REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

E-prezent kup już dziś

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Michał Fura
Michał Fura
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Okres poszukiwania prezentów i największych zakupów w internecie właśnie się rozpoczął. Jeśli prezent ma dojechać na czas, zacznij go szukać już teraz- później może być problem z dostarczeniem przed gwiazdką.

Jeśli myślisz o wysłaniu prezentu świątecznego za pośrednictwem firmy kurierskiej lub Poczty Polskiej, już dziś zacznij się za nim rozglądać. Im dłużej będziesz zwlekać z wyborem i zakupem prezentu, tym większe prawdopodobieństwo, że paczka nie dojedzie do adresata na święta (zwłaszcza jeśli będziesz ją wysyłać do innego miasta). Tak było podczas każdych poprzednich świąt. W tym roku historia się powtórzy. Operatorzy już przed tym ostrzegają. Zamówień jest bowiem mnóstwo - niektóre sklepy internetowe przed świętami realizują nawet połowę rocznych przychodów.

Dlaczego coraz więcej Polaków kupuje w sieci? Dostępność internetu jest coraz większa, a zakupy w e-sklepach są tańsze od tradycyjnych. Dodatkowo internauci, robiąc e-zakupy, mają szczególne prawa.

Prawa e-klienta

REKLAMA

Z towarów kupionych w internecie można zawsze zrezygnować. Gdy produkt jest uszkodzony lub wadliwy, odsyłamy go z powrotem i otrzymujemy nowy lub zwrot pieniędzy. Nawet kiedy wszystko jest z nim w porządku, zawsze mamy dziesięć dni na jego zwrot (bez podania przyczyny). Gdy pojawi się u nas kurier z paczką z e-sklepu, możemy sprawdzić, czy towar dotarł do nas bez uszkodzeń i czy odpowiada zamówieniu. Paczkę możemy otworzyć w obecności kuriera dopiero po tym, gdy za nią zapłacimy i pokwitujemy odbiór (pamiętajmy, że towar dostarczany jest przez niezależne od e-sklepu firmy i kurierzy mogą odmówić otwarcia przesyłki przed zapłatą). Gdy sprawdzimy towar i okaże się, że jest on wadliwy, poprośmy kuriera o spisanie protokołu. Nie może on nam tego odmówić, a taki dokument będzie podstawą do złożenia reklamacji. Jeżeli tego nie zrobimy, e-sklep może nie uznać skargi i powstałe szkody będą usuwane na nasz koszt (po prostu: nie będziemy w stanie udowodnić, że to nie my zniszczyliśmy towar).

Pamiętajmy, że sklepy internetowe zazwyczaj plombują przesyłki (oklejając je najczęściej firmową taśmą). Jeśli zauważymy, że zabezpieczenie jest naruszone (przerwane, rozerwane), nie wahajmy się odmówić przyjęcia zamówienia. Sklep powinien wysłać następną przesyłkę najszybciej, jak to możliwe.

Kto i kiedy płaci

Koszty odesłania towaru ponosi internauta. Inaczej jest w przypadku reklamacji (gdy kupiony towar ma wady i chcemy, żeby zostały one usunięte lub aby przesłano nam produkt bez usterek). Jeżeli reklamacja zostanie uznana, sklep musi oddać nam koszty przesyłki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pamiętajmy również, że z prawa do rezygnacji z zakupów w ciągu dziesięciu dni nie możemy skorzystać, gdy kupiony towar był wykonany według indywidualnego zamówienia czy w przypadku produktów, które ulegają szybkiemu zepsuciu.

Sprawdzaj oferty e-sklepów

REKLAMA

Skoro przybywa kupujących, szybko rośnie też liczba e-sklepów. Dlatego warto wspomagać się internetowymi porównywarkami cen (są bezpłatne). W polskiej sieci działa ich kilkanaście. Porównują oferty coraz większej liczby sklepów i kilkuset tysięcy towarów. Korzystając z kilku porównywarek jednocześnie, można znaleźć towary po atrakcyjnych cenach (każda porównywarka posiada towary innych sklepów, a ceny w nich różnią się nawet o kilkanaście procent).

Cena nie powinna być jedynym kryterium, według którego wybieramy towar. Zanim zdecydujesz się na zakup, przeczytaj opinie o towarze i o e-sklepie (czy wywiązuje się z umów, czy akceptuje warunki reklamacji). Większość porównywarek oferuje możliwość zamieszczania takich opinii, a internauci chętnie się nimi dzielą.

Zapoznanie się z regulaminem sklepu jest szczególnie ważne, jeśli decydujemy się na zakupy za granicą. Dlatego trzeba sprawdzić, czy sklep (np. z USA) w ogóle przyśle nam towar, czy trzeba go sprowadzać na własną rękę oraz jakie warunki gwarancji oferuje.

Przeszukuj aukcje

Aukcje internetowe to sposób na zakupy internetowe. W polskim internecie najpopularniejsze jest Allegro.pl (z serwisu co miesiąc korzysta kilka milionów internautów), Świstak.pl oraz eBay.pl (służący głównie do zakupów zagranicznych). Przez ostatnie lata serwisy aukcyjne bardzo się zmieniły. Dziś wielu sprzedających wykorzystuje je po prostu jako darmowy sposób na prowadzenie e-sklepu (nie trzeba płacić za utrzymanie serwera, grafikę strony, reklamę). Zmienił się też sposób kupowania. Podczas gdy kiedyś aukcje wyróżniała licytacja, dziś najczęściej stosowana jest formuła Kup Teraz (Świstal.pl niedawno w ogóle zrezygnował z aukcji na rzecz opcji Kup Teraz). W podjęciu decyzji o zakupie w serwisach aukcyjnych pomocny jest (rozwinięty lepiej niż w e-sklepach) system rekomendacji i ocen zarówno wystawiających, jak i kupujących.

Oszustwa się zdarzają

Jeśli uważasz, że zostałeś oszukany na aukcji przez sprzedawcę, najpierw upewnij się, czy rzeczywiście doszło do oszustwa (np. jeśli nie otrzymałeś w terminie towaru, najpierw skontaktuj się ze sprzedającym; może okazać się, że opóźnienie wynika z winy dostawcy, np. poczty lub firmy kurierskiej). W sytuacji, w której doszło do oszustwa, należy zgłosić się na policję. Najlepiej dobrze udokumentować sprawę (nie usuwać korespondencji ze sprzedającym, potwierdzeń dokonania zakupu, przelewu itp.). Policja lub prokuratura powinna zakończyć czynności sprawdzające w ciągu 30 dni i przesłać poszkodowanemu postanowienie o wszczęciu lub odmowie wszczęcia śledztwa lub dochodzenia. Jeżeli transakcja była ubezpieczona, w portalu aukcyjnym należy złożyć wniosek o zwrot pieniędzy i wskazać w nim jednostkę policji i sygnaturę akt sprawy (sygnatura znajduje się na zawiadomieniu o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia). W przypadku, gdy transakcja nie została ubezpieczona, warto wytoczyć proces karny i dochodzić zwrotu pieniędzy od oszusta.

Zakupy w internecie- kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ważne!

Porównywarki nie gwarantują prezentowanych cen. Obowiązek aktualizacji ofert w porównywarkach należy do sklepu. Jeśli tego obowiązku nie dopełni, cena towaru na stronie e-sklepu może być wyższa. Ceny zawsze należy sprawdzać

MichaŁ Fura

michal.fura@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA