Nieco jogi po pracy

Joga znakomicie poprawia stan ciała, umysłu i ducha, dlatego zapracowane osoby, spędzające wiele czasu za biurkiem, powinny zastanowić się nad tym rodzajem aktywności.

Dla osób prowadzących siedzący tryb życia najbardziej wskazana jest hatha joga, obejmująca różnorodne pozycje, zwane asanami. Przed przystąpieniem do ćwiczeń należy wyciszyć się wewnętrznie: usiąść w spokoju na kilka minut, zamknąć oczy, głęboko oddychać wciągając powietrze nosem i wydychając ustami. Następnie wykonuje się proste ćwiczenia rozluźniające, które służą jako rozgrzewka (bieg w miejscu, wymachy nogami, rękami).

Uspokajające asany

Teraz przychodzi czas na surynamasakaras, które są połączeniem pozycji fizycznych (asany) i ćwiczeń oddechowych (pranayamy). Ćwiczenia oddechowe wywierają korzystny wpływ na ciało (mięśnie, narządy trawienne, płuca, serce, mózg) oraz na umysł. Pierwsze stadium pranayamy polega na wdechu i wstrzymaniu oddechu. Potem następuje wydech. Takie ćwiczenie należy wykonać trzy razy. Podczas wykonywania tego rytuału powtarza się słowa, które ze względu na swe wibracje mają korzystny wpływ na zdrowie. Wymawiając na przykład słowo om, pobudzamy pracę płuc, serca i układu trawiennego.

Po czynnościach wstępnych wykonuje się asany, czyli charakterystyczne pozycje jogi, podczas których różne mięśnie są napinane i rozluźniane. Przynoszą one, w odróżnieniu od innych ćwiczeń fizycznych, uspokojenie, poprawę koncentracji oraz stanu zdrowia.

Istnieje 25 podstawowych asan (stojących, siedzących, w leżeniu na plecach, na brzuchu oraz odwróconych, jak świeca czy stanie na głowie). Pozycje lotosu lub diamentu są przeznaczone do medytacji, która zmniejsza napięcie psychiczne i poprawia pracę serca. Większość asan wykonuje się przez jedną minutę. Podczas jednej sesji jogi wykonuje się 15-30 pozycji.

Uzdrawianie ruchem

Większość ćwiczeń obejmuje duże grupy mięśni: rąk, nóg i brzucha. Mają uzdrawiającą moc, co potwierdzają także badania medyczne. Dzięki nim można kontrolować system nerwowy, pogłębić oddech, poprawić pracę serca, przemianę materii.

Kręgosłup: ćwiczenia zwiększają elastyczność oraz likwidują odczucia bólowe.

Ból: głębokie oddychanie oraz relaksacja pozwalają złagodzić przewlekły ból.

Stres: ćwiczenia pomagają rozluźnić się, łatwiej zredukować napięcie.

Kłopoty z krążeniem: dzięki jodze poprawia się wydolność płuc, obniża się ciśnienie krwi, zmniejsza szybkość tętna.

Problemy ze stawami: obolałe stawy są w sposób łagodny rozciągane, co pozwala na zwiększenie ich ruchomości.

Ważne przykazania

• Należy ćwiczyć codziennie przez sześć dni w tygodniu o tej samej porze (najlepiej rano, przed śniadaniem) przez co najmniej 10 minut, a raz w tygodniu - najlepiej pod okiem trenera przez 60-90 minut. Ubiór powinien być luźny.

• Nie należy jeść ani pić przez dwie godziny przed treningiem.

• Każdą sesję trzeba poprzedzić krótką rozgrzewką.

• Podczas ćwiczeń głęboko oddychamy (wciągamy powietrze nosem i wypuszczamy ustami).

• Jeżeli nie możemy wykonać jakiejś asany, pomińmy ją. Nie powinniśmy też trenować podczas choroby, zwłaszcza przebiegającej z gorączką, a kobiety podczas miesiączki powinny unikać stania na głowie. Zaprzestańmy też wykonywania ćwiczenia, jeżeli poczujemy ostry ból.

Ewa Nowacka

Infor.pl
Czy 03.11.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
02 lis 2024

Czy pirewsza niedziela listopada jest niedzielą handlową? Czy jeśli duże zakupy, to tylko dziś w sobotę 2 listopada, nie należy więc zwlekać, ale udać się do sklepu - adekwatnie do potrzeb związanych z brakami w lodówce czy spiżarni oraz korzyści oczekiwanych po oferowanych promocjach.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS
01 lis 2024

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Opłaty pobierane przez cmentarze nielegalne. Nekropolia mogą pobierać jedynie opłaty za pochówek. Przełomowy wyrok WSA w Olszynie
02 lis 2024

Organy samorządowe nie mogą ustanawiać (a cmentarze – na tej postawie) pobierać jakichkolwiek opłat, które są niezwiązane z pochówkiem zmarłych, tj. m.in. opłat za dochowanie zmarłego do już opłaconego grobu, wjazd na cmentarz i korzystanie z cmentarza – orzekł WSA w Olsztynie. Wyrok ten – z pewnością – będzie stanowił istotną informację dla wielu osób, które w związku ze Świętem Zmarłych, w najbliższych dniach, udadzą się na groby swoich bliskich. 

1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?
01 lis 2024

Kto otrzyma dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu? Należy się obok bonu energetycznego itp. świadczeń. Podwyżki cen energii elektrycznej to gorący temat. Teraz przybrał na sile w związku z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. Poszkodowani mogą liczyć na 1000 złotych dodatkowego wsparcia do zasiłku powodziowego  na pokrycie kosztów energii.

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać
01 lis 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać
31 paź 2024

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami
31 paź 2024

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Dłuższy urlop dla rodziców. Rząd wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie (ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu)
31 paź 2024

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej
31 paź 2024

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?
31 paź 2024

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

pokaż więcej
Proszę czekać...