REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziecko w samolocie

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Podróżowanie samolotem z dzieckiem rodzi wśród rodziców wiele pytań. Często dość trudno jest uzyskać stosowne informacje na temat zasad podróżowania liniami lotniczymi wraz z pociechami.

Celem niniejszego poradnika jest przekazanie rodzicom cennych rad, które pozwolą im swobodnie i spokojnie podróżować z dziećmi drogą lotniczą.

Przed lotem

Kiedy planujemy lot samolotem, powinniśmy wziąć pod uwagę, czy nasze dziecko dobrze znosi sytuację, w której wokół znajduje się wielu obcych ludzi. Może to wywoływać u niektórych dzieci znaczny stres. Aby przekonać się czy tak jest, oraz w razie potrzeby przyzwyczaić przyszłego małego pasażera do takiej sytuacji, spróbujmy wybrać się na krótką przejażdżkę komunikacją miejską. W ten sposób może uda nam się oswoić malucha z nowymi warunkami i bliską obecnością obcych ludzi.

REKLAMA

Drugą bardzo istotną kwestią jest poinformowanie starszego już dziecka o szczegółach podróży. Należy wytłumaczyć mu jak wygląda lot samolotem, jak długo trwa i jak powinniśmy się na pokładzie zachowywać. Dziecko z pewnością będziewtedy przygotowane na nowe okoliczności, a także spokojniejsze.

Kłopotliwą i bardzo męczącą kwestią może być również zbyt długi czas oczekiwania na odlot. Zawsze należy być przygotowanym na ewentualne opóźnienie samolotu i mieć przy sobie ulubione książeczki naszej pociechy, jakąś zabawkę czy papier i kredki, aby zająć malca. Pamiętajmy tylko, aby zabawki nie były ostre czy metalowe, bo służby lotniska mogą nie pozwolić nam wnieść ich na pokład samolotu.

Na szczęście wiele portów lotniczych posiada również miejsca, które naszą pociechę z całą pewnością zainteresują, niektóre nawet specjalne przedszkola czy place zabaw. W pierwszej kolejności możemy udać się na taras widokowy. Oglądanie lądujących samolotów powinno przykuć uwagę małego podróżnika na pewien czas. Nie zapomnijmy o galeriach sklepowych czy licznych restauracjach, które można znaleźć na dużych lotniskach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na pokładzie

REKLAMA

Pamiętajmy, że dziecko odczuwa emocje płynące z podróży samolotem w znacznie większym stopniu niż osoba dorosła. Najlepszym dla niego rozwiązaniem jest sen. Nie zawsze jest to jednak możliwe, szczególnie w przypadku bardzo aktywnych dzieci. Ze swojej natury są niezwykle ciekawe otaczającego ich świata, więc najlepiej jest zarezerwować dla nich miejsce przy oknie. Będą wówczas mogły obserwować ziemię w trakcie lotu. Ważne jest również, aby pamiętać o zabraniu napoju dla młodszych, a jakiejś słodkiej przekąski dla starszych dzieci. W samolocie, najczęściej przy starcie i lądowaniu, każdy z nas odczuwa zmiany ciśnienia poprzez zatkane uszy. Dzieci odczuwają to o wiele intensywniej. W takich wypadkach pomaga przełykanie śliny, co na pewno w wypadku dzieci łatwiejsze jest, kiedy piją, lub też ssą ulubionego cukierka.

Należy również wiedzieć, iż mimo wielu zaostrzeń panujących dziś na lotniskach, linie lotnicze inaczej traktują młodych pasażerów. Możemy dla nich wnieść na pokład ich ulubiony napój, kaszkę czy mleko w wypadku niemowląt, czy inne pokarmy. Rzadko kiedy zdarza się aby ochrona nie pozwoliła na to rodzicom.

Od kiedy możemy latać z dzieckiem?

Noworodki, które nie ukończyły pierwszego tygodnia, nie mogą w ogóle latać samolotem. Jest to związane ze zbyt słabym układem oddechowym i układem krążenia, które są wysoce podatne na zmiany ciśnienia. Dziecko, które ukończyło trzeci miesiąc życia może już podróżować samolotem bez większych problemów.

Jak często podróżujemy z dziećmi?

Raport firmy eSKY.pl, lidera na rynku agencyjnej sprzedaży biletów lotniczych online, pokazuje, że blisko 6% sprzedanych przez jej system IT biletów jest wystawianych na osoby poniżej 18-tego roku życia. W tym największą grupę stanowią dzieci w przedziale od 2 do 12 lat, ponad 72%. Na niemowlęta (0-2 lata) oraz młodzież (12-18 lat) przypada po 14% sprzedanych biletów.

Samodzielna podróż dziecka

Młodzież, która nie ukończyła jeszcze 18-tego roku życia ma możliwość samodzielnego podróżowania za zgodą opiekuna prawnego. Jeżeli chcemy wysłać dziecko do rodziny za granicą, lecz sami nie możemy się tam udać, zgłośmy to stewardessie oraz przygotujmy na piśmie dane osoby, która ma dziecko osobiście odebrać z lotniska i przejąć na siebie obowiązek opieki nad nim. Informacje te przekazujemy liniom lotniczym. Stewardesa lub steward zaopiekuje się dzieckiem w trakcie podróży. Często wymagana jest jednak dodatkowa opłata za udzielenie takiej usługi.

Koszt biletu

Podróżując samolotami, dzieci mogą liczyć na znacznie tańsze bilety niż ich opiekunowie. Zniżki oczywiście różnią się w zależności od poszczególnych linii lotniczych oraz wieku dziecka. Niemowlęta mogą liczyć na 90%-owy rabat, choć zdarza się, że maluchy podróżujące na kolanach rodziców otrzymują bilet za
darmo. Osoby, które mieszczą się w przedziale wiekowym od 12 do 16 lat, najczęściej otrzymują zniżkę w wysokości 33%.

Zgodnie z danymi pochodzącymi z systemu eSKY.pl, w przypadku podróży osób niepełnoletnich, na regularne linie lotnicze przypada 57% sprzedaży, a średnia cena biletu to 890 zł, z kolei na tanie linie – 43%, ze średnią ceną biletu wynoszącą 298 zł.

Słowo na zakończenie

Podróżowanie samolotem z dzieckiem wcale nie musi być ciężkim przeżyciem dla rodziców. Wystarczy trzymać się paru prostych zasad, dzięki którym oszczędzimy stresu nie tylko sobie, lecz również dziecku.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA