REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyjeżdżając za granicę pamiętaj o EKUZ

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bartłomiej Sikora
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wybierając się na zagraniczne wojaże pamiętaj o wyrobieniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. W razie wypadku lub nagłej choroby gwarantuje ona niezbędny dostęp do świadczeń zdrowotnych.

Dokumentem uprawniającym do skorzystania w nagłych przypadkach z bezpłatnych usług medycznych za granicą jest karta EKUZ. Przy planowanym leczeniu niezbędne jest posiadanie formularza E-112.

W razie nieszczęśliwego wypadku lub nagłej choroby EKUZ gwarantuje niezbędny dostęp do świadczeń zdrowotnych w takim zakresie, który umożliwi kontynuowanie zaplanowanego pobytu, bez konieczności jego przerywania i powrotu do kraju. W sytuacji, w której ubezpieczony planuje przeprowadzenie leczenia lub badań diagnostycznych poza granicami kraju, aby uzyskać możliwość bezpłatnego leczenia, powinien uzyskać przed podjęciem takiego leczenia zgodę prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

EKUZ - tylko na wniosek

Karta EKUZ wydawana jest wyłącznie na wniosek osoby uprawnionej do jej otrzymania. Prawo do otrzymania karty zaś mają osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia, jak również członkowie rodziny ubezpieczonego.

Prawo do otrzymania karty mają ponadto:

• osoby posiadające miejsce zamieszkania na terenie Polski, które nie ukończyły 18. roku życia,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• nieubezpieczone kobiety w okresie ciąży, porodu i połogu posiadające obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania na terytorium Polski,

• osoby spełniające kryteria dochodowe i posiadające decyzję wójta (burmistrza, prezydenta) gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania.

Wniosek o wydanie karty składa się do regionalnego oddziału NFZ właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy. Do wniosku (którego druk można pobrać ze strony www.nfz.gov.pl) należy dołączyć dowód ubezpieczenia zdrowotnego (np. książeczkę ubezpieczeniową, druk ZUS RMUA). Wyrobienie karty jest bezpłatne.

Okres ważności karty

Co do zasady karta EKUZ jest wydawana niezwłocznie po otrzymaniu przez oddział NFZ stosownego wniosku (pod warunkiem że nie zachodzą wątpliwości w kwestii opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne). Z reguły następuje to w ciągu jednego dnia, sporadycznie (w okresach wakacji lub ferii zimowych) termin ten może ulec nieznacznemu wydłużeniu (do około 3 dni).

W przypadku:

• osób zatrudnionych i wykonujących własną działalność - EKUZ jest wydawana na okres nieprzekraczający 2 miesięcy, licząc od końca miesiąca, za który została odprowadzona ostatnia składka na ubezpieczenie zdrowotne,

• bezrobotnych - EKUZ jest wydawana na okres 30 dni,

• uczniów - EKUZ jest wydawana na okres do końca roku szkolnego,

• studentów - EKUZ jest wydawana na okres do końca roku akademickiego,

• emerytów - EKUZ jest wydawana na okres 5 lat.

W sytuacji, w której ubezpieczony przed wyjazdem nie wystąpił o wystawienie karty, powinien skontaktować się telefonicznie, faksem lub za pośrednictwem osoby pozostającej w kraju z właściwym ze względu na miejsce zamieszkania oddziałem NFZ. W takim przypadku NFZ wydaje certyfikat zastępczy i wysyła go pocztą pod wskazany adres (w nagłych przypadkach - faksem).

Do czego uprawnia karta?

Karta uprawnia do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej tylko w tych zakładach opieki zdrowotnej, które działają w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia.

Nie oznacza to jednak, że ubezpieczony nie musi liczyć się z poniesieniem pewnych kosztów leczenia w zagranicznej placówce medycznej. Kwestia odpłatności (oraz jej wysokości) uzależniona jest od tego, w jakim kraju znajduje się ubezpieczony. W poszczególnych krajach Unii Europejskiej wewnętrzne przepisy dotyczące ochrony zdrowia różnie regulują kwestię odpłatności za świadczone przez publiczne placówki zdrowotne usługi medyczne. Dla przykładu należy wskazać, że w Niemczech za wizytę u lekarza rodzinnego należy zapłacić kwotę około 10 euro.

WaŻne!

W przypadku gdy zakład opieki zdrowotnej zażąda od ubezpieczonego, który posiada EKUZ, wniesienia dodatkowej opłaty, za świadczenia, które nie są objęte takimi opłatami, ubezpieczony po powrocie do kraju może ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów od NFZ.

W tym celu niezbędne będzie jednak wykazanie się przez ubezpieczonego rachunkami potwierdzającymi poniesione wydatki.

Należy pamiętać, że karta EKUZ nie zapewnia bezpłatnego leczenia w prywatnych przychodniach i szpitalach.

Planowane leczenie za granicą

W celu uzyskania zgody na przeprowadzenie leczenia lub badań diagnostycznych poza granicami kraju konieczne jest złożenie wniosku do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o przeprowadzenie leczenia lub badań diagnostycznych albo kontynuację leczenia lub badań diagnostycznych poza granicami kraju oraz pokrycie kosztów transportu za pośrednictwem właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ.

Osoby, które poddały się leczeniu przed uzyskaniem zgody prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, zobowiązane są do pokrycia kosztów leczenia we własnym zakresie.

Należy podkreślić, że część wniosku wypełniana jest przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego - specjalistę właściwej dziedziny medycyny, posiadającego tytuł naukowy profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego nauk medycznych. Lekarz uzupełnia informacje dotyczące rozpoznania klinicznego choroby, jej przebiegu oraz aktualnego stanu zdrowia ubezpieczonego. Wskazuje również cel wyjazdu i przewidywany sposób leczenia za granicą oraz placówkę opieki medycznej wraz z uzasadnieniem swojego wyboru. Lekarz potwierdza ponadto we wniosku, że wnioskowane leczenie nie jest przeprowadzane w kraju, a udzielenie tego świadczenia jest niezbędne w celu ratowania życia lub poprawy stanu zdrowia oraz wskazuje termin, w jakim leczenie powinno być przeprowadzone.

Wnioskodawca przekazuje do oddziału wojewódzkiego:

• uzupełniony odpowiednio wniosek (część II wniosku powinna być przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego na język urzędowy państwa, w którym ma zostać udzielone świadczenie, lub na język angielski),

• kopię dokumentacji medycznej w zakresie objętym wnioskiem.

Oddział Wojewódzki NFZ w przypadku wydania zgody przez prezesa NFZ na przeprowadzenie leczenia za granicą wypełnia i poświadcza w 2 egzemplarzach odpowiednie zaświadczenie (formularz E-112) i przekazuje go osobie składającej wniosek.

Ubezpieczony, który udaje się na zagraniczne leczenie do innego państwa członkowskiego UE, zobowiązany jest do zabrania ze sobą oryginału formularza E-112 wraz z tłumaczeniem II części wniosku.

Bartłomiej Sikora 

Podstawa prawna:

• art. 2 ust. 1, art. 51-54 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.),

• zarządzenie nr 100/2005 Prezesa NFZ z 23 listopada 2005 r. w sprawie określenia terminów ważności Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz Certyfikatu Tymczasowo Zastępującego Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego,

• rozporządzenie Ministra Zdrowia z 27 grudnia 2007 r. w sprawie wniosku o leczenie lub badania diagnostyczne poza granicami kraju oraz pokrycie kosztów transportu (DzU nr 249, poz. 1867 ze zm.).

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary nawet do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

REKLAMA

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

REKLAMA