REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dłonie na pokaz

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Nowacka

REKLAMA

REKLAMA

Praca biurowa eksponuje ręce, powinniśmy więc szczególnie dbać o ich wygląd. Nie powinniśmy zapominać o paznokciach, są one wizytówką naszych dłoni.

Zabiegi pielęgnacyjne najlepiej zacząć od kąpieli dłoni w ciepłej wodzie z kilkoma kroplami oliwy lub aromatycznego olejku, na przykład różanego. Następnie pokrywamy ręce peelingiem w kremie. Na tak oczyszczoną skórę nakładamy maseczkę, która działa intensywniej niż kremy czy preparat w ampułkach lub po prostu grubą warstwę kremu odżywczego albo nawilżającego.

Nie zapominajmy o paznokciach! Im również należy się specjalna ochrona.

Paznokcie są wizytówką dłoni. Przy słabych i łamiących się paznokciach warto każdego dnia przed snem wmasować w nie porcję oliwki. Płytkę paznokciową wzmacniają też „naparstki” z wosku. Płynny wosk rozgrzewamy w gorącej wodzie i wkładamy do niego palce, tak, aby powstały naparstki. Powinno się je trzymać przez kilka godzin. Istnieją też gotowe kosmetyki działające ochronnie i wzmacniająco na paznokcie. Godne polecenia są specjalne lakiery utwardzające płytkę paznokciową, odżywki wzmacniające i odżywiające paznokcie oraz zapobiegające ich pękaniu. Można też użyć sztyftu utwardzającego końcówki paznokci. Pomocne są też kremy do rąk i paznokci, które zapobiegają kruchości i rozdwajaniu się płytki paznokciowej.

Co jeść, aby zachować mocne paznokcie

Dla mocnych paznokci wskazana jest w diecie:.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• witamina B2 - przeciwdziała łamaniu się paznokci i pękaniu skóry, (drożdże, podroby, mleko i nabiał), H (biotyna) - zapobiega rozdwajaniu się paznokci (drożdże, czekolada, podroby, żółtka jaj, mleko),

• mikroelementy - krzem wzmacnia paznokcie (skrzyp, zielony groszek), siarka zapobiega łamliwości paznokci, żelazo zapobiega rozdwajaniu paznokci (wątróbka, drób, ryby, jaja); rozszczepianiu się paznokci zapobiega przyjmowanie wysokich dawek beta-karotenu i witaminy B kompleks, natomiast kruche paznokcie wzmacnia przyjmowanie żelaza i cynku.

Manikiur w domu

Pełny manikiur w gabinecie kosmetycznym (z wycinaniem skórek) można robić tylko od czasu do czasu, przed wielkim wyjściem. Wycinania skórek w domu lepiej nie robić, chyba że się ma dużą wprawę oraz ostre cążki. Zwykle wystarczy jednak regularne zmiękczanie i odsuwanie skórek, opiłowanie i polerowanie płytki paznokciowej oraz stosowanie dobrych preparatów do pielęgnacji i upiększania paznokci. Aby pielęgnować paznokcie w domu, warto stosować preparat do odsuwania skórek, na przykład Cuticle Remover Gel (Oriflame). Musimy również zaopatrzyć się w drewniany lub plastikowy patyczek do odsuwania skórek oraz dobry pilniczek do paznokci z polerką.

Oszukać metrykę

• Prace domowe, na przykład zmywanie, zawsze wykonywać w rękawiczkach.

• Po każdym umyciu rąk nakładać na nie krem pielęgnacyjny.

• Raz na 7-10 dni robić peeling. Po nałożeniu preparatu, wciera się go ruchami okrężnymi przez 3-5 minut w lekko wilgotną skórę, a następnie spłukuje się wodą. Potem należy nałożyć na dłonie grubą warstwę kremu odżywczego.

• Dobre są kąpiele dłoni w ciepłej oliwie z dodatkiem soku z cytryny. Trzeba podgrzać oliwkę, dodać do niej sok z połowy cytryny i zanurzyć w niej dłonie na 20 minut, a potem osuszyć je papierową serwetką.

• Wziąć pół szklanki śmietany i dodać do niej 5 kropli olejku różanego lub z drzewa sandałowego, a następnie wlać to wszystko do miseczki z ciepłą wodą. Moczyć ręce przez ok. 20 minut.

• Jeżeli ręce łatwo marzną, warto moczyć je w gorącym naparze z kory dębu, skrzypu polnego i pokrzywy (zioła mieszamy w równych częściach i wykorzystujemy 1 łyżkę mieszanki na szklankę wody).

• Do usuwania plam na dłoniach służą specjalne kremy wybielające, na przykład krem firmy Drula likwidujący przebarwienia. Trzeba też chronić dłonie przed słońcem.

REKLAMA

Manikiur zaczynamy od zmycia starego lakieru zmywaczem do paznokci (najlepiej bez acetonu z witaminami). Paznokcie opiłowujemy pilniczkiem i delikatnie polerujemy, tak aby krawędzie płytek były gładkie. To gwarantuje, że paznokcie będą bardziej odporne na zadarcia i rozdwajanie. Teraz moczymy dłonie przez 10 minut w ciepłej wodzie z mydłem w płynie. Po ich osuszeniu smarujemy skórki żelem do zmiękczania, czekamy kilka minut, a następnie dokładnie odsuwamy skórki patyczkiem i oczyszczamy miejsca tuż pod płytką paznokciową. Potem trzeba umyć dłonie, aby usunąć resztki żelu do skórek, dokładnie je osuszyć i wmasować krem do pielęgnacji dłoni i paznokci.

Koniecznym etapem pielęgnacji jest lakierowanie. Polakierowana płytka paznokciowa jest bardziej odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, na przykład detergentów. Używajmy lakierów o elastycznej formule, najlepiej z dodatkiem żywic akrylowych, krzemu lub innych substancji utrwalających i pielęgnacyjnych jak ceramidy czy wapń. Lakierowanie paznokci zaczynamy od pociągnięcia płytki lakierem podkładowym, a następnie malujemy paznokcie powłoką kolorową. Aby przyspieszyć wyschnięcie i utwardzenie, możemy użyć „wysuszacza” lakieru lub tzw. fiksatora, który przedłuża trwałość i połysk powłoki kolorowej oraz zabezpiecza krawędzie przed odpryskiwaniem.

Złamany paznokieć

Jeżeli to się przydarzyło, trzeba wyrównać końcówkę i wypolerować krawędź. Można użyć też specjalnego kleju do paznokci. Pęknięte i rozdwojone paznokcie naprawia też Nail Repair Pen. Uszkodzoną płytkę można odtworzyć za pomocą modelowania masą akrylową u manicurzystki.

Skórze dłoni dobrze zrobią specjalistyczne zabiegi u kosmetyczki, co najmniej raz w miesiącu. Po dokładnym zmyciu skóry kosmetyczka wykonuje peeling, następnie masaż kremem odżywczym, polegający na nakładaniu odpowiedniej maseczki, a na nią ciepłej parafiny na 15-20 minut. Pod wpływem ciepła wytwarzanego przez parafinę maseczka jest wchłonięta, a skóra rąk staje się gładka, odżywiona i zregenerowana dzięki witaminom zawartym w parafinie.

Ewa Nowacka

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

REKLAMA

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

REKLAMA

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA