REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyjeżdżając za granicę pamiętaj o EKUZ

Bartłomiej Sikora
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wybierając się na zagraniczne wojaże pamiętaj o wyrobieniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. W razie wypadku lub nagłej choroby gwarantuje ona niezbędny dostęp do świadczeń zdrowotnych.

Dokumentem uprawniającym do skorzystania w nagłych przypadkach z bezpłatnych usług medycznych za granicą jest karta EKUZ. Przy planowanym leczeniu niezbędne jest posiadanie formularza E-112.

W razie nieszczęśliwego wypadku lub nagłej choroby EKUZ gwarantuje niezbędny dostęp do świadczeń zdrowotnych w takim zakresie, który umożliwi kontynuowanie zaplanowanego pobytu, bez konieczności jego przerywania i powrotu do kraju. W sytuacji, w której ubezpieczony planuje przeprowadzenie leczenia lub badań diagnostycznych poza granicami kraju, aby uzyskać możliwość bezpłatnego leczenia, powinien uzyskać przed podjęciem takiego leczenia zgodę prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

EKUZ - tylko na wniosek

Karta EKUZ wydawana jest wyłącznie na wniosek osoby uprawnionej do jej otrzymania. Prawo do otrzymania karty zaś mają osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia, jak również członkowie rodziny ubezpieczonego.

Prawo do otrzymania karty mają ponadto:

• osoby posiadające miejsce zamieszkania na terenie Polski, które nie ukończyły 18. roku życia,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• nieubezpieczone kobiety w okresie ciąży, porodu i połogu posiadające obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania na terytorium Polski,

• osoby spełniające kryteria dochodowe i posiadające decyzję wójta (burmistrza, prezydenta) gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania.

Wniosek o wydanie karty składa się do regionalnego oddziału NFZ właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy. Do wniosku (którego druk można pobrać ze strony www.nfz.gov.pl) należy dołączyć dowód ubezpieczenia zdrowotnego (np. książeczkę ubezpieczeniową, druk ZUS RMUA). Wyrobienie karty jest bezpłatne.

Okres ważności karty

Co do zasady karta EKUZ jest wydawana niezwłocznie po otrzymaniu przez oddział NFZ stosownego wniosku (pod warunkiem że nie zachodzą wątpliwości w kwestii opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne). Z reguły następuje to w ciągu jednego dnia, sporadycznie (w okresach wakacji lub ferii zimowych) termin ten może ulec nieznacznemu wydłużeniu (do około 3 dni).

W przypadku:

• osób zatrudnionych i wykonujących własną działalność - EKUZ jest wydawana na okres nieprzekraczający 2 miesięcy, licząc od końca miesiąca, za który została odprowadzona ostatnia składka na ubezpieczenie zdrowotne,

• bezrobotnych - EKUZ jest wydawana na okres 30 dni,

• uczniów - EKUZ jest wydawana na okres do końca roku szkolnego,

• studentów - EKUZ jest wydawana na okres do końca roku akademickiego,

• emerytów - EKUZ jest wydawana na okres 5 lat.

W sytuacji, w której ubezpieczony przed wyjazdem nie wystąpił o wystawienie karty, powinien skontaktować się telefonicznie, faksem lub za pośrednictwem osoby pozostającej w kraju z właściwym ze względu na miejsce zamieszkania oddziałem NFZ. W takim przypadku NFZ wydaje certyfikat zastępczy i wysyła go pocztą pod wskazany adres (w nagłych przypadkach - faksem).

Do czego uprawnia karta?

Karta uprawnia do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej tylko w tych zakładach opieki zdrowotnej, które działają w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia.

Nie oznacza to jednak, że ubezpieczony nie musi liczyć się z poniesieniem pewnych kosztów leczenia w zagranicznej placówce medycznej. Kwestia odpłatności (oraz jej wysokości) uzależniona jest od tego, w jakim kraju znajduje się ubezpieczony. W poszczególnych krajach Unii Europejskiej wewnętrzne przepisy dotyczące ochrony zdrowia różnie regulują kwestię odpłatności za świadczone przez publiczne placówki zdrowotne usługi medyczne. Dla przykładu należy wskazać, że w Niemczech za wizytę u lekarza rodzinnego należy zapłacić kwotę około 10 euro.

WaŻne!

W przypadku gdy zakład opieki zdrowotnej zażąda od ubezpieczonego, który posiada EKUZ, wniesienia dodatkowej opłaty, za świadczenia, które nie są objęte takimi opłatami, ubezpieczony po powrocie do kraju może ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów od NFZ.

W tym celu niezbędne będzie jednak wykazanie się przez ubezpieczonego rachunkami potwierdzającymi poniesione wydatki.

Należy pamiętać, że karta EKUZ nie zapewnia bezpłatnego leczenia w prywatnych przychodniach i szpitalach.

Planowane leczenie za granicą

W celu uzyskania zgody na przeprowadzenie leczenia lub badań diagnostycznych poza granicami kraju konieczne jest złożenie wniosku do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o przeprowadzenie leczenia lub badań diagnostycznych albo kontynuację leczenia lub badań diagnostycznych poza granicami kraju oraz pokrycie kosztów transportu za pośrednictwem właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ.

Osoby, które poddały się leczeniu przed uzyskaniem zgody prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, zobowiązane są do pokrycia kosztów leczenia we własnym zakresie.

Należy podkreślić, że część wniosku wypełniana jest przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego - specjalistę właściwej dziedziny medycyny, posiadającego tytuł naukowy profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego nauk medycznych. Lekarz uzupełnia informacje dotyczące rozpoznania klinicznego choroby, jej przebiegu oraz aktualnego stanu zdrowia ubezpieczonego. Wskazuje również cel wyjazdu i przewidywany sposób leczenia za granicą oraz placówkę opieki medycznej wraz z uzasadnieniem swojego wyboru. Lekarz potwierdza ponadto we wniosku, że wnioskowane leczenie nie jest przeprowadzane w kraju, a udzielenie tego świadczenia jest niezbędne w celu ratowania życia lub poprawy stanu zdrowia oraz wskazuje termin, w jakim leczenie powinno być przeprowadzone.

Wnioskodawca przekazuje do oddziału wojewódzkiego:

• uzupełniony odpowiednio wniosek (część II wniosku powinna być przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego na język urzędowy państwa, w którym ma zostać udzielone świadczenie, lub na język angielski),

• kopię dokumentacji medycznej w zakresie objętym wnioskiem.

Oddział Wojewódzki NFZ w przypadku wydania zgody przez prezesa NFZ na przeprowadzenie leczenia za granicą wypełnia i poświadcza w 2 egzemplarzach odpowiednie zaświadczenie (formularz E-112) i przekazuje go osobie składającej wniosek.

Ubezpieczony, który udaje się na zagraniczne leczenie do innego państwa członkowskiego UE, zobowiązany jest do zabrania ze sobą oryginału formularza E-112 wraz z tłumaczeniem II części wniosku.

Bartłomiej Sikora 

Podstawa prawna:

• art. 2 ust. 1, art. 51-54 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.),

• zarządzenie nr 100/2005 Prezesa NFZ z 23 listopada 2005 r. w sprawie określenia terminów ważności Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz Certyfikatu Tymczasowo Zastępującego Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego,

• rozporządzenie Ministra Zdrowia z 27 grudnia 2007 r. w sprawie wniosku o leczenie lub badania diagnostyczne poza granicami kraju oraz pokrycie kosztów transportu (DzU nr 249, poz. 1867 ze zm.).

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów: nie dla młodych wdów (nawet jeżeli zostały same z dzieckiem) i nie dla „porzuconych” kobiet

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Choć nazwa sugeruje, że powinno ono dotyczyć wszystkich wdów i wdowców – będzie na nie mogła liczyć tylko ich ograniczona grupa, która spełnia wszystkie określone w ustawie przesłanki. Renty wdowiej nie otrzymają m.in. osoby, które owdowiały w młodym wieku, jak i osoby „porzucone” przez współmałżonka (nawet jeżeli nie doszło do rozwodu). 

Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Bezrobotni powinni się cieszyć czy martwić? Rząd zdecydował: będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu.  Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.

Czekasz na wdowią rentę, sprawdź już teraz czy ci się należy, apeluje zus i zaprasza do składania wniosków z wyprzedzeniem

W Wigilię 24.12.2024 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS zwrócił się z komunikatem do wdów i wdowców, by jak najszybciej sprawdzili czy mają prawo do dwóch świadczeń. To ważne, bo choć samo nowe świadczenie – tzw. wdowia renta będzie wypłacane od lipca, to wnioski można już składać będzie zaraz z początkiem nowego roku.

REKLAMA

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

40 tys. zł na zakup samochodu do wzięcia już na początku lutego 2025 r. [za zezłomowanie starego auta w ciągu ostatnich 4 lat – premia 5-10 tys. zł; cena nowego samochodu – do 225 tys. zł netto]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w dniu 16 grudnia br., ogłosił iż na początku lutego 2025 r. – ruszy nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. W ramach programu „Mój elektryk 2.0” osoby fizyczne, będą mogły uzyskać nawet 40 tys. zł dopłaty do zakupu bezemisyjnego auta. Budżet programu ma wystarczyć na zakup ok. 40 tys. samochodów.

30 tysięcy złotych kary! Kierowcy mają na to siedem dni. Nowy obowiązek dla właścicieli aut mrozi krew w żyłach

Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami. 

To pewne: będzie wyższy wiek emerytalny. Najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, potem wydłużenie lat pracy

Politycy i rząd nie mają wyboru – muszą podwyższyć wiek emerytalny. Politycznie może się to wydawać samobójstwem, ale realnie brak podwyższenia wieku emerytalnego to samobójstwo ekonomiczne. Dlatego cała sztuka polega na tym, by przekonać społeczeństwo, że podniesienie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich.

REKLAMA

Wigilia 24.12.2024 – czy po raz ostatni zgodnie z prawem to dzień roboczy, a od 2025 dzień ustawowo wolny od pracy

Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.

Na podium: Tusk, Duda i Kaczyński. 100 najczęściej pokazywanych polityków w Polsce w 2024 r. [ranking medialnej wartości]

Instytut Przywództwa przygotował ranking medialnej wartości polityków w Polsce. Ranking ten powstał na podstawie szacunków ekwiwalentu reklamowego publikacji na portalach internetowych z udziałem tych polityków w okresie styczeń - listopad 2024 r. Ekwiwalent reklamowy to kwota, jaką należałoby zapłacić za publikacje, gdyby były one reklamą. Na pierwszym miejscu znalazł się premier Donald Tusk - wartość przekazów medialnych z jego udziałem (gdyby przeliczyć to na koszt reklamy) osiągnęła imponującą kwotę 474,75 mln zł. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda z wynikiem 272,98 mln zł oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – 203,35 mln zł.

REKLAMA