Ratunkiem są odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne. Powinny być dostosowane do rodzaju skóry, wieku i trybu życia, jaki prowadzimy. Obowiązują jednak ogólne zasady, według których należy postępować.
Twarz
W chłodnych porach roku na noc niezbędny jest krem tłusty lub półtłusty, a na dzień nawilżający. Krem i podkład z fluidu, przysypany sypkim pudrem tworzą swoistą „kołderkę” chroniącą skórę. Po powrocie do domu konieczny jest demakijaż, nawilżenie skóry tonikiem i nałożenie kremu nawilżającego. Skutecznym zabiegiem poprawiającym wygląd skóry jest kilkudniowa kuracja kapsułkami, ampułkami albo żelami. W zależności od problemów, jakie mamy ze skórą, preparaty te mogą wzmacniać naczynka, odżywiać lub nawilżać.
Oczy i usta
Szczególnej ochrony podczas niskich temperatur i wiatru wymagają usta i okolice oczu. Usta zabezpieczamy specjalnymi sztyftami zawierającymi parafiny, woski i naturalne oleje z filtrami ochronnymi. Skórę wokół oczu pielęgnujemy kremami bogatymi w witaminy i składniki odżywcze lub lekkimi żelami.
Szyja
Jej skóra wymaga szczególnej troski. Narażona jest nie tylko na niekorzystne warunki atmosferyczne, ale też na podrażnienia spowodowane golfami, szalikami i apaszkami. W ciągu dnia trzeba ją nawilżać, na noc stosować kremy odżywcze. Krem zawsze nakładamy od dołu do góry - od mostka do kości żuchwy.
Skóra wrażliwa pod lupą
Aż 70 procent kobiet deklaruje, że ma wrażliwą skórę. Wrażliwość skóry jest definiowana jako jej nadreaktywność oraz spadek odporności na czynniki zewnętrzne, które normalnie nie powodują takich reakcji.
Dzięki SENSITEST, metodzie diagnozowania opracowanej przez firmę La Roche-Posay we współpracy z dermatologami, kobiety mogą określić w aptece poziom wrażliwości swojej skóry. Na podstawie odpowiedzi na 20 prostych pytań, opatentowany algorytm określa różne stopnie wrażliwości i przyczyny reaktywności. Nie istnieje tylko jeden, lecz wiele rodzajów skóry wrażliwej.
O podłożu środowiskowym:
Pod wpływem wiatru, słońca, a także zanieczyszczenia powietrza, skóra może odczuwać szczypanie, pieczenie, może być zaczerwieniona i przegrzana.
O podłożu naczyniowym:
Związana jest z kruchością naczyń krwionośnych. Pod wpływem niektórych czynników zewnętrznych (gwałtowna zmiana temperatury) lub wewnętrznych (ostre jedzenie, alkohol), pojawiają się „uderzenia gorąca”, zaczerwienienie, lub uczucie pieczenia.
Nadwrażliwość kontaktowa:
Reakcję skórną może wywołać użycie kosmetyku zawierającego źle tolerowany składnik, kontakt z twardą wodą lub pewnymi materiałami (np. wełna). Po chwili kontaktu pojawia się uczucie dyskomfortu (swędzenie, szczypanie, ściągnięcie, zaczerwienienie). Reakcja taka nie świadczy jednak o alergii.
Nadwrażliwość atopowa:
Skóra bardzo wrażliwa skłonna jest do zbytniej reaktywności. Może reagować szczególnie gwałtownie i wymagać starannego doboru kosmetyków do pielęgnacji i higieny.
Każda skóra, bez względu na rodzaj wrażliwości, potrzebuje kremu nawilżającego, który redukuje wrażliwość i zmniejsza uczucie dyskomfortu.
HYDREANE firmy La Roche-Posay to krem nawilżający do skóry wrażliwej, dostępny w aptekach. Zawiera tzw. hydrolipidy, czyli nośniki wody nowej generacji oraz bogatą w kojący selen wodę termalną. Nawilża skórę i redukuje jej wrażliwość. Krem dostępny jest w dwóch różnych konsystencjach: bogatszej do skóry suchej i bardzo suchej, oraz lekkiej do skóry normalnej i mieszanej. W obu konsystencjach krem tworzy jednolitą całość ze skórą, rozprowadza się bez trudu i szybko się wchłania.
Ewa Nowacka