REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poczucie wartości w pracy

Sylwia Szykuła
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z elementów budujących naszą wartość jest praca, którą wykonujemy. Umacnia naszą tożsamość, rozwija umiejętności i pozwala przebywać z ludźmi.  

REKLAMA

Praca to źródło satysfakcji i możliwości rozwoju. Sprawia, że planujemy naszą karierę, obieramy cele i staramy się je konsekwentnie osiągać. Praca buduje naszą tożsamość i sprawia, że mamy energię do działania w innych sferach życia. Zdarza się także, że praca wpływa na nas destruktywnie, bo przebywamy w miejscu i z ludźmi, których nie tolerujemy, a wykonywane obowiązki są nużące. W takiej sytuacji nasza samoocena będzie spadać, dlatego tak ważne jest odpowiedzenie sobie na pytania: dlaczego pracuję, czym jest dla mnie praca, i czy sprawia mi satysfakcję.

Praca może prowadzić do określonego celu lub być celem samym w sobie. Zazwyczaj obie te rzeczy się łączą. Zastanówmy się, czym jest dla nas obecne zajęcie, co wnosi do naszego życia, jaki poziom spełnienia ze sobą niesie, ile czasu zajmuje w ciągu doby. Poniżej prezentujemy częste stwierdzenia, które wiążemy z pracą. Spróbujmy je przeanalizować; pomoże to nam nazwać, zrozumieć i ewentualnie zmienić nasze zachowanie tak, abyśmy mogli poczuć się lepiej w miejscu pracy.

Lubię swoją firmę - jeżeli pracujemy w instytucji, której struktura i atmosfera są przyjazne, to automatycznie rodzą się w nas pozytywne emocje i chęć do wykonywania pracy. W innym przypadku towarzyszy nam gniew i frustracja, a co za tym idzie, obniżenie samooceny. Jeśli więc firma i otoczenie bardzo nam nie odpowiadają, a mamy możliwość zmiany pracy - nie zastanawiajmy się. Czasy, w których pracownik na długo związywał się z firmą, która nie spełniała jego oczekiwań, już minęły.

Czuję się potrzebny - opinia innych jest dla nas istotna, a więc poczucie, że jesteśmy kimś szczególnym, a nasza praca jest ważna, powodują lepsze samopoczucie.

Czuję się spełniony - tak się dzieje, gdy wykonywane obowiązki dostarczają nam satysfakcji i umożliwiają realizację stawianych celów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pracuję za godziwe pieniądze - pieniądze pozwalają na bardziej dostatnie życie i utwierdzają nas w przekonaniu, że jesteśmy w stanie wiele dokonać. Finanse to jeden z podstawowych atrybutów pracy. Dzięki nim możemy zapłacić rachunki, zaspokoić podstawowe potrzeby swoje i rodziny. Dobra płaca powoduje wyższą samoocenę.

Dobrze wykonuję swoje obowiązki i rozwijam się - te elementy udowadniają, że mamy zdolności organizacyjne i umiejętności, które pozwalają na sumienne wypełnianie zadań. Podnoszenie kwalifikacji sprawia, że bardziej wierzymy we własne możliwości, a cele, które pragniemy osiągać, stają się bliższe.

Nie pozwalam się wykorzystywać - należy pomagać innym, aby mogli dobrze wykonać swoją pracę, ale ciągłe wyręczanie rodzi w nas zniechęcenie. Potrzebujemy więcej asertywności, która sprawi, że inni bardziej nas będą szanować.

Układy i plotki nie są dla mnie - to dobrze świadczy o pracowniku i zwykle wychodzi mu na dobre.

Potrafię współpracować i szanuję innych - jeśli postępujesz etycznie, doceniasz pracę innych, działasz wspólnie, osiągając zamierzone cele, twoje poczucie wartości zwiększa się. Jesteś lubiany i szanowany.

Nie daję się ponosić emocjom - sytuacje w pracy zmuszają nas do różnych reakcji. Warto jednak zawsze panować nad sobą, zastanowić się zanim wypowiemy ostre słowa, ponieważ później będziemy tego żałować. Zachowania agresywne sprawią, że nie będziemy się czuć w pracy komfortowo.

Staram się redukować poziom stresu - to trudne, ale możliwe. Pewność siebie i spokój sprawią, że będziemy lepiej postrzegani przez innych. Najlepiej popracować nad większym dystansem do tego co się robi. Lepiej nam zrobi mniej zaangażowania emocjonalnego, przewartościowanie problemów, wyjaśnienie sprawy lub jej zignorowanie, jeśli nie jest istotna. Pomoże w tym umiejętność zrelaksowania się.

Żal i gniew są mi obce - negatywne emocje kumulują się i osłabiają naszą wewnętrzną siłę.

Niezależnie od sytuacji, zawsze wyrażam swoje zdanie - lepiej to robić z umiarem. Zbyt wiele słów często pogarsza sytuację. Nawet jeśli jesteśmy pewni swoich racji, zastanówmy się jak je dyplomatycznie przedstawić. Mówiąc bez ogródek o tym co czujemy i myślimy, nie zawsze budujemy swój korzystny wizerunek, który zaowocuje lepszym samopoczuciem.

Mam władzę i umiem ją wykorzystać - jeśli kierujemy personelem, róbmy to należycie: bądźmy uczciwi, sprawiedliwi, konsekwentni, kulturalni, zorganizowani, a możliwości decyzyjne wykorzystujmy w słusznych sprawach.

Nie przesadzam z przesiadywaniem w biurze i nie myślę o pracy, kiedy jestem poza nią - tak byłoby idealnie, aby zachować równowagę psychiczną, ale niekiedy jest to niemożliwe. Jeśli dobrze wykonujemy swoje obowiązki i zdarzy się, że pracujemy po godzinach nad określonym projektem, możemy poczuć się lepiej, ponieważ będziemy siebie postrzegać jako osobę odpowiedzialną i obowiązkową. Jeśli jednak każdy dzień wygląda w taki sposób, pora, aby to zmienić.

Jestem perfekcjonistą - trzeba dążyć do doskonałości, ale nie za wszelką cenę. Nie jesteśmy maszynami, które nie mają prawa popełniać błędów, wręcz przeciwnie, błędy mogą nas wiele nauczyć. Oczywiście, trzeba ich unikać, sumiennie wypełniając obowiązki, ale jeśli już błąd się wkradnie, to nie koniec świata.

Lubię spędzać wolny czas z kolegami z biura - takie wypady dostarczają z pewnością rozrywki, wzmacniają poczucie przynależności do zespołu, ale nie przesadzajmy z tą integracją. Jeśli za bardzo zgramy się z grupą pracowniczą, może nastąpić łączenie się w kliki i dojść do rozłamu w grupie.

W pracy zawsze ładnie wyglądam - odpowiedni ubiór i fryzura to impuls dla mózgu, że należy się dobrze czuć. Jeśli podobamy się sobie, nasz umysł też jest zadowolony z efektu. Warto więc zadbać o swój wygląd w pracy.

Nie tylko praca

Praca jest elementem życia, ale nie całym życiem. Trzeba o tym pamiętać, bowiem podporządkowanie życia wyłącznie pracy źle wpływa na nas i nasze otoczenie:

• brak uznania za pracę podkopuje nasze poczucie wartości,

• strata pracy potrafi zburzyć naszą tożsamość,

• pracoholizm sprawia, że zapominamy o bliskich ludziach i innych sferach działalności, np. hobby.

• podporządkowanie życia tylko pracy to problemy ze zdrowiem, rozpad związku, zbyt mało czasu spędzonego z dziećmi.

Wpadamy w błędne koło gdy źle układa nam się w pracy Ý emocje przenosimy do domu Ý jesteśmy źli, że w ten sposób postępujemy, a złość obniża naszą samoocenę Ý negatywne odczucia towarzyszą nam w pracy, a proces pogłębia się i powtarza.

Sylwia Szykuła

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA