REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co niesie za sobą separacja małżonków

Monika Burzyńska

REKLAMA

REKLAMA

Orzeczenie separacji ma podobne skutki jak rozwód, jednak małżonek pozostający w separacji nie może zawrzeć nowego małżeństwa ani powrócić do starego nazwiska. Małżonkowie są zobowiązani do wzajemnej pomocy.

Czy wystarczy separacja faktyczna

Ostatnio moje małżeństwo w ogóle się nie układa. Myślę o rozstaniu z mężem. Chciałabym od razu dostać rozwód, ale obawiam się, że będzie konieczne odbycie separacji, co, moim zdaniem, tylko niepotrzebnie przedłuży sprawę. Nie mamy dzieci. Czy w takim przypadku można zrezygnować z przeprowadzania sprawy o separację?

Tak

W takiej sytuacji wydanie orzeczenia w sprawie rozwodu nie musi być poprzedzone separacją prawną. Większe znaczenie będzie miało ustalenie, czy nastąpiła tzw. separacja faktyczna, która przesądza o trwałym i zupełnym rozkładzie pożycia, co z kolei stanowi przesłankę orzeczenia rozwodu. Czytelniczka twierdzi bowiem, że jest to małżeństwo bezdzietne. Można więc stwierdzić, że nie będzie też zachodziła przesłanka negatywna dotycząca dzieci. Zgodnie bowiem z obowiązującymi przepisami, mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny, jeśli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Podstawa prawna

• Art. 56 ustawy z 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. nr 9, poz. 59 z późn. zm.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy mieszkanie należy do majątku osobistego

Kilkanaście miesięcy temu sąd orzekł separację. W związku z tym wyprowadziłem się z mieszkania żony. Najpierw wynajmowałem mieszkanie, a następnie z pieniędzy zaoszczędzonych w czasie separacji i kredytu kupiłem małe lokum. Ostatnio pogodziliśmy się z żoną i myślimy o zniesieniu separacji. Czy kupione przeze mnie mieszkanie może należeć do mojego majątku osobistego?

Tak

W przedstawionej przez czytelnika sytuacji mieszkanie kupione przez niego w czasie separacji także po zniesieniu separacji będzie stanowić składnik jego majątku osobistego.

REKLAMA

Orzeczenie separacji rodzi wiele skutków prawnych w sferze majątkowej. Powoduje powstanie pomiędzy małżonkami rozdzielności majątkowej. Oznacza to, że wspólność majątkowa, wynikająca z faktu zawarcia małżeństwa, przekształca się z mocy samego prawa we współwłasność w częściach ułamkowych dotychczasowego majątku wspólnego. W związku z tym z chwilą orzeczenia separacji małżonkowie stają się współwłaścicielami dotychczasowego majątku wspólnego w częściach równych, na zasadach uregulowanych zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego.

Z kolei skutkiem zniesienia separacji jest przywrócenie wspólności ustawowej. Z powrotem powstaje więc ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej. Obowiązuje on na przyszłość, nie obejmuje więc przedmiotów majątkowych nabytych przez każde z małżonków w czasie obowiązującej ich rozdzielności. Jednak przedmioty mogą być w późniejszym czasie włączone do wspólności z ograniczeniami wynikającymi z przepisów, gdy małżonkowie wyrażą taką wolę, zawierając stosowną umowę majątkową o rozszerzeniu wspólności. Jeśli więc czytelnik będzie chciał, aby kupione przez niego mieszkanie należało do majątku wspólnego, to będzie mógł stosowną umową wprowadzić je w skład majątku wspólnego. W przeciwnym razie będzie stanowiło składnik jego majątku osobistego.

Podstawa prawna

• Art. 47, art. 49, art. 616 ustawy z 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. nr 9, poz. 59 z późn. zm.).

Czy można zastosować datę wsteczną

Kilka miesięcy temu rozstałam się z mężem. Nie mamy jeszcze orzeczonej separacji, a tym bardziej rozwodu. Chciałabym w pierwszej kolejności uregulować kwestię rozdzielności majątkowej. Mąż nie chce podpisać umowy w tej sprawie u notariusza. Muszę więc wnieść sprawę do sądu. Czy to prawda, że w ten sposób można załatwić zniesienie wspólności majątkowej z datą wsteczną?

Tak

Rzeczywiście, kiedy współmałżonek nie chce podpisać umowy w sprawie zniesienia wspólności majątkowej i wprowadzenia systemu rozdzielności majątkowej, nie pozostaje nic innego, jak wniesienie sprawy do sądu. Z ważnych powodów każdy z małżonków może bowiem żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej. W takich przypadkach rozdzielność majątkowa powstaje z dniem oznaczonym w wyroku, który ją ustanawia. W wyjątkowych wypadkach sąd może ustanowić rozdzielność majątkową z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa. Może to mieć miejsce w szczególności wtedy, gdy małżonkowie nie żyją już razem. A tak jest w sytuacji przedstawionej przez czytelniczkę, która twierdzi, że rozstała się z mężem kilka miesięcy temu. Można więc przyjąć, że od tego czasu pozostaje z nim w separacji faktycznej, co może stanowić podstawę orzeczenia rozdzielności majątkowej z datą wsteczną.

Podstawa prawna

• Art. 52 ustawy z 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. nr 9, poz. 59 z późn. zm.).

Czy sąd orzeka o władzy rodzicielskiej

Od dłuższego czasu mój mąż zaniedbywał rodzinę i popadł w alkoholizm. Przy wychowywaniu dzieci w ogóle nie pomagał, tylko przeszkadzał. Z tego powodu wniosłam sprawę o odebranie mu władzy rodzicielskiej nad naszymi dziećmi. Następnie złożyłam pozew o separację. Teraz dowiaduję się, że sąd zawiesił postępowanie dotyczące władzy rodzicielskiej. Co to oznacza? Czy ta sprawa będzie w jakiś sposób załatwiona?

Tak

REKLAMA

W wyroku orzekającym separację sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków obowiązany jest do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd może powierzyć wykonywanie władzy jednemu z rodziców ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do dziecka.

Jeżeli sprawa o separację jest w toku, nie może być wszczęte odrębne postępowanie dotyczące władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi stron. W razie potrzeby orzeczenia o władzy rodzicielskiej stosuje się przepisy o postępowaniu zabezpieczającym.

Postępowanie w sprawie dotyczącej władzy rodzicielskiej wszczęte przed wytoczeniem powództwa o separację ulega z urzędu zawieszeniu, a o władzy rodzicielskiej przez cały czas trwania sprawy o rozwód lub o separację sąd orzeka w postępowaniu zabezpieczającym. Sąd postanowi podjąć postępowanie dotyczące władzy rodzicielskiej, jeżeli w prawomocnym orzeczeniu kończącym postępowanie w sprawie o separację nie będzie postanowień dotyczących władzy rodzicielskiej. W przeciwnym wypadku postępowanie ulega umorzeniu.

Podstawa prawna

• Art. 445 ustawy z 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 43, poz. 296 z późn. zm.).

Czy mąż zapłaci alimenty w czasie separacji

Moja córka wniosła pozew o separację i prawdopodobnie wina za rozkład pożycia małżeńskiego zostanie przypisana jej mężowi. Dotychczas nie pracowała i była na utrzymaniu męża. Został jej jeszcze rok studiów. Zastanawiamy się, kto będzie miał obowiązek utrzymywania jej. Oboje z żoną mamy bardzo niskie dochody i nie będziemy w stanie jej pomóc. Czy po orzeczeniu separacji mąż będzie miał obowiązek alimentacyjny?

Tak

Wszystko wskazuje na to, że córka czytelnika nie zostanie uznana za wyłącznie winną rozkładu pożycia małżeńskiego. W związku z tym, będzie mogła domagać się od męża alimentów.

Obowiązek jednego małżonka do dostarczania środków utrzymania drugiemu małżonkowi po rozwiązaniu lub unieważnieniu małżeństwa albo po orzeczeniu separacji wyprzedza obowiązek alimentacyjny krewnych tego małżonka, w tym rodziców.

Małżonek, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od byłego małżonka dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego. Córka naszego czytelnika jest studentką i do ukończenia studiów pozostał jej jeszcze rok. Z tego powodu nie jest w stanie podjąć stałego zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy. Jednocześnie musi ponosić wydatki na swoje utrzymanie. Jej mąż po orzeczeniu separacji nadal będzie miał obowiązek alimentacyjny wyprzedzający taki obowiązek rodziców.

Podstawa prawna

• Art. 60, art. 130 ustawy z 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. nr 9, poz. 59 z późn. zm.).

Czy żona będzie dziedziczyć

Postanowiłem rozstać się z żoną. Mamy już orzeczoną separację. Zastanawiam się, co się stanie, jeśli umrę. Nie sporządziłem jeszcze żadnego testamentu. Czy w takiej sytuacji małżonka nadal będzie po mnie dziedziczyć?

Nie

Jednym ze skutków prawnych orzeczenia przez sąd separacji jest odsunięcie małżonka od dziedziczenia ustawowego po zmarłym małżonku.

Do dziedziczenia ustawowego dochodzi, gdy spadkodawca, który umarł, nie pozostawił po sobie testamentu. Także w przypadku gdy osoby powołane do dziedziczenia nie chcą lub nie mogą dziedziczyć, może mieć miejsce dziedziczenie ustawowe i dotyczyć może ono części lub całości spadku. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż 1/4 całości spadku. Nie ulega więc wątpliwości, że osobą uprawnioną do dziedziczenia ustawowego jest małżonek zmarłego spadkodawcy. Nie dotyczy to jednak małżonka pozostającego w separacji.

Czytelnik nie musi obawiać się, że żona pozostająca w separacji będzie po nim dziedziczyć. Będzie tak zarówno wtedy, gdy sporządzi on testament, w którym ją pomnie, jak i w przypadku gdy nie wyrazi on w ten sposób swojej ostatniej woli.

Podstawa prawna

• Art. 931 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 ze zm.).

Czy trzeba zapłacić 600 zł

Zamierzam złożyć pozew o separację. Moja żona nie zgadza się na nią. Ile trzeba będzie zapłacić w sądzie za przeprowadzenie separacji? Czy to prawda, że opłata wynosi 600 zł?

Tak

Rzeczywiście w przypadku separacji spornej jest to stała opłata, wynosząca 600 zł. Obecnie nie można liczyć na jej obniżenie po zakończeniu sprawy.

Poza tym należy liczyć się z dodatkowymi kosztami. W sprawach o rozwód, o separację lub o unieważnienie małżeństwa, w razie zasądzenia alimentów na rzecz małżonka w orzeczeniu kończącym postępowanie w instancji, pobiera się od małżonka zobowiązanego opłatę stosunkową od zasądzonego roszczenia, a w razie nakazania eksmisji jednego z małżonków albo podziału wspólnego majątku pobiera się także opłatę w wysokości przewidzianej od pozwu lub wniosku w takiej sprawie.

Podstawa prawna

• Art. 26 ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. nr 167, poz. 1389).

MONIKA BURZYŃSKA

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów: nie dla młodych wdów (nawet jeżeli zostały same z dzieckiem) i nie dla „porzuconych” kobiet

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Choć nazwa sugeruje, że powinno ono dotyczyć wszystkich wdów i wdowców – będzie na nie mogła liczyć tylko ich ograniczona grupa, która spełnia wszystkie określone w ustawie przesłanki. Renty wdowiej nie otrzymają m.in. osoby, które owdowiały w młodym wieku, jak i osoby „porzucone” przez współmałżonka (nawet jeżeli nie doszło do rozwodu). 

Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Bezrobotni powinni się cieszyć czy martwić? Rząd zdecydował: będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu.  Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.

Czekasz na wdowią rentę, sprawdź już teraz czy ci się należy, apeluje zus i zaprasza do składania wniosków z wyprzedzeniem

W Wigilię 24.12.2024 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS zwrócił się z komunikatem do wdów i wdowców, by jak najszybciej sprawdzili czy mają prawo do dwóch świadczeń. To ważne, bo choć samo nowe świadczenie – tzw. wdowia renta będzie wypłacane od lipca, to wnioski można już składać będzie zaraz z początkiem nowego roku.

REKLAMA

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

40 tys. zł na zakup samochodu do wzięcia już na początku lutego 2025 r. [za zezłomowanie starego auta w ciągu ostatnich 4 lat – premia 5-10 tys. zł; cena nowego samochodu – do 225 tys. zł netto]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w dniu 16 grudnia br., ogłosił iż na początku lutego 2025 r. – ruszy nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. W ramach programu „Mój elektryk 2.0” osoby fizyczne, będą mogły uzyskać nawet 40 tys. zł dopłaty do zakupu bezemisyjnego auta. Budżet programu ma wystarczyć na zakup ok. 40 tys. samochodów.

30 tysięcy złotych kary! Kierowcy mają na to siedem dni. Nowy obowiązek dla właścicieli aut mrozi krew w żyłach

Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami. 

To pewne: będzie wyższy wiek emerytalny. Najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, potem wydłużenie lat pracy

Politycy i rząd nie mają wyboru – muszą podwyższyć wiek emerytalny. Politycznie może się to wydawać samobójstwem, ale realnie brak podwyższenia wieku emerytalnego to samobójstwo ekonomiczne. Dlatego cała sztuka polega na tym, by przekonać społeczeństwo, że podniesienie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich.

REKLAMA

Wigilia 24.12.2024 – czy po raz ostatni zgodnie z prawem to dzień roboczy, a od 2025 dzień ustawowo wolny od pracy

Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.

Na podium: Tusk, Duda i Kaczyński. 100 najczęściej pokazywanych polityków w Polsce w 2024 r. [ranking medialnej wartości]

Instytut Przywództwa przygotował ranking medialnej wartości polityków w Polsce. Ranking ten powstał na podstawie szacunków ekwiwalentu reklamowego publikacji na portalach internetowych z udziałem tych polityków w okresie styczeń - listopad 2024 r. Ekwiwalent reklamowy to kwota, jaką należałoby zapłacić za publikacje, gdyby były one reklamą. Na pierwszym miejscu znalazł się premier Donald Tusk - wartość przekazów medialnych z jego udziałem (gdyby przeliczyć to na koszt reklamy) osiągnęła imponującą kwotę 474,75 mln zł. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda z wynikiem 272,98 mln zł oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – 203,35 mln zł.

REKLAMA