Dłonie na pokaz

Ewa Nowacka
rozwiń więcej
Praca biurowa eksponuje ręce, powinniśmy więc szczególnie dbać o ich wygląd. Nie powinniśmy zapominać o paznokciach, są one wizytówką naszych dłoni.

Zabiegi pielęgnacyjne najlepiej zacząć od kąpieli dłoni w ciepłej wodzie z kilkoma kroplami oliwy lub aromatycznego olejku, na przykład różanego. Następnie pokrywamy ręce peelingiem w kremie. Na tak oczyszczoną skórę nakładamy maseczkę, która działa intensywniej niż kremy czy preparat w ampułkach lub po prostu grubą warstwę kremu odżywczego albo nawilżającego.

Nie zapominajmy o paznokciach! Im również należy się specjalna ochrona.

Paznokcie są wizytówką dłoni. Przy słabych i łamiących się paznokciach warto każdego dnia przed snem wmasować w nie porcję oliwki. Płytkę paznokciową wzmacniają też „naparstki” z wosku. Płynny wosk rozgrzewamy w gorącej wodzie i wkładamy do niego palce, tak, aby powstały naparstki. Powinno się je trzymać przez kilka godzin. Istnieją też gotowe kosmetyki działające ochronnie i wzmacniająco na paznokcie. Godne polecenia są specjalne lakiery utwardzające płytkę paznokciową, odżywki wzmacniające i odżywiające paznokcie oraz zapobiegające ich pękaniu. Można też użyć sztyftu utwardzającego końcówki paznokci. Pomocne są też kremy do rąk i paznokci, które zapobiegają kruchości i rozdwajaniu się płytki paznokciowej.

Co jeść, aby zachować mocne paznokcie

Dla mocnych paznokci wskazana jest w diecie:.

• witamina B2 - przeciwdziała łamaniu się paznokci i pękaniu skóry, (drożdże, podroby, mleko i nabiał), H (biotyna) - zapobiega rozdwajaniu się paznokci (drożdże, czekolada, podroby, żółtka jaj, mleko),

• mikroelementy - krzem wzmacnia paznokcie (skrzyp, zielony groszek), siarka zapobiega łamliwości paznokci, żelazo zapobiega rozdwajaniu paznokci (wątróbka, drób, ryby, jaja); rozszczepianiu się paznokci zapobiega przyjmowanie wysokich dawek beta-karotenu i witaminy B kompleks, natomiast kruche paznokcie wzmacnia przyjmowanie żelaza i cynku.

Manikiur w domu

Pełny manikiur w gabinecie kosmetycznym (z wycinaniem skórek) można robić tylko od czasu do czasu, przed wielkim wyjściem. Wycinania skórek w domu lepiej nie robić, chyba że się ma dużą wprawę oraz ostre cążki. Zwykle wystarczy jednak regularne zmiękczanie i odsuwanie skórek, opiłowanie i polerowanie płytki paznokciowej oraz stosowanie dobrych preparatów do pielęgnacji i upiększania paznokci. Aby pielęgnować paznokcie w domu, warto stosować preparat do odsuwania skórek, na przykład Cuticle Remover Gel (Oriflame). Musimy również zaopatrzyć się w drewniany lub plastikowy patyczek do odsuwania skórek oraz dobry pilniczek do paznokci z polerką.

Oszukać metrykę

• Prace domowe, na przykład zmywanie, zawsze wykonywać w rękawiczkach.

• Po każdym umyciu rąk nakładać na nie krem pielęgnacyjny.

• Raz na 7-10 dni robić peeling. Po nałożeniu preparatu, wciera się go ruchami okrężnymi przez 3-5 minut w lekko wilgotną skórę, a następnie spłukuje się wodą. Potem należy nałożyć na dłonie grubą warstwę kremu odżywczego.

• Dobre są kąpiele dłoni w ciepłej oliwie z dodatkiem soku z cytryny. Trzeba podgrzać oliwkę, dodać do niej sok z połowy cytryny i zanurzyć w niej dłonie na 20 minut, a potem osuszyć je papierową serwetką.

• Wziąć pół szklanki śmietany i dodać do niej 5 kropli olejku różanego lub z drzewa sandałowego, a następnie wlać to wszystko do miseczki z ciepłą wodą. Moczyć ręce przez ok. 20 minut.

• Jeżeli ręce łatwo marzną, warto moczyć je w gorącym naparze z kory dębu, skrzypu polnego i pokrzywy (zioła mieszamy w równych częściach i wykorzystujemy 1 łyżkę mieszanki na szklankę wody).

• Do usuwania plam na dłoniach służą specjalne kremy wybielające, na przykład krem firmy Drula likwidujący przebarwienia. Trzeba też chronić dłonie przed słońcem.

Manikiur zaczynamy od zmycia starego lakieru zmywaczem do paznokci (najlepiej bez acetonu z witaminami). Paznokcie opiłowujemy pilniczkiem i delikatnie polerujemy, tak aby krawędzie płytek były gładkie. To gwarantuje, że paznokcie będą bardziej odporne na zadarcia i rozdwajanie. Teraz moczymy dłonie przez 10 minut w ciepłej wodzie z mydłem w płynie. Po ich osuszeniu smarujemy skórki żelem do zmiękczania, czekamy kilka minut, a następnie dokładnie odsuwamy skórki patyczkiem i oczyszczamy miejsca tuż pod płytką paznokciową. Potem trzeba umyć dłonie, aby usunąć resztki żelu do skórek, dokładnie je osuszyć i wmasować krem do pielęgnacji dłoni i paznokci.

Koniecznym etapem pielęgnacji jest lakierowanie. Polakierowana płytka paznokciowa jest bardziej odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, na przykład detergentów. Używajmy lakierów o elastycznej formule, najlepiej z dodatkiem żywic akrylowych, krzemu lub innych substancji utrwalających i pielęgnacyjnych jak ceramidy czy wapń. Lakierowanie paznokci zaczynamy od pociągnięcia płytki lakierem podkładowym, a następnie malujemy paznokcie powłoką kolorową. Aby przyspieszyć wyschnięcie i utwardzenie, możemy użyć „wysuszacza” lakieru lub tzw. fiksatora, który przedłuża trwałość i połysk powłoki kolorowej oraz zabezpiecza krawędzie przed odpryskiwaniem.

Złamany paznokieć

Jeżeli to się przydarzyło, trzeba wyrównać końcówkę i wypolerować krawędź. Można użyć też specjalnego kleju do paznokci. Pęknięte i rozdwojone paznokcie naprawia też Nail Repair Pen. Uszkodzoną płytkę można odtworzyć za pomocą modelowania masą akrylową u manicurzystki.

Skórze dłoni dobrze zrobią specjalistyczne zabiegi u kosmetyczki, co najmniej raz w miesiącu. Po dokładnym zmyciu skóry kosmetyczka wykonuje peeling, następnie masaż kremem odżywczym, polegający na nakładaniu odpowiedniej maseczki, a na nią ciepłej parafiny na 15-20 minut. Pod wpływem ciepła wytwarzanego przez parafinę maseczka jest wchłonięta, a skóra rąk staje się gładka, odżywiona i zregenerowana dzięki witaminom zawartym w parafinie.

Ewa Nowacka

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...