Bezpieczeństwo haseł internetowych
REKLAMA
REKLAMA
Hasła to jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania informacji, a w szczególności danych osobowych. Chronią one konta bankowe i internetowe, a także ograniczają dostęp do komputera. Są też obecne przy praktycznie każdej witrynie internetowej typu nasza-klasa. Jak je wszystkie zapamiętać? Najlepiej posłużyć się w tym celu odpowiednim oprogramowaniem. Zobaczmy zatem, co możemy zyskać przez stosowanie aplikacji „zapamiętujących” nasze hasła.
Zagrożenia
Najpierw należy zadać sobie pytanie: po co mamy w ogóle zajmować się sprawą zabezpieczania naszych haseł? Pierwsza odpowiedz jest oczywista. Odpowiednia aplikacja przypomni nam hasło do zasobu lub strony internetowej, do której nie zaglądaliśmy od dłuższego czasu. Wbrew pozorom nawet najprostsze hasła, tj. „Misio” itp. wylatują z pamięci jeżeli nie używamy ich przez dłuższy okres. Może się wtedy okazać, że dostęp do danego forum lub starego konta pocztowego, na którym są ważne dla nas informacje, stanie się bezpowrotnie niemożliwy. Przedstawione dalej aplikacje mają nas przed tym uchronić.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Drugi powód jest bardziej złożony i już nie tak oczywisty. Hasła nie mogą być proste, aby mogły spełniać swoją funkcję. Trudne hasło (zwane często hasłem silnym) powinno składać się z przynajmniej ośmioelementowego ciągu cyfr, znaków oraz znaków specjalnych (podkreślenie, średniki itp.). Zapamiętanie tego nie jest prostym zadaniem. Odpowiednia aplikacja nie tylko pozwoli nam na łatwe ich zapamiętanie, ale także umożliwi automatyczne logowanie za pomocą zapamiętanych wcześniej haseł. Przejdźmy jednak do samej aplikacji.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
RoboForm
Ten program to bardzo prosty i jednocześnie funkcjonalny menedżer haseł i tzw. wypełniacz formularzy web. Aplikacja automatyzuje wiele zadań: zapamiętuje hasła i w razie potrzeby automatycznie wypełnia pytania o nie w formularzach stron internetowych. Program wypełnia także dane osobowe, tj. imię i nazwisko na stronach domagających się ich podania. Posiada też generator „silnych” haseł oraz, co ciekawe, można posłużyć się takim hasłem do zabezpieczenia naszego pendrive'a przed nieautoryzowanym dostępem. Aplikacje możemy pobrać ze strony http://www.roboform.com/pl/ po kliknięciu odnośnika: „Pobierz”. Tam odnajdziemy też prostą instrukcję instalacji. Co prawda program nie jest darmowy, ale jego testowa wersja daje nam dużą swobodę. Warto zapamiętać, że w przypadku pojawienia się ostrzeżenia o końcu czasu testowania lub braku przepustek należy odpowiedzieć wciskając przycisk Nie. Takie działanie przedłuży nam okres używania tej praktycznej aplikacji. Zachęcam do wypróbowania i potem ewentualnego zakupu pełnej wersji, jeżeli komuś ograniczenia przeszkadzają w normalnej pracy.
Informacje: www.roboform.com/pl/
Cena: ok. 30 USD.
KeePass
Ten program to swojego rodzaju magazyn poufnych danych. Możemy w nim trzymać nie tylko hasła, ale także np. dane klientów itp. Po instalacji i ewentualnym skorzystaniu z polonizacji dostępnej na stronie producenta program należy skonfigurować. Podczas tego procesu należy wybrać także rodzaj zabezpieczenia. Do wyboru mamy plik-klucz zapisany np. na pendrive'ie, lub tradycyjne hasło. Przy pierwszej opcji program otworzy bazę danych dopiero po podaniu ścieżki dostępu do wspomnianego pliku. Jeżeli potrafimy wgrywać programy do naszej komórki lub znamy kogoś z takim doświadczeniem, to możemy zainstalować specjalną wersję przeznaczoną właśnie do komórek (lub do palmtopów). Nie jest to trudny proces, ale wymaga pewnych informacji, dlatego lepiej zasięgnąć rady kogoś zaznajomionego w tej dziedzinie. Po zainstalowaniu aplikacji będziemy mogli cieszyć się funkcjonalnością tego programu w swoim telefonie.
Informacje: http://keepass.info/
Cena: darmowy.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.