REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Światła dzienne będą standardem

Łukasz Kuligowski
Łukasz Kuligowski

REKLAMA

REKLAMA

Nowe samochody mają być wyposażone w światła do jazdy dziennej. Ich producenci będą musieli je montować od 16 października 2009 r.  

Specjalne światła do jazdy dziennej będą w każdym nowym aucie. Mają one być niezależne od świateł mijania. Spowodują, że auto będzie dobrze widoczne na drodze w ciągu dnia. Wymóg montowania świateł do jazdy dziennej ma przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo na drogach.

Unijna Dyrektywa 2008/89 /WE z 24 września 2008 r. zmieniająca, w celu dostosowania do postępu technicznego, Dyrektywę Rady 76/756/ EWG dotyczącą instalacji urządzeń oświetleniowych oraz sygnalizacji świetlnej na pojazdach silnikowych i ich przyczepach stanowi, że w całej Unii Europejskiej od 16 października 2009 r. mają funkcjonować we wszystkich krajach członkowskich przepisy nakazujące producentom montowanie w autach świateł dziennych. Producenci samochodów nie powinni mieć problemów z dostosowaniem się do takich przepisów.

Bez wpływu na cenę

Przemysław Byszewski, rzecznik prasowy General Motors Polska, tłumaczy, że już obecnie jeden z modeli Opla jest wyposażany seryjnie w światła do jazdy dziennej.

- Nie miało to wpływu na cenę samochodu. Kolejne nowe modele też będą wyposażone w takie światła, więc wprowadzenie w życie nowego przepisu nie powinno sprawić żadnych problemów - ocenia Przemysław Byszewski.

Innego zdania jest prof. Ryszard Stefański z Wyższej Szkoły Handlu i Prawa. Jego zdaniem montaż świateł dziennych przez producentów aut na pewno będzie uwzględniony w cenie pojazdu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tańsza eksploatacja

REKLAMA

- Użytkownik zyska na nowej regulacji, gdyż przy światłach dziennych będzie mniejszy pobór energii z akumulatora. Ponadto dłużej będą działały światła mijania, które obecnie muszą być używane przez cały rok także w ciągu dnia - dodaje prof. Ryszard Stefański.

Prawo będzie wymagało montażu świateł dziennych tylko w nowych autach. Jednak będzie oczywiście możliwość zastosowania ich także w pojazdach starszych. Zaletą używania nowych świateł do jazdy dziennej będzie też zmniejszenie zużycia paliwa. Światła mijania włączone w ciągu dnia powodują wzrost zużycia paliwa o ok. 2 - 3 proc. Przy światłach dziennych spalanie zwiększy się jedynie o 0,3 proc. do 1 proc. w stosunku do jazdy bez świateł.

Bezpieczeństwo na drogach

Zmiany, których wprowadzenia chce UE, mają wpłynąć na bezpieczeństwo na drogach.

REKLAMA

- Pojazd z włączonymi światłami jest bardziej widoczny nawet w słoneczny dzień z dużo większej odległości. Zwiększa się zatem szansa na dostrzeżenie go i odpowiednie zareagowanie - mówi komisarz Adam Jasiński z Komendy Głównej Policji.

W Polsce od 17 kwietnia 2007 r. jest obowiązek jazdy na światłach w ciągu dnia przez cały rok. W 2007 roku było o 6,5 proc. więcej zabitych na drogach niż w 2006 roku. Jednak w styczniu i lutym oraz od października do grudnia (okres kiedy zawsze był obowiązek jazdy na światłach w ciągu dnia) zabitych było o prawie 9 proc więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej. Jednak od marca do września 2007 roku zabitych było o 3 proc. więcej niż w tych miesiącach w 2006 roku. Porównując liczbę wypadków śmiertelnych w tym czasie w ciągu dnia, w 2007 roku było ich zaledwie o 0,2 proc. więcej niż w 2006 roku. Trzeba mieć na uwadze, że w 2007 roku w Polsce przybyło 9 proc. nowych samochodów w stosunku do 2006 roku. Natomiast używanych samochodów było więcej aż o prawie 22 proc.

ILE KOSZTUJĄ ŚWIATŁA DZIENNE

Proste światła dzienne polskiej produkcji - od 50 zł

Światła dzienne zagranicznego producenta - od 200 zł

Światła dzienne typu LED - ok. 750 zł

Montaż świateł dziennych w warsztacie - 200-250 zł

 

 

 

Łukasz Kuligowski

lukasz.kuligowski@infor.pl

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zgoda buduje. Wprowadzenie do zmian w ustawie o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych

1 stycznia br. miała wejść w życie nowa ustawa dotycząca układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych. Tymczasem nadal projekt ustawy jest na etapie legislacyjnym. Warto jednak już przyjrzeć się znaczącym zmianom, jakie mają być wprowadzone. Celem ustawy jest zwiększenie efektywności procesu negocjacji między związkami zawodowymi a pracodawcami, co ma poprawić relacje społeczne w miejscach pracy oraz wzmocnienie praw pracowniczych.

Członek komisji wyborczej 2025 [WYNAGRODZENIE]

W tym roku, dokładnie 18 maja 2025 r., odbywają się w Polsce wybory na Prezydenta RP. Na stronie internetowej pkw.gov.pl można uzyskać niezbędne informacje dotyczące tego, jak zostać członkiem komisji wyborczej w 2025 roku. Jakie wynagrodzenie otrzymuje członek komisji wyborczej?

Układ likwidacyjny w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Układ likwidacyjny w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Sprzedaż majątku przedsiębiorstwa w ramach postępowania restrukturyzacyjnego ma sens tylko wtedy, gdy z ekonomicznego punktu widzenia nie ma większych szans na uzdrowienie jego sytuacji, bądź gdy spieniężenie części przedsiębiorstwa może znacznie usprawnić restrukturyzację.

Renta wdowia. Jakie warunki trzeba spełniać i na co uważać przy wypełnianiu wniosku

Wdowy i wdowcy mogą ubiegać się o połączoną wypłatę renty rodzinnej z innym świadczeniem emerytalno-rentowym. Jest to tzw. renta wdowia. Żeby ją uzyskać koniecznie trzeba spełniać określone prawem warunki i złożyć prawidłowo wypełniony wniosek ERWD.

REKLAMA

Trzynastka dla kolejnej grupy zawodowej! Kiedy będą pierwsze wypłaty w kulturze? Na pewno szybciej niż podwyżki, na które nie ma co liczyć

Trzynastki trafiają na konta pracowników sfery budżetowej, co jednak nie oznacza, że na dodatkowy przelew może liczyć każdy z nich. Wszystko jednak wskazuje na to, że już niedługo nowa grupa zawodowa będzie mogła cieszyć się dodatkowym wynagrodzeniem roczny. Niestety na podwyżki nie ma co liczyć.

Zmiany na egzaminie maturalnym

Abiturientów czekają zmiany. W Dzienniku Ustaw zostały opublikowane dwa rozporządzenia ministra edukacji w sprawie organizacji egzaminu maturalnego. Co ulegnie zmianie?

Rozliczenie podatkowe osób do 26. roku życia w 2025 roku. Do 85.528 zł bez podatku i obowiązku składania PIT-a. Ale nie wszystkie przychody są zwolnione

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają kiedy podatnikom do 26. roku życia przysługuje tzw. ulga dla młodych oraz jak powinni rozliczyć podatek gdy prowadzą własną działalność gospodarczą albo pracują za granicą.

Limit zwolnienia VAT dusi małe firmy! Czy w 2025 roku nadejdą zmiany?

Wielu przedsiębiorców z trudem utrzymuje się w ramach limitu zwolnienia z VAT, który od lat pozostaje na poziomie 200 000 zł. W obliczu rosnących kosztów prowadzenia działalności coraz głośniej mówi się o konieczności jego podwyższenia. Czy rząd planuje zmiany w 2025 roku?

REKLAMA

Opóźnienia w e-Doręczeniach a terminy podatkowe. Liczy się data nadania. Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie z 30 stycznia 2025 r., że opóźnienie w akceptacji nadania korespondencji przez dostawcę usługi e-Doręczenia nie wpływa na zachowanie terminów prawa podatkowego. Zdaniem MF, to data nadania, a nie data akceptacji korespondencji, jest podstawą do określenia daty wniesienia pisma.

Wynagrodzenie nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025 i 2025/2026. Związki zawodowe nie będą zadowolone [PROJEKT]

Wiemy jaka jest propozycja kwot minimalnego zasadniczego wynagrodzenia dla nauczyciela nieposiadającego stopnia awansu zawodowego (nauczyciel początkujący), nauczyciela mianowanego i dyplomowanego. Związki zawodowe nie będą zadowolone.

REKLAMA