Telefon bez podsłuchu

_ jn
rozwiń więcej
inforCMS
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak łatwo można podsłuchać rozmowę telefoniczną. Szczególnie duże straty może ponieść firma lub instytucja, kiedy dotyczy ona strategii czy choćby działań marketingowych.

Widok osoby rozmawiającej przez telefon w miejscach publicznych już nikogo nie dziwi i nie denerwuje. Swoboda, z jaką dzielimy się poufnymi informacjami przy świadkach, np. w pociągu, daje jednak do myślenia. Zasadniczo mało kto uważa na to, co mówi i kto tego przy okazji słucha. Skoro tak łatwo dzielimy się informacjami w miejscach publicznych, prawdopodobnie już bez oporów rozmawiamy na tematy zawodowe, często bardzo poufne, w pracy czy domu. I właśnie dlatego zabezpieczanie rozmów przed podsłuchami jest nieodzowne. Straty wynikające z przecieku informacji mogą być bowiem bardzo dotkliwe.

Jak działa podsłuch?

Treść rozmowy telefonicznej może być podsłuchana z wykorzystaniem urządzeń do przechwytywania sygnału GSM, bez konieczności montowania w telefonie dodatkowych urządzeń.

Użytkownik mobilny komunikuje się z systemem GSM za pośrednictwem stacji bazowych.

Przy nawiązywaniu połączenia z siecią GSM telefon jest odpowiednio autoryzowany w najbliższej stacji. To jest rozwiązanie względnie bezpieczne. Jeżeli jednak urządzenie do przechwytywania sygnału GSM (GSM Interceptor) znajdzie się w pobliżu osoby dzwoniącej, może dojść do połączenia właśnie z takim urządzeniem, które symuluje stację bazową. GSM Interceptor dopuści do połączenia z dowolnym telefonem komórkowym, który chce podsłuchać, i przekaże sygnał do właściwej stacji bazowej. W ten sposób można jednocześnie podsłuchiwać setki rozmów nawet w dużej odległości od urządzenia przechwytującego.

Jak uniknąć podsłuchów?

Najprostszą metodą zabezpieczenia jest szyfrowanie rozmów telefonicznych oraz SMS-ów. Na rynku dostępne są urządzenia wykorzystujące technologię CSD, ale słaba jakość połączeń, wysokie koszty użytkowania za granicą czy zakaz używania np. w USA mogą być przyczyną problemu użytkowników. Na innej technologii oparła się firma Safe-com. W aplikacjach nG SecurePhone+ i nG SecureServer technologia korzysta wyłącznie z uznanych protokołów szyfrujących (Diffie-Hellman i 256-bitowy AES). Aplikacja gwarantuje również bezpieczeństwo danych w telefonie. W przypadku kradzieży urządzenia poufne dane kontaktowe nie zostaną ujawnione, ponieważ lista dostępna w telefonie zawiera wyłącznie pseudonimy. Kanał danych dostępny jest we wszystkich sieciach telefonii komórkowej, dlatego aplikacje mogą być stosowane przez użytkowników wszystkich sieci. Dzięki wykorzystaniu Internetu gwarantowana jest stabilność połączenia, nawet jeśli użytkownik jest w ruchu. Rozmowy szyfrowane można przeprowadzać również z wykorzystaniem komputera. Umożliwia to aplikacja Voice-over-IP (dla systemów Windows XP/ Vista), która szyfruje rozmowy między urządzeniem przenośnym a komputerem.

Podsłuchiwać można każdego

Za pomocą urządzenia udającego stację bazową GSM, np. MISI - Catcher, do której logują się telefony komórkowe, można zlokalizować i podsłuchać każdy telefon. Dysponując dodatkowo zestawem do klonowania karty SIM (do kupienia w Internecie za niecałe 100 zł), można zdobyć całkowitą kontrolę nad dowolną komórką. Im więcej funkcji ma aparat, tym większe są możliwości inwigilacji.

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...