REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poczucie wartości w pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Sylwia Szykuła
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z elementów budujących naszą wartość jest praca, którą wykonujemy. Umacnia naszą tożsamość, rozwija umiejętności i pozwala przebywać z ludźmi.  

REKLAMA

Praca to źródło satysfakcji i możliwości rozwoju. Sprawia, że planujemy naszą karierę, obieramy cele i staramy się je konsekwentnie osiągać. Praca buduje naszą tożsamość i sprawia, że mamy energię do działania w innych sferach życia. Zdarza się także, że praca wpływa na nas destruktywnie, bo przebywamy w miejscu i z ludźmi, których nie tolerujemy, a wykonywane obowiązki są nużące. W takiej sytuacji nasza samoocena będzie spadać, dlatego tak ważne jest odpowiedzenie sobie na pytania: dlaczego pracuję, czym jest dla mnie praca, i czy sprawia mi satysfakcję.

Praca może prowadzić do określonego celu lub być celem samym w sobie. Zazwyczaj obie te rzeczy się łączą. Zastanówmy się, czym jest dla nas obecne zajęcie, co wnosi do naszego życia, jaki poziom spełnienia ze sobą niesie, ile czasu zajmuje w ciągu doby. Poniżej prezentujemy częste stwierdzenia, które wiążemy z pracą. Spróbujmy je przeanalizować; pomoże to nam nazwać, zrozumieć i ewentualnie zmienić nasze zachowanie tak, abyśmy mogli poczuć się lepiej w miejscu pracy.

Lubię swoją firmę - jeżeli pracujemy w instytucji, której struktura i atmosfera są przyjazne, to automatycznie rodzą się w nas pozytywne emocje i chęć do wykonywania pracy. W innym przypadku towarzyszy nam gniew i frustracja, a co za tym idzie, obniżenie samooceny. Jeśli więc firma i otoczenie bardzo nam nie odpowiadają, a mamy możliwość zmiany pracy - nie zastanawiajmy się. Czasy, w których pracownik na długo związywał się z firmą, która nie spełniała jego oczekiwań, już minęły.

Czuję się potrzebny - opinia innych jest dla nas istotna, a więc poczucie, że jesteśmy kimś szczególnym, a nasza praca jest ważna, powodują lepsze samopoczucie.

Czuję się spełniony - tak się dzieje, gdy wykonywane obowiązki dostarczają nam satysfakcji i umożliwiają realizację stawianych celów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pracuję za godziwe pieniądze - pieniądze pozwalają na bardziej dostatnie życie i utwierdzają nas w przekonaniu, że jesteśmy w stanie wiele dokonać. Finanse to jeden z podstawowych atrybutów pracy. Dzięki nim możemy zapłacić rachunki, zaspokoić podstawowe potrzeby swoje i rodziny. Dobra płaca powoduje wyższą samoocenę.

Dobrze wykonuję swoje obowiązki i rozwijam się - te elementy udowadniają, że mamy zdolności organizacyjne i umiejętności, które pozwalają na sumienne wypełnianie zadań. Podnoszenie kwalifikacji sprawia, że bardziej wierzymy we własne możliwości, a cele, które pragniemy osiągać, stają się bliższe.

Nie pozwalam się wykorzystywać - należy pomagać innym, aby mogli dobrze wykonać swoją pracę, ale ciągłe wyręczanie rodzi w nas zniechęcenie. Potrzebujemy więcej asertywności, która sprawi, że inni bardziej nas będą szanować.

Układy i plotki nie są dla mnie - to dobrze świadczy o pracowniku i zwykle wychodzi mu na dobre.

Potrafię współpracować i szanuję innych - jeśli postępujesz etycznie, doceniasz pracę innych, działasz wspólnie, osiągając zamierzone cele, twoje poczucie wartości zwiększa się. Jesteś lubiany i szanowany.

Nie daję się ponosić emocjom - sytuacje w pracy zmuszają nas do różnych reakcji. Warto jednak zawsze panować nad sobą, zastanowić się zanim wypowiemy ostre słowa, ponieważ później będziemy tego żałować. Zachowania agresywne sprawią, że nie będziemy się czuć w pracy komfortowo.

Staram się redukować poziom stresu - to trudne, ale możliwe. Pewność siebie i spokój sprawią, że będziemy lepiej postrzegani przez innych. Najlepiej popracować nad większym dystansem do tego co się robi. Lepiej nam zrobi mniej zaangażowania emocjonalnego, przewartościowanie problemów, wyjaśnienie sprawy lub jej zignorowanie, jeśli nie jest istotna. Pomoże w tym umiejętność zrelaksowania się.

Żal i gniew są mi obce - negatywne emocje kumulują się i osłabiają naszą wewnętrzną siłę.

Niezależnie od sytuacji, zawsze wyrażam swoje zdanie - lepiej to robić z umiarem. Zbyt wiele słów często pogarsza sytuację. Nawet jeśli jesteśmy pewni swoich racji, zastanówmy się jak je dyplomatycznie przedstawić. Mówiąc bez ogródek o tym co czujemy i myślimy, nie zawsze budujemy swój korzystny wizerunek, który zaowocuje lepszym samopoczuciem.

Mam władzę i umiem ją wykorzystać - jeśli kierujemy personelem, róbmy to należycie: bądźmy uczciwi, sprawiedliwi, konsekwentni, kulturalni, zorganizowani, a możliwości decyzyjne wykorzystujmy w słusznych sprawach.

Nie przesadzam z przesiadywaniem w biurze i nie myślę o pracy, kiedy jestem poza nią - tak byłoby idealnie, aby zachować równowagę psychiczną, ale niekiedy jest to niemożliwe. Jeśli dobrze wykonujemy swoje obowiązki i zdarzy się, że pracujemy po godzinach nad określonym projektem, możemy poczuć się lepiej, ponieważ będziemy siebie postrzegać jako osobę odpowiedzialną i obowiązkową. Jeśli jednak każdy dzień wygląda w taki sposób, pora, aby to zmienić.

Jestem perfekcjonistą - trzeba dążyć do doskonałości, ale nie za wszelką cenę. Nie jesteśmy maszynami, które nie mają prawa popełniać błędów, wręcz przeciwnie, błędy mogą nas wiele nauczyć. Oczywiście, trzeba ich unikać, sumiennie wypełniając obowiązki, ale jeśli już błąd się wkradnie, to nie koniec świata.

Lubię spędzać wolny czas z kolegami z biura - takie wypady dostarczają z pewnością rozrywki, wzmacniają poczucie przynależności do zespołu, ale nie przesadzajmy z tą integracją. Jeśli za bardzo zgramy się z grupą pracowniczą, może nastąpić łączenie się w kliki i dojść do rozłamu w grupie.

W pracy zawsze ładnie wyglądam - odpowiedni ubiór i fryzura to impuls dla mózgu, że należy się dobrze czuć. Jeśli podobamy się sobie, nasz umysł też jest zadowolony z efektu. Warto więc zadbać o swój wygląd w pracy.

Nie tylko praca

Praca jest elementem życia, ale nie całym życiem. Trzeba o tym pamiętać, bowiem podporządkowanie życia wyłącznie pracy źle wpływa na nas i nasze otoczenie:

• brak uznania za pracę podkopuje nasze poczucie wartości,

• strata pracy potrafi zburzyć naszą tożsamość,

• pracoholizm sprawia, że zapominamy o bliskich ludziach i innych sferach działalności, np. hobby.

• podporządkowanie życia tylko pracy to problemy ze zdrowiem, rozpad związku, zbyt mało czasu spędzonego z dziećmi.

Wpadamy w błędne koło gdy źle układa nam się w pracy Ý emocje przenosimy do domu Ý jesteśmy źli, że w ten sposób postępujemy, a złość obniża naszą samoocenę Ý negatywne odczucia towarzyszą nam w pracy, a proces pogłębia się i powtarza.

Sylwia Szykuła

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

REKLAMA

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

REKLAMA

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA