecko dozna jakiegoś urazu podczas zabawy na tym terenie, a przyczynę wypadku stanowiło dopuszczenie do zabawy na uszkodzonym sprzęcie. Sąd Najwyższy uznał w orzeczeniu z 29 marca 1973 r. w sprawie, sygn. akt II CR 81/73, opublikowanym w OSNCP nr 1 z 1974 r., poz. 20, że na ogólnie dostępnym placu zabaw nie może zdrowiu i życiu dzieci zagrażać niebezpieczeństwo z przyczyn, które mogłyby zostać usunięte w ramach dbałości prowadzącego placówkę o ten plac, co zresztą należy do jego obowiązków.

Podstawa prawna

• Art. 426-428, 450-470 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

 

Czy rodzicom przysługuje odszkodowanie

 Czy rodzice poszkodowanego dziecka, które uległo wypadkowi albo samo wyrządziło szkodę, mogą dochodzić odszkodowania od osób zobowiązanych do nadzoru nad nim bądź od osób, które wykonywały nad nim stałą pieczę, bez obowiązku ustawowego lub umownego?

 Tak. Za wypadek dziecka można żądać odszkodowania od osób, które powinny nad nim sprawować nadzór. Osoba zobowiązana do nadzoru nad małoletnim albo do sprawowania nad nim stałej pieczy odpowiada też za szkody, które dziecko wyrządziło podczas pobytu na zimowisku. Chodzi tutaj o szkody spowodowane przez dziecko, któremu z powodu wieku albo stanu psychicznego lub cielesnego winy nie można przypisać.

Osoba zobowiązana do nadzoru może udowodnić, że sprawowała go w sposób właściwy, bądź że szkoda powstałaby też wówczas, gdyby nadzór wykonywała starannie. Dziecko, które nie ukończyło jeszcze 13 lat, nie ponosi odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę.

Podstawa prawna

• Art. 426-428, 450-470 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

 

Czy organizator wyjazdu odpowiada za warunki wypoczynku

 Wykupiłam w biurze podróży wyjazd dziecka na ferie zimowe. Wybrałam obiekt z katalogu przedstawionego mi przez biuro. Chciałam dziecku zapewnić dobre warunki, niestety, po przyjeździe na miejsce okazało się, że są one znacznie gorsze. Biuro stwierdziło, że też zostało oszukane przez właściciela pensjonatu i w związku z tym nie odpowiada za gorszy standard pobytu. Czy organizator wyjazdu odpowiada za warunki wypoczynku niezgodne z proponowanymi w umowie?

 Tak. Organizatorzy zimowego wypoczynku odpowiadają za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy o świadczenie usług turystycznych. Od tej odpowiedzialności mogą zwolnić się albo ograniczyć ją, wówczas gdy niewykonanie albo nienależyte wykonanie zostało spowodowane działaniem lub zaniechaniem klienta, siłą wyższą albo osób trzecich, które nie uczestniczyły w wykonywaniu usług przewidzianych w umowie. Chodzi tutaj o takie przypadki, gdy tych działań albo zaniechań nie można było przewidzieć, albo ich uniknąć. Ale nawet w tych przypadkach gdy odpowiedzialność organizatora turystyki jest wyłączona, ma on obowiązek udzielić poszkodowanemu klientowi pomocy w czasie trwania imprezy turystycznej.

Swojej odpowiedzialności za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy o świadczenie usług organizatorzy nie mogą w drodze umowy z konsumentem ograniczyć ani wyłączyć. Natomiast mogą ograniczyć odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie usług w czasie imprezy turystycznej do dwukrotności ceny tej imprezy wobec każdego klienta. Ograniczenie nie może dotyczyć szkód na osobie.

Jeżeli świadczone usługi są znacznie skromniejsze od tych, za które turysta zapłacił i były przewidziane w umowie, to wówczas ma prawo domagać się zwrotu części zapłaconej kwoty. Jeżeli organizator turystyki dobrowolnie nie chce zwrócić pieniędzy, wówczas należy z roszczeniem wystąpić do wydziału cywilnego sądu rejonowego właściwego miejscowo dla siedziby pozwanego organizatora turystyki.

Jeśli obiekt turystyczny nie spełnia wymagań turysta może dochodzić roszczeń od organizatora turystyki, z którym podpisał umowę. Organizator wyjazdu odpowiada za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy. Gdyby turysta samodzielnie zawarł umowę z właścicielem obiektu, to wtedy reklamuje ją u niego.

Podstawa prawna

• Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (Dz.U. z 2004 r. nr 223, poz. 2268).

 

Czy przewoźnik zapłaci za bagaż utracony w czasie podróży

 Dziecko wyjechało na ferie. Organizatorzy wypoczynku zapewnili przejazd pociągiem. Po przyjeździe na miejsce okazało się, że zaginął bagaż dziecka. Czy przewoźnik odpowiada za to, że dziecko okradziono w podróży?

 Nie. Przewoźnik nie zawsze odpowiada za ukradziony bagaż w podróży.

Najczęściej na zimowisko dzieci wyjeżdżają pociągiem albo wynajętymi w tym celu autobusami. Przy podróży pociągiem, płacąc za bilet według obowiązującej taryfy, wykupuje się usługę przewozu osoby oraz jej bagażu. Natomiast przewoźnik za bagaż ręczny lub podręczny podróżnego odpowiada tylko wówczas, gdy szkoda wynikła z jego winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa bądź niedbalstwa osób, za których działanie lub zaniechanie on odpowiada. Przewóz takiego bagażu odbywa się na podstawie umowy o przewóz podróżnego, przy której niezawierana jest żadna dodatkowa umowa co do bagażu. Dlatego wyłącznie pasażer musi się nim opiekować w podróży i strzec go. Nie ma podstawy, aby pieczą nad bagażem obarczyć przewoźnika.

Podstawa prawna

• Art. 426-428, 450-470 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

 

Czy za kradzież w pensjonacie zapłaci właściciel

 Jeżeli dziecko zostało okradzione podczas pobytu w ośrodku wypoczynkowym, to czy można wystąpić o odszkodowanie od osoby, która zarobkowo prowadzi ten obiekt?

 Tak. Rodzice dziecka powinni wystąpić z roszczeniem do właściciela, dzierżawcy, leasingobiorcy obiektu, bez względu na to, czy jest on osobą fizyczną, czy prawną, a także bez względu na renomę, wielkość i standard świadczonych tam usług.

Odszkodowanie przysługuje np. gdy do kradzieży doszło w domu turystycznym, schronisku młodzieżowym lub górskim, w zajeździe lub pokojach gościnnych. Aby skutecznie żądać odszkodowania, trzeba udowodnić, że utracona rzecz została wniesiona do obiektu turystycznego, a szkoda nie może zostać spowodowana wyłącznie z winy poszkodowanego bądź siły wyższej, ani z właściwości rzeczy wniesionej. W razi kradzieży należy niezwłocznie zawiadomić o tym osobę prowadzącą obiekt turystyczny.

Podstawa prawna

• Art. 426-428, 450-470 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA