Jest ratunek dla suchej skóry
REKLAMA
REKLAMA
Aby skończyły się problemy z nadmierną suchością skóry, przede wszystkim musisz ją natłuszczać i nawadniać. Głębokie nawilżenie naskórka daje stosowanie preparatów z ceramidami i NMF. Czynnikami, które zatrzymują wodę i wnikają w głąb naskórka, są też m.in. węglowodany, mocznik. Właściwości nawilżające i higroskopijne mają też kolagen, proteiny roślinne, kwas hialuronowy i chitozany, euceryna, wazelina. Tych substancji należy więc szukać w preparatach przeznaczonych dla suchej skóry.
Częste mycie skraca życie ?
Wręcz przeciwnie - tylko trzeba wiedzieć czym się myć. Tylko idealnie zdrowa skóra toleruje mydła alkaliczne, w przypadku skóry suchej, po ich użyciu dochodzi do nadmiernego wysuszenia naskórka. Dlatego do mycia ciała należy stosować tylko tzw. mydła bez mydła. Mogą być one w postaci przezroczystego żelu albo gęstej emulsji i powinny mieć dodatek środków natłuszczających lub nawilżających. Taki preparat powinien mieć na opakowaniu informację, że jest przeznaczony „do suchej skóry”. Środki te są najczęściej połączeniem żelu pod prysznic i kremu do pielęgnacji ciała. Dobrze, jeżeli mydła w płynie zawierają też czynniki zmiękczające wodę. Preparaty dla skóry suchej 2+1 nawilżają skórę, która po umyciu nie wymaga już stosowania balsamu natłuszczającego.
Opatrunek dla podrażnionej skóry
REKLAMA
Zaczerwienienia, podrażnienia, pieczenie to oznaki naruszenia bariery ochronnej skóry. Pozbawiona ochrony skóra staje się bardziej przepuszczalna i podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Aby o nią zadbać, należy zapewnić jej ochronę, najlepiej w postaci „opatrunku”. Tak właśnie działa balsam mineralny opracowany przez Laboratoria Vichy AQUALIA. Wytwarza on cieniutki film ochronny na powierzchni naskórka, a dzięki zawartości minerałów aktywnie nasyca skórę minerałami, aby ułatwić jej regenerację. Balsam mineralny AQUALIA został opracowany jako kosmetyk na dzień, krem na noc i maska, w zależności od indywidualnych potrzeb.
Caroline Debbasch, Dyrektor ds. Komunikacji Naukowej VICHY, mówi: Balsam tworzy barierę dla agresywnych czynników zewnętrznych, zatrzymuje w skórze wodę i minerały - składniki niezbędne do życia.
Do oczyszczania suchej skóry twarzy najlepiej zaś nadają się mleczka kosmetyczne z substancjami nawilżająco-odżywczymi oraz toniki bezalkoholowe wzbogacane wyciągami roślinnymi, np. aloesem, które działają nawilżająco, a do cery suchej i wrażliwej - toniki bezalkoholowe i bezzapachowe z dodatkiem witamin E i F oraz pantenolu. Twarz można myć też samą wodą, najlepiej przegotowaną lub oligoceńską oraz mineralną. Dobrze jest dodać do niej garść płatków owsianych.
Czego nie lubi sucha skóra?
• sauny
• gorących kąpieli
• opalania
• detergentów
• wiatru
• nagłych zmian temperatur
• przegrzanych pomieszczeń
• braku witamin A, B, C, E, nienasyconych kwasów tłuszczowych, mikroelementów
• picia mniej niż 1,5 l dziennie płynów
Przydatny peeling
Skórze suchej potrzebny jest też peeling, który oczyszcza skórę ze zrogowaciałych komórek i odświeża ją. Do wykonania peelingu w domu przeznaczone są specjalne preparaty złuszczające w kremie lub w żelu. Do suchej skóry nadają się te, które działają delikatniej (drobnoziarniste) oraz enzymatyczne. Preparaty na skórze rozprowadza się delikatnie wcierając lub pozostawiając je na skórze bez wcierania. Przy cerze suchej zabieg wykonuje się co 10-14 dni przez 2-3 minuty.
Ewa Nowacka
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.