REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dofinansowanie produkcji filmowej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Kryszkiewicz
Małgorzata Kryszkiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Minister kultury nie może zmienić decyzji w sprawie przyznanej dotacji dla produkcji filmowej. Dotację można cofnąć, jeżeli przyznane środki są wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem.

Decyzję w sprawie udzielenia lub odmowy udzielenia dofinansowania produkcji filmowej podejmuje dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF), po zasięgnięciu opinii ekspertów, stanowi rozporządzenie ministra kultury w sprawie udzielania przez PISF dofinansowania przedsięwzięć z zakresu kinematografii. Minister kultury nie może wpływać na treść takiej decyzji.

Suwerenna decyzja dyrektora

O tym, kto otrzyma dotację na produkcję filmów, decyduje dyrektor PISF - wynika z rozporządzenia ministra kultury w sprawie udzielania przez PISF dofinansowania przedsięwzięć z zakresu kinematografii (Dz.U. z 2005 r. nr 219, poz. 1870).

- Decyzja dyrektora w sprawie udzielenia dofinansowania jest aktem administracyjnym, który de facto nie jest decyzją administracyjną. W takiej sytuacji nie zachodzi stosunek administracyjnoprawny, a zatem stronie nie przysługuje odwołanie, ani drodze administracyjnej, ani cywilnej - tłumaczy Marek Chmaj, prof. z Wyższej Szkoły Handlu i Prawa.

Dyrektor podejmuje decyzję po zasięgnięciu opinii ekspertów powoływanych przez ministra kultury w liczbie co najmniej siedmiu osób. Eksperci wyłaniani są spośród przedstawicieli środowisk filmowych oraz środowisk opiniotwórczych na okres 12 miesięcy. Stanowi o tym ustawa o kinematografii (Dz.U. z 2005 r. nr 1329, poz. 1111).

Podmiot ubiegający się o dofinansowanie musi dokonać kilku formalności, które stanowią podstawę podjęcia decyzji przez dyrektora PISF.

- Zanim PISF zdecyduje się dofinansować film, producent musi mieć podpisane listy intencyjne lub zawarte umowy ze wszystkimi sponsorami czy udziałowcami w filmie. Dopiero wówczas Instytut może podpisać z producentem umowę i dofinansować produkcję. Musimy mieć bowiem pewność, że budżet filmu zostanie zamknięty - tłumaczy Anna Godzisz, rzecznik prasowy PISF.

Co może minister

W ostatnich dniach rozgorzała dyskusja wokół dotacji dla filmu Tajemnica Westerplatte. Media podawały, że promesa na dofinansowanie produkcji, którą wydał PISF, została cofnięta po ingerencji ministra kultury. PISF zaprzecza jednak tym doniesieniom.

- Promesa na dofinansowanie filmu Tajemnica Westerplatte nie została cofnięta. Nadal biegnie, a odmienne informacje są efektem nadgorliwości dziennikarzy - tłumaczy Anna Godzisz.

Jej zdaniem minister kultury, premier ani też inny organ nie może nakazać dyrektorowi PISF wycofania dofinansowania. Decyzja w tym zakresie należy wyłącznie do dyrektora.

Tę opinię potwierdzają także eksperci prawni.

- Kompetencja ministra kultury w tej kwestii jest ogólna. Wynika to z tego, że minister odpowiada za wykonanie budżetu w tym zakresie i podlegają mu instytucje podporządkowane resortowi kultury - mówi Marek Chmaj.

Jego zdaniem ministrowi przysługują więc ogólne uprawnienia kontrolne i nadzorcze.

- Nawet jeżeli minister nie ma kompetencji bezpośrednich, to zawsze może weryfikować proces przyznawania takich decyzji i zapoznawać się z materiałami oraz wydawać własną opinię - mówi Marek Chmaj.

Minister nie może jednak bezpośrednio ingerować w decyzje dyrektora PISF.

- Nie ma tutaj podległości służbowej, nie ma odpowiedzialności urzędnika przed ministrem, zatem minister może jedynie zagrozić wstrzymaniem dotacji w przyszłości - podsumowuje Marek Chmaj.

Cofnięcie dotacji

Cofnięcie dofinansowania dla produkcji filmowej jest możliwe tylko na podstawie przesłanek zawartych w ustawie o kinematografii.

- Nie ma prawnej możliwości wycofania decyzji o przyznaniu dotacji, chyba że wnioskodawca rażąco naruszy warunki promesy. Za takie można byłoby uznać całkowitą zmianę scenariusza, obsady, reżyserii, czyli wszystkiego tego, co zostało napisane we wniosku - tłumaczy Anna Godzisz.

Ponadto ustawa stanowi, że cofnąć dofinansowanie można w przypadku, gdy jest ono wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem, umowa jest wykonywana nieterminowo lub nienależycie. W przypadku filmu Tajemnica Westerplatte takie przesłanki jednak nie zachodzą.

- My faktycznie wystąpiliśmy do historyków o opinie na temat scenariusza i faktów historycznych, które są przedstawione w scenariuszu do filmu Tajemnica Westerplatte. Jako udziałowiec przedsięwzięcia, który ma realny wpływ na kształt filmu, musimy mieć pewność, że po jego ukończeniu będzie on mógł być normalnie eksploatowany i nie zostanie odstawiony na półkę z powodu decyzji sądu, jaka mogłaby zostać wydana w związku z pozwami o naruszenie dóbr osobistych - wyjaśnia Anna Godzisz.

 

 

 

130 mln zł wyniosło dofinansowanie PISF do produkcji filmowych w latach 2006-2007

90 mln zł wyniosło dofinansowanie w 2008 roku

MAŁGORZATA KRYSZKIEWICZ

DARIA STOJAK

gp@infor.pl

OPINIA

ANDRZEJ KOŁODYŃSKI

redaktor naczelny miesięcznika Kino

Polski Instytut Sztuki Filmowej przyjmuje od producentów filmowych wnioski o dofinansowanie i współfinansuje produkcję wyłącznie w przypadku podjęcia pozytywnej decyzji, opartej na opiniach zespołu ekspertów. Na całym świecie podmioty takie jak Instytut mają swobodę działania. Podmiot, który miałby ewentualne uprawnienia do weryfikacji decyzji o dofinansowaniu, musiałby także opierać się na opiniach ekspertów. Byłoby to zbędne mnożenie biurokracji, zwłaszcza że jak dotychczas Instytut działa dobrze i podejmuje w kwestii dofinansowania przedsięwzięć filmowych trafne decyzje.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyrok TK: Emeryci nie wiedzieli, że ZUS pomniejszy ich emeryturę. Bali się utraty pracy. Bez przeliczenia

Niekorzystnie rozliczana przez ZUS emerytura wcześniejsza. Dlaczego ją wybierano w 2005 r., 2010 r. 2015 r.? Z dwóch powodów. Pierwszy, to brak wiedzy o tym, ze za świadczenia z tej emerytury zapłaci "karę" w postaci obniżenia emerytury zasadniczej. Jest to "kara" dożywotnia. Miesiąc w miesiąc jest wypłacana niższa emerytura (pracownicy ZUS nie przekazali o tym informacji czytelnikowi, który nie był biegły w przepisach emerytalnych). Jest jednak druga przyczyna przejścia na wcześniejszą emeryturę. To zapowiedź zwolnienia z pracy. Tak wynika z przykładowego listu czytelnika.

Po co emerytowi orzeczenie o stopniu niepełnosprawności?

„Jestem już na emeryturze, którą wypłaca mi ZUS. Mój stan zdrowia w ostatnim czasie znacznie się pogorszył. Czy w związku z tym mogę ubiegać się o stopień niepełnosprawności? Co daje orzeczenie w przypadku osoby starszej” – pyta Czytelniczka.

1636 zł albo i więcej odszkodowania za konkretne choroby zawodowe od ZUS

Choroby zawodowe są spowodowane szkodliwymi czynnikami występującymi w miejscu pracy lub sposobem wykonywania pracy. Wszystkie choroby zawodowe znajdują się w wykazie chorób zawodowych. Jednym ze świadczeń przysługujących z tytułu choroby zawodowej jest jednorazowe odszkodowanie. Od 1 kwietnia 2025 r. za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu przysługuje 1636 zł.

Brak podwyżki zasiłku pielęgnacyjnego do 2028 r. Umiarkowany stopień niepełnosprawności poza nowymi świadczeniami?

Jest aż do 2028 r. prawie pewny brak waloryzacji dla takich świadczeń jak zasiłek pielęgnacyjny (od 2019 r.!), a także takie świadczenia jak dodatek dopełniający (do renty socjalnej) i dodatek do renty z tytułu niezdolności do pracy (projekt ustawy), które oparte są o niesamodzielność, a nie niepełnosprawność. Także w świadczeniu wspierającym samo orzeczenie o niepełnosprawności to za mało, aby je otrzymać. Potrzebny jest jeszcze poziom wsparcia (ocena samodzielności). Zestawienie tych zmian prowokuje do ważnego dla osób niepełnosprawnych pytania - "Czy w przyszłości będą coraz mniej ważne orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu lekkim i umiarkowanym?"

REKLAMA

QUIZ z polskich przysłów i powiedzeń. Potrafisz je dokończyć? Już na 5. pytaniu będzie pod górkę
W tym quizie prosimy Was o dokończenie popularnych przysłów o raz powiedzeń. Wiele z nich weszło na stałe do codziennego języka. Używamy ich dosyć często, ale zdarza się, że je mylimy. Dacie radę?
ZUS: Pracowałeś przed 1999 rokiem? Twoja emerytura może być wyższa

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina osobom, które rozpoczęły pracę przed 1999 rokiem, o możliwości zwiększenia przyszłej emerytury poprzez dostarczenie brakujących dokumentów potwierdzających zatrudnienie.

NSA: Po przyznaniu świadczenia pielęgnacyjnego (3287 zł) osoba niepełnosprawna (stopień umiarkowany) wybierze wyższe świadczenie

NSA wskazał na ważny niuans. Opiekun osoby niepełnosprawnej (matka) ma zasiłek stały. Podstawą dla tego zasiłku była całkowita niezdolność do pracy. Opiekun w świadczeniu pielęgnacyjnym musi być zdolny do pracy. Tylko wtedy może zrezygnować z pracy dla wykonania zadania opieki nad osobą niepełnosprawną (tu córka leżącą, stopień znaczny niepełnosprawności, pełna niesamodzielność). Pomimo zasiłku stałego (i niezdolności do pracy) matka została uznana dla świadczenia pielęgnacyjnego za osobę potencjalnie zdolną do pracy. Jak to jest możliwe? Na pozór wydaje się niemożliwe. A jednak jest możliwe.

ZUS przyznaje 312,71 zł do 28 lutego 2026 r. Sprawdź, czy się należy.

312,71 zł z ZUS nie należy się każdemu. Warto jednak sprawdzić, jakie są osoby uprawnione. Świadczenie to otrzymuje się bowiem na wniosek, a nie z urzędu. Sprawdź, czy nie przepadają pieniądze z ZUS.

REKLAMA

Nowy rodzaj zabezpieczenia sądowego w postaci obowiązku dalszego zatrudnienia

W dniu 22 września 2023 roku wszedł w życie art. 755 [5] Kodeksu postępowania cywilnego. Daje on pracownikom podlegającym szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy możliwość ubiegania się od sądu o wydanie zabezpieczenia, polegającego na przywróceniu do pracy. Prawo to przysługuje pracownikowi w trakcie toczącego się procesu sądowego i trwa do czasu jego prawomocnego zakończenia.

Zasiłek chorobowy w 2025 r. i 2026 r.

Komu przysługuje zasiłek chorobowy? Po jakim czasie? Na jakich zasadach? Jaka jest wysokość zasiłku chorobowego? Jak długo można pobierać zasiłek chorobowy? Komu nie będzie przysługiwał zasiłek chorobowy?

REKLAMA