W poszukiwaniu fitness klubu
REKLAMA
REKLAMA
Wizyty w fitness klubie poprawiają kondycję i modelują sylwetkę. Osoba, która regularnie ćwiczy, bez zadyszki wchodzi po schodach na czwarte piętro. Ponadto podczas wysiłku fizycznego w organizmie wytwarza się serotonina, nazywana hormonem szczęścia, która wpływa na poprawę nastroju.
Jak więc znaleźć dobry fitness klub? Na co zwrócić szczególną uwagę, aby zainwestowane pieniądze przyniosły zysk w postaci lepszej kondycji.
Dobry klub poznaje się niemal wszystkimi zmysłami. Brud między kafelkami w łazience i kurz na podłodze czy nieprzyjemny zapach to nie najlepsza rekomendacja. Warto posłuchać również, co mówią na temat klubu stali bywalcy. A najlepiej wszystko sprawdzić osobiście, po prostu uczestnicząc w pojedynczych zajęciach.
Dobry fitness klub można poznać po:
• miłej, profesjonalnej obsłudze
• instruktorach z odpowiednimi kwalifikacjami
• urządzeniach do ćwiczeń w dobrym stanie
• pomieszczeniach z wentylacją
• oddzielnej szatni dla kobiet i mężczyzn
• czystej łazience z prysznicami
• obecności sauny
Dobry trener
REKLAMA
Ćwiczyć trzeba zawsze pod okiem trenera, który dopilnuje, czy robimy to prawidłowo. Od tego zależy właściwy efekt. Trenerem powinien być fachowiec, który pomoże ustalić program ćwiczeń, wykonywany przez najbliższe tygodnie i stworzy go zgodnie z naszymi oczekiwaniami (zrzucenie nadwagi, poprawa masy mięśniowej) oraz w zależności od naszego stanu zdrowia i związanych z tym ograniczeń (kłopoty z krążeniem, cukrzyca). Naszą kondycję sprawdzi poddając nas testowi na wydolność organizmu. Ten sprawdzian wykaże, jak pod wpływem wysiłku pracuje nasze serce. To bardzo ważne, jeśli chcemy, aby ćwiczenia nam pomagały, a nie szkodziły.
Najefektywniejszy program zakłada wizytę w klubie 2-3 razy w tygodniu. Jeśli ktoś chce uniknąć męskiego towarzystwa (trochę to krępuje w czasie skłonów i wymachów), może zapisać się na zajęcia przeznaczone tylko dla pań.
Ćwiczenia siłowe i aerobowe są stopniowo utrudniane, aby nie przeciążyć organizmu. Poza tym bóle mięśni (zakwasy powstające wskutek gromadzenia się w tkankach kwasu mlekowego) po pierwszych dniach intensywnych ćwiczeń mogłyby zniechęcić do dalszego wysiłku.
Co na siebie włożyć?
Chociaż do fitness klubu nie przychodzi się na pokaz mody, to jednak trzeba mieć odpowiedni strój. Nieważna jest firmowa metka, ale wygoda. Czy będzie to luźna koszulka trykotowa i spodnie od dresu, czy hit mody (obcisły top na ramiączkach i spodnie z długimi prostymi nogawkami), strój przede wszystkim nie powinien przeszkadzać w ćwiczeniach. Nadwagę można ukryć zakładając luźne spodnie od dresu i podkoszulek. Można się również w pasie przewiązać sportową bluzą.
Warto też zainwestować w sportowe buty z odpowiednio wyprofilowaną podeszwą i cholewkami zapewniającymi stabilność nogi. Takie buty ochronią ją przed urazami i przeciążeniem.
Oferta fitness klubów
Poszczególne programy ćwiczeń są tak skomponowane, aby poprawiać całą sylwetkę lub jej określone partie.
TBC (Total Body Conditioning) - ćwiczenia z obciążeniami na wszystkie partie ciała, często z wykorzystaniem przyborów (ciężarki, gumy)
Step - kombinacja kroków na stopniu (step), wzmacniająca dolne rejony ciała, często łączona z TBC
Spinning (Aerobiking) - intensywne zajęcia przy muzyce na rowerach stacjonarnych, wzmacniające przede wszystkim nogi i pośladki, wykonywane naprzemiennie z ćwiczeniami na inne części ciała
Streching - ćwiczenia rozciągająco-relaksujące
Tai-chi - chińska sztuka medytacji redukująca stres, polegająca na wykonywaniu harmonijnych, łagodnych ruchów
Joga - technika poprawiająca sprawność fizyczną i stan psychiczny
Box aerobik - intensywne ćwiczenia aerobowe z elementami kick-boxingu
Fat burning - 60-minutowy trening wspomagający spalanie tkanki tłuszczowej
BBS - ćwiczenia na brzuch, biodra i pośladki, zakończone strechingiem
Barbara Hubal
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.