REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prezent od firmy zawsze mile widziany

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Szafarz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prezenty lubimy wszyscy, dlatego odpowiednio dobrany podarunek potrafi wzmocnić wizerunek firmy w oczach klienta, a miły drobiazg podarowany pracownikowi wzmacnia jego poczucie wartości i poprawia nastrój.

Prezentów można, oczywiście, nie dawać ani klientom, ani pracownikom. W praktyce robi tak jednak niewiele firm. Mogąc bowiem wykorzystać pozytywną moc prezentu, trudno nie zdecydować się na taką możliwość. Prezent, nawet jeśli nie jest drogi, posiada wartość nie do przecenienia. Pokazuje bowiem, że osoba obdarowana jest dla przedsiębiorstwa cenna i wyjątkowa. Dlatego właśnie firmowe prezenty nigdy nie wyjdą z mody, a okazje do ich dawania nigdy się nie skończą. Nie ma się czemu dziwić - najlepsi klienci powinni być w jakiś sposób nagrodzeni, podobnie zresztą jak najlepsi pracownicy. Co, jak, gdzie, kiedy i w jakiej cenie pozostaje już inwencją zarządu i działu PR danej firmy.

Każda okazja jest dobra

Okazji do wręczania firmowych prezentów jest bardzo wiele. Oto niektóre z nich:

• święta,

• jubileusze firmy, zwłaszcza okrągłe (10, 15, 20 lat istnienia),

• rocznice nawiązania owocnej współpracy,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• osiągnięcie określonej liczby klientów,

• osiągnięcie określonego poziomu sprzedaży,

• pomyślne zakończenie ważnego projektu,

• szybki rozwój firmy,

• otwarcie nowego oddziału/przedstawicielstwa,

• wypuszczenie na rynek nowego produktu,

• otrzymanie prestiżowej nagrody,

• pomyślne wdrożenie systemu jakości, zintegrowanego systemu zarządzania produkcją, systemu do zarządzania relacjami z klientem,

• przeprowadzka do nowej, luksusowej siedziby.

Język gestów

REKLAMA

Nierzadko o wiele ważniejszy od samego prezentu jest sposób jego wręczenia. Liczy się to, kim jest osoba, która prezent daje, ton jej głosu, gesty, wypowiedziane przy tej okazji słowa. Gdy najlepszemu kontrahentowi podarunek wręcza sam prezes firmy, wówczas zachowana jest wysoka ranga tego wydarzenia. Tymczasem ten sam prezent wysłany pocztą, z pewnością zostałby odebrany bardziej obojętnie.

Podobnie jest w przypadku pracowników. Jeżeli na firmowej wigilii prezenty wręcza sam szef, jednocześnie składając życzenia i personalnie odnosząc się do każdego pracownika, to cały zespół i każdy pracownik z osobna czuje się odpowiednio doceniony. Gdyby natomiast te same prezenty kazano odebrać pracownikom w sekretariacie lub na portierni, polecając im jednocześnie podpisać się na imiennej liście, wówczas efekt byłby przeciwny.

Dlatego - jak podkreślają psychologowie - nieważny jest podarunek, ważna jest natomiast intencja, sposób dawania, postawa dającego oraz odpowiednia oprawa całej sytuacji. Warto więc pamiętać, że tak naprawdę nie dajemy samej rzeczy, lecz razem z nią przekazujemy nasze zainteresowanie, wdzięczność, życzliwość, radość. W przypadku firmowych prezentów nie jest inaczej.

Kto powinien wręczać prezent?

Aby prezent spełnił swoją rolę, powinien być wręczony przez odpowiednią osobę. Przyjęło się więc, by dawać prezenty w następujących kombinacjach:

• prezes firmy - prezesowi firmy będącej najlepszym kontrahentem,

• prezes firmy - dyrektorowi zarządzającemu oddziałem,

• prezes firmy - kierownikom najwyższego szczebla,

• kierownicy działów - swoim podwładnym,

• szef działu marketingu - cenionym klientom,

• szef działu marketingu - cenionym kooperantom,

• pracownik współpracujący z klientem zewnętrznym przy danym projekcie - temu klientowi (gdyż znają się osobiście, a dla klienta ten właśnie pracownik jest reprezentantem firmy i jej najlepszą wizytówką).

Jeśli nie planujemy wręczać prezentów w ten sposób, lepiej nie marnować na nie pieniędzy; wystarczy zamówić najtańsze gadżety, gdyż nasz podarunek i tak nie zostanie dobrze przyjęty.

Co dajemy?

REKLAMA

To pytanie pojawia się najczęściej, choć jednocześnie wszyscy doskonale wiedzą, że nie ma jednego kanonu firmowych prezentów. Wszystko zależy od naszej inwencji i pomysłowości. Choć, oczywiście, pewne przedmioty są w pewnych sytuacjach bardziej popularne od innych.

Na przykład na spotkaniu biznesowym prezes dużej korporacji wręczy w dowód uznania prezesowi firmy kooperującej drogie wino z dedykacją, ekskluzywny zestaw przyborów do pisania opatrzony logo korporacji lub obraz namalowany przez artystę, nad którym sprawuje ona mecenat. Inne popularne prezenty dla klientów to organizery, kalendarze książkowe i ścienne, kalkulatory, pióra, długopisy, kubki, filiżanki, plecaki czy czapki.

Natomiast prezenty dla pracowników firmy to najczęściej paczki na święta, paczki mikołajkowe, bony towarowe do supermarketów, bilety do teatru i na koncerty, karnety na siłownię, basen lub spa, książki, albumy, ale również wino czy droga kawa.

Małgorzata Szafarz

Portal biurowy Nowebiuro.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwie wdowy. Tylko jedno świadczenie. Wdowa 42 lata. 4 małoletnich dzieci. Nie wyszła za mąż po raz drugi. W czym jest gorsza od wdowy od wieku 55 lat?

Publikujemy kolejny list czytelniczki z apelem o zmianę (albo zniesienie) limitów wieku w rencie wdowiej - 60 lat dla mężczyzny i 55 lat dla kobiety.

4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

Samochód w firmie. Teraz Ford Transit we flocie Truck Care: 20 modeli z zabudową izotermiczną na wynajem krótkoterminowy

Truck Care firma oferująca kompleksowy wynajem pojazdów użytkowych zdecydowała się na powiększenie swojej floty wynajmu krótkoterminowego o kolejne Fordy. Tym razem wybór padł na 20 Transitów z zabudową izotermiczną. Zamówione samochody trafią do oferty najmu krótkoterminowego.

Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

REKLAMA

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Osoby z niepełnosprawnościami. Co może się zmienić w 2026 r.? [FAQ]

Co już wiemy o projektach ustaw kierowanych do osób z niepełnosprawnościami? Czy w 2026 r. wzrosną kwoty świadczeń? Prezentujemy odpowiedzi na ważne pytania. Pamiętajmy, iż aktualne przepisy mogą się jeszcze zmienić, o czym będziemy informowali na bieżąco.

Stopy procentowe NBP w dół o 0,5% w maju, w sumie 1-1,25% do końca 2025 roku. Taki scenariusz proponuje członek RPP Przemysław Litwiniuk

Są warunki do obniżki stóp proc. o 50 pb. (punktów bazowych) na posiedzeniu RPP w maju, kolejne cięcia możliwe byłyby na jesieni, w całym 2025 r. łącznie o 100-125 pb. - uważa członek RPP Przemysław Litwiniuk. Jak poinformował 24 kwietnia 2025 r., jeżeli na majowym posiedzeniu RPP nie padnie wniosek o obniżkę stóp, to złoży go sam.

Na to wychodzi, że na życzenie ZUS, mąż powinien wstać i umrzeć ponownie. Według nowych przepisów byłam zbyt młoda, kiedy mąż zmarł

Taki smutny wniosek czytelniczki o rencie wdowiej. Kolejne apele osób wykluczonych z tego nowego świadczenia (pierwsze wypłaty w lipcu 2025 r.). Śmierć nastąpiła za wcześnie.Takie kryterium prawne wprowadzili rząd i Sejm - limit wieku wdowy (55 lat) albo wdowca (60 lat) okazuje się kryterium dyskryminacyjnym. Warunkiem przyznania renty jest to, aby śmierć małżonka nastąpiła wtedy, gdy drugi małżonek przekracza te limity wieku. Zasada ta jest niezrozumiała dla wdów i wdowców.

REKLAMA

Cyfrowe prawo jazdy: nadchodzą rewolucyjne zmiany dla kierowców w UE [Nowe przepisy]

Będzie cyfrowe prawo jazdy. Nadchodzą rewolucyjne zmiany w przepisach dla kierowców UE. Utrata prawa jazdy w jednym państwie rozciąga się na całą Unię Europejską. 17-letni kierowcy będą jeździli z opiekunami. Początkujący kierowcy otrzymają wyższe kary za łamanie przepisów. Co jeszcze się zmieni? Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Z aplikacją mObywatel na wybory prezydenckie. Warto skorzystać z e-usługi Wybory

Aplikacja mObywatel odegra istotną rolę w nadchodzących wyborach prezydenckich. Użytkownicy mogą za jej pomocą sprawdzić miejsce głosowania, dodać termin wyborów do kalendarza, a przede wszystkim potwierdzić swoją tożsamość w lokalu wyborczym.

REKLAMA