REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budowa domu: spadły ceny robocizny

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Roman Grzyb
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W ciągu wakacji koszty budowy 150-metrowego domu minimalnie spadły - o 2 proc. Najszybciej w ostatnich trzech miesiącach spadają ceny pustaków ceramicznych - o 16 proc.

 

Nasze zestawienie dotyczy rynku poznańskiego, gdzie ceny mogą nieco odbiegać od obowiązujących na innym terenie. Można jednak na tym przykładzie łatwo zaobserwować tendencję panującą na rynku. Koszty budowy domu do stanu deweloperskiego są obecnie stabilne lub bardzo powoli się zmniejszają. Zaskakiwać może znaczny spadek kosztów robocizny.

REKLAMA

- Płace w budownictwie nadal rosną najszybciej w całej gospodarce i w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku wzrosły o prawie 15 proc. - twierdzi prof. Zofia Bolkowska z Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa w Warszawie. Według niej średnia płaca w budownictwie to obecnie 3350 złotych brutto. Dlaczego więc koszty robocizny spadają?

- W budownictwie jest zdecydowanie gorsza koniunktura i brygady budowlane decydują się na wykonanie robót za mniejsze pieniądze, a płace robotników nie muszą być wcale niższe - mówi Grzegorz Marciniak z firmy Bud-ma, która co kilka miesięcy wspólnie z GP przygotowuje kosztorys budowy domu.

Z bardzo dużej marży rezygnują więc właściciele firm wykonawczych. Grzegorz Marciniak twierdzi, że ciągle zgłaszają się do niego szefowie brygad budowlanych szukający pracy i coraz częściej decydujący się na niższe stawki. Ta sytuacja nie będzie trwała wiecznie - w końcu będzie się to też musiało odbić na płacach samych budowlańców. Inna sprawa, że oczywiście nie wszystkie osoby pracujące na budowach są legalnie zatrudnione. Oficjalne dane nie podają informacji o zarobkach osób pracujących na czarno.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Materiały budowlane tanieją

- Zmiany cen materiałów budowlanych nie są duże, ale generalnie ceny mają tendencję spadkową - mówi prof. Bolkowska.

Zdecydowanie najbardziej staniały wyroby ceramiczne, z których wykonane są mury. W ostatnim roku porotherm staniał o połowę - przed rokiem płacono nawet 12 złotych za bloczek, a dzisiaj w niektórych hurtowniach cena spadła nawet poniżej 6 zł.

- W sierpniu o ponad 7 proc. staniało drewno i materiały drewnopochodne - twierdzi Marzena Mysior-Syczuk z Grupy Polskie Składy Budowlane (PSB).

Zaczęły też w końcu tanieć te materiały stalowe, które od początku roku notowały duże wzrosty. Zaskakująco stabilne są ceny dachówki. Z drugiej strony wzrosły koszty ocieplenia budynku, choć producenci materiałów ociepleniowych raczej nie informują o znacznych podwyżkach cen.

- Przed zimą wszyscy myślą o ocieplaniu budynków i sprzedawcy to wykorzystują, podnosząc ceny styropianu - tak obecną sytuację interpretuje Grzegorz Marciniak.

Na pewno też na wzrost kosztów ocieplania budynku wpływa zapowiedź wprowadzenia świadectw energetycznych, co może jeszcze zwiększyć popyt na materiały izolacyjne. Generalnie jednak w najbliższym czasie nie powinno być drożej.

- Może się nawet zdarzyć, że ceny większości materiałów budowlanych będą jeszcze niższe - mówi prof. Bolkowska. Inni eksperci spodziewają się raczej stabilizacji cen i powolnego ich wzrostu od połowy przyszłego roku.

Działka często tańsza

Bardzo często, szczególnie w okolicach dużych miast, koszt nabycia działki przewyższa koszt budowy domu.

- Pod Warszawą w Podkowie Leśnej działki budowlane kosztują od 800 tys. do nawet 1 mln zł. Ich właściciele nie są raczej skłonni do obniżania cen - mówi Jerzy Sobański z Warszawskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami.

Zdaniem eksperta działki atrakcyjnie położone nie tanieją. Stolica jest jednak specyficzna.

REKLAMA

- Już w II kwartale tego roku średnie ceny działek budowlanych we wszystkich dużych miastach spadły: w Gdańsku o 22 proc., we Wrocławiu i Krakowie o 14 proc., w Poznaniu o 10 proc., a w Warszawie tylko o 4 proc. - mówi Marta Kosińska z portalu Szybko.pl.

Według niej nie należy jednak oczekiwać dalszych spadków cen ziemi. Te dane nie oznaczają niestety, że wszystkie działki staniały. Trochę inaczej sytuacja wygląda poza dużymi miastami.

- Wiele osób spodziewa się, że po wybudowaniu planowanych dróg przed Euro 2012 czas dojazdu do centrum miasta nie będzie tak duży - twierdzi Krzysztof Kieszkowski z firmy Polanowscy Doradcy ds. Nieruchomości.

Takie osoby kupują działki 30-40 kilometrów od centrum, bo jest tam zdecydowanie taniej, nawet o połowę.

- W cenach ofertowych czasem nie widać spadku cen, ale te ceny są niższe, tylko że ten spadek nie jest duży, maksymalnie o 5 proc. - mówi z kolei Marcin Jańczuk z firmy zajmującej się obrotem nieruchomościami Metrohouse. Wszystko zależy jednak od konkretnej lokalizacji. Gdy lokalizacja jest gorsza, można z reguły wynegocjować większą obniżkę. Aby taniej kupić działkę, można się zdecydować na budowę bliźniaka. Najlepiej jednak w kilka osób kupić większą działkę i podzielić ją na mniejsze. Wówczas koszt będzie najniższy, a podaż takich nieruchomości jest obecnie większa, bo coraz więcej deweloperów, nie mogąc sprzedać mieszkań, po cichu decyduje się na wyprzedaż posiadanego banku ziemi, czyli sprzedaż wcześniej kupionych gruntów.

 

Koszt budowy domu jednorodzinnego ok. 150 mkw.

Roman Grzyb

roman.grzyb@infor.pl

OPINIA


LESZEK MICHNIAK

prezes WGN Nieruchomości

W tej chwili jest to bardzo dobry moment na budowanie domu. Biorąc pod uwagę obecne ceny nieruchomości, budowa domu jest najtańszym sposobem zdobycia własnego lokum. Można czekać na okazję, na niższe ceny materiałów budowlanych czy robocizny całe życie i nigdy nie wybudować domu. Nawet jeśli ceny materiałów budowlanych stanieją jeszcze o kilka procent, to nie ma to dużego znaczenia w całkowitych kosztach budowy. Obawiam się, że o ile ich ceny w przyszłym roku jeszcze nieco spadną, to zdrożeć może robocizna i koszt budowy wcale nie będzie niższy. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że sporo osób wraca obecnie z zagranicy i często są to właśnie budowlańcy. Generalnie nie ma teraz dużego problemu ze znalezieniem fachowca, czy to w małej miejscowości, czy w większej. Na pewno jest łatwiej o specjalistów i przede wszystkim łatwiej o wyższą jakość wykonania. Gdy jednak ktoś chce bardzo tanio znaleźć fachowca, to musi się natrudzić i niestety często wiąże się to z gorszą jakością wykonania.

 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA