REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Small talk przy stole

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
H.K.

REKLAMA

REKLAMA

Opanowanie sztuki small talk, czyli miłej, niezobowiązującej rozmowy, to umiejętność wbrew pozorom trudna i niebłaha. Przydaje się w wielu sytuacjach, zarówno podczas kolacji biznesowych, jak i w czasie rodzinnych zjazdów.

Small talk to niezobowiązująca rozmowa, którą prowadzi się wówczas, gdy osoby się nie znają. Prowadzenie jej na tyle swobodnie i dowcipnie, by była interesująca, a przy tym niezbyt natarczywie czy dociekliwie, by nie być niegrzecznym - to nie lada sztuka. W jej opanowaniu mogą być przydatne podstawowe wskazówki dotyczące pewnych ram zachowań, w których powinno się poruszać, oraz tematów, które można podjąć.

Podstawowe zasady

- grzecznościowe

• zazwyczaj podczas pogawędki z nieznajomą osobą nie przechodzi się na „ty”

• jeżeli rozmówcy zdecydują się przejść na „ty”, propozycja powinna wyjść od kobiety do mężczyzny i od osoby starszej do młodszej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• rozmowy przy stole prowadzi się z osobami znajdującymi się najbliżej po prawej lub lewej stronie, by nie przekrzykiwać się wzajemnie

• niedopuszczalne jest rozmawianie za plecami sąsiada

• należy unikać szeptania czy zasłaniania ust dłonią podczas rozmowy

- konwersacyjne

• rozmówcy powinni mieć taką samą szansę, by się wypowiedzieć podczas small talk - rozkład powinien być mniej więcej równy

• ważna jest umiejętność uważnego słuchania i upewniania rozmówcy, że jest słuchany (w tym celu można od czasu do czasu potaknąć lub powtórzyć za partnerem fragment wypowiedzianego przez niego zdania, dopytując o szczegóły)

• zadając pytania, warto stawiać je otwarte (takie, na które nie wystarczy udzielić krótkiej odpowiedzi: tak lub nie)

• podczas small talk, podobnie jak podczas każdej innej rozmowy, niezwykle istotna jest mowa ciała - otwarta postawa, zainteresowanie na twarzy, uśmiech

- techniczne

• mając do czynienia z małomównym lub skrytym rozmówcą, warto jak najczęściej pytać go o zdanie

• rozmawiając ze starszą osobą, należy mieć na uwadze, że może nas dobrze nie słyszeć - powinno się mówić wyraźnie i wolno

• podczas zadawania pytań należy zostawić rozmówcy miejsce na odpowiedź

•  podczas rozmowy warto przemycić kilka informacji o sobie - o zainteresowaniach, doświadczeniu zawodowym itp., co wprowadza atmosferę zaufania, swoistej więzi emocjonalnej i otwiera perspektywę ciekawej i sympatycznej rozmowy

Zagadnienia warte poruszenia

Small talk to rozmowa, która powinna być interesująca, ale niezbyt poważna, sympatyczna, ale niebanalna. Do dyżurnych tematów, na które wypowiedzieć się może praktycznie każdy i które zazwyczaj się sprawdzają, należą:

• bieżące wydarzenia społeczno-polityczne czy gospodarcze

służba zdrowia (niestety, za narodową cechę Polaków uznaje się „narzekactwo” - każdy ma coś do powiedzenia na temat funkcjonowania służby zdrowia)

• Euro 2012 w Polsce (sytuacja podobna jak wyżej)

• aktualne wydarzenia sportowe

• plany weekendowe czy wakacyjne (bez przechwalania się statusem majątkowym, obyciem czy możliwościami)

• ewentualne zainteresowania, pasje

• dzieci

• psy, koty, inne zwierzaki

Tematy tabu

Podczas small talk należy unikać tematów drażliwych i niezręcznych, do których zaliczają się między innymi:

• sympatie i antypatie polityczne

• sytuacja finansowa partnerów rozmowy (dociekliwe pytania o tę sferę mogą być odebrane jako wścibskie, naruszające prywatność)

• własne choroby czy choroby w najbliższej rodzinie (szczególnie intymne)

• opowiadanie o osobistych problemach

• krótkie uwagi na temat pogody

• plotkowanie na temat znajomych czy krewnych

• rubaszne dowcipy, obraźliwe dla którejkolwiek grupy społecznej

Zakończenie rozmowy

REKLAMA

Przyjmuje się, że pogawędka przy stole z jedną osobą nie powinna trwać dłużej niż 15-20 minut. Warto ją umiejętnie zakończyć, otwierając drogę kolejnym kontaktom. W tym celu można użyć na przykład takiego zwrotu: „Bardzo się cieszę, że mieliśmy okazję porozmawiać”, lub: „Bardzo miło było panią poznać”.

Należy pamiętać, by nie zamęczyć sobą rozmówcy. Chcąc samemu się uwolnić, wystarczy powiedzieć: „Proszę wybaczyć, ale chciałbym się trochę rozejrzeć. Z pewnością będziemy jeszcze mieli okazję porozmawiać”.

Oprac.: H.K.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary nawet do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

REKLAMA

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

REKLAMA